Tegoroczna konferencja jest bardzo symboliczna, kończymy bowiem etap ilościowy umiędzynarodowienia, naszym zadaniem obecnie jest budowanie jakości tak w kontekście internacjonalizacji kształcenia, jak i w kontekście wspierania umiędzynarodowienia badań − tak w Poznaniu mówił Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, otwierając XVII konferencję „Studenci zagraniczni w Polsce”, której gospodarzem jest w tym roku Politechnika Poznańska.
Do Poznania na dwa intensywne konferencyjne dni (8-9 lutego) przybyło ponad 350 uczestników. Prawie drugie tyle bierze udział w konferencji online. W Hotelu Andersa, gdzie prowadzone są obrady, pojawili się szefowie lub wiceszefowie instytucji i organizacji odpowiedzialnych za umiędzynarodowienie: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, KRASP, a także NAWA, FRSE, IDEAS NCBR, OPI PIB, KRD, PSRP, IREG, IROs Forum, PRom, ESN. Partnerem głównym konferencji jest British Council. Wśród uczestników jest ponad 50 rektorów. Kluczową grupę stanowią dyrektorzy działów współpracy międzynarodowej, rozwoju i promocji ponad 100 polskich uczelni.
Nic dziwnego, że prof. Michał Zasada, wiceprzewodniczący KRASP, współorganizatora wydarzenia, mówił w czasie oficjalnego otwarcia konferencji: − Traktujemy tę konferencję i szerzej, pracę nad umiędzynarodowieniem polskich uczelni, jako wzajemne wspomaganie się, niczym w jednej wielkiej rodzinie, w której wspólnie pracują obok siebie nie tylko rektorzy, ale też przedstawiciele wielu różnych pionów i działów uniwersyteckich. Poruszymy tu bardzo dużo rozmaitych tematów, znacznie wykraczających poza ten historyczny już tytuł konferencji. W orbicie naszych zainteresowań jest dzisiaj bowiem nie tylko kwestia umiędzynarodowienia kształcenia studentów, ale też umiędzynarodowienie badań czy w ogóle sprawa visibility polskich uniwersytetów.
W uroczystym otwarciu konferencji głos zabrali m.in. prof. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Mariusz Wiśniewski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznań, Rachel Launay, dyrektorka British Council w Polsce, partnera strategicznego konferencji. Gości powitał prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, gospodarza wydarzenia: − To dla mnie ogromny zaszczyt, że tak licznie przybyli państwo do Poznania, wspaniałego miasta, w którym tworzyła się Polska. Cieszę się, że właśnie tu będziemy się dzielić ważnymi wyzwaniami dla świata edukacji w kontekście umiędzynarodowienia.
Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca Prezydenta Miasta Poznań, zwracał uwagę na to, że umiędzynarodowienie nie jest tematem ważnym tylko dla świata akademickiego, ale też znajduje się w orbicie zainteresowania państwa i samorządów: − Dla naszego miasta to, co robią poznańskie uczelnie, jest niezmiernie ważne, dbając bowiem o umiędzynarodowienie uniwersytetów, budują relacje międzynarodowe i kształcą, poszerzają grono ambasadorów Polski i wzbogaca nasze społeczności.
W podobnym duchu mówiła prof. Maria Mrówczyńska, podsekretarz stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która podkreśliła, że umiędzynarodowienia nie można już traktować jako celu samego w sobie: − Zadaniem umiędzynarodowienia jest podnoszenie jakości kształcenia i badań. Pani minister przypomniała też nadchodzące święto - data 11 lutego ustalona jako Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce i zwracając się przede wszystkim do obecnych na konferencji pań, stwierdziła: Drogie panie, jest w nas wielka siła, możemy dużo zmienić w świecie nauki, dlatego życzę nam wszystkiego dobrego!
Z kolei Rachel Launay, dyrektorka British Council w Polsce, podziękowała Perspektywom za zaproszenie instytutu jako partnera strategicznego konferencji.
Więcej: https://www.studyinpoland.pl/konferencja2024/program.