Prof. Ponikowski ponownie stanął na czele Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Był jedynym kandydatem. 2 lutego br. elektorzy poparli przedstawiony przez prof. Ponikowskiego program, przyznając rektorowi mocny mandat zaufania.
- Jakimi słowami chciałbym opisać moją uczelnię, mój szpital w perspektywie najbliższych lat? Jako miejsce, które stwarza możliwości rozwoju, inspiruje, jednocześnie działa sprawnie, przyjaźnie i daje nam wszystkim poczucie – podkreślał prof. Piotr Ponikowski w swojej prezentacji wyborczej. Mówił o innowacjach, a także inwestycjach, zapowiadając powstanie Centrum Dydaktyki Klinicznej czy Centrum Egzaminów Medycznych. Zwrócił także uwagę na konieczność modyfikacji strategii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, by jeszcze lepiej odpowiadała na kluczowe wyzwania systemu ochrony zdrowia.
Jako kardiolog jest szczególnie dumny z prężnie rozwijającego się programu transplantacji serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Jako rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu może pochwalić się m.in. doskonałym wynikiem uczelni w prestiżowym rankingu THE WUR (Times Higher Education World Universities Rankings).
Prof. Ponikowski (ur. w 1961 r.) jest uznanym na świecie kardiologiem. W 1986 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu i rozpoczął staż w Zakładzie Podstawowej Opieki Zdrowotnej UM we Wrocławiu. W 1990 r. uzyskał stopień doktora, a w 1997 r. – doktora habilitowanego. Specjalizację zawodową drugiego stopnia z chorób wewnętrznych otrzymał w 1992 r., z kardiologii - w 1997 r. W 2002 r. otrzymał nominację profesorską. W latach 2005-2019 był kierownikiem Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Od 2009 r. jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Serca na Wydziale Nauk o Zdrowiu UM. Stworzył w strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Instytut Chorób Serca, którego jest dyrektorem. W ciągu dwóch lat ta jednostka stała się jednym z kluczowych ośrodków transplantacji serca w Polsce.
W 2016 r. został prorektorem UM ds. nauki, od końca 2019 r. pełnił funkcję p.o. rektora uczelni, w kadencji 2020-2024 pełni funkcję rektora UM. W kadencji 2017-2019 Piotr Ponikowski był prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w latach 2012-2014 był członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W 2021 powołany został w skład Krajowej Rady ds. Kardiologii.
Jest laureatem prestiżowych stypendiów naukowych, a także beneficjentem licznych grantów m.in. Fundacji Nauki Polskiej, Komitetu Badań Naukowych, Wspólnoty Europejskiej (European Community, Framework V and VII, Horyzont 2020).
Współpracuje z naukowcami z całego świata – realizując wieloośrodkowe badania. Występował jako główny badacz w ponad 100 badaniach klinicznych dotyczących leczenia niewydolności serca, stabilnej dławicy piersiowej, nadciśnienia tętniczego oraz ostrego zespołu wieńcowego i cukrzycy. Jest współautorem ponad 750 prac ogłoszonych drukiem w recenzowanych czasopismach naukowych, które cytowane były ponad 95000 razy.
Znajduje się na liście Top 1 % po raz dziewiąty, nieprzerwanie od 2015 r., jako jedyny przedstawiciel krajowej, polskiej nauki. "Lista Highly Cited Researcher z Clarivate ma na celu zidentyfikowanie poszczególnych badaczy w naukach ścisłych i naukach społecznych, którzy wykazali znaczący wpływ na swoją dziedzinę badań. Każdy z nich jest autorem wielu wysoko cytowanych artykułów, które plasują się w 1 proc. najlepszych cytowań w swojej dziedzinie i roku publikacji w Web of Science w ciągu ostatniej dekady". Od 2021 roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest jedyną polską uczelnią medyczną, która ma swojego przedstawiciela w tym rankingu.
Prof. Ponikowski znany jest ze swojej pasji do maratonów, wolne chwile spędza przygotowując się do kolejnego biegu. Wśród jego sportowych marzeń czołowe miejsce zajmuje korona maratonów świata.