MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
California Institute of Technology ponownie zajął pierwsze miejsce w ogólnoświatowym rankingu uczelni Times Higher Education Word University Ranking opublikowanym 3 października br. W pierwszej trójce tegorocznej edycji rankingu znalazły się też University of Oxford (Wielka Brytania) i Stanford University (USA).

Na liście liczącej 400 uniwersytetów znalazły się też dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński plasując się w przedziale 351-400. Co znamienne, wypadły gorzej niż w zeszłym roku – obie były wtedy sklasyfikowane na miejscach 301-350.

Philip Altbach, dyrektor Center for International Higher Education w Bostonie, analizując ranking zauważa: – Jednym z problemów Europy Środkowej i Wschodniej jest fakt, że tamtejsze uniwersytety nie są należycie umiędzynarodowione. Ich budżety są skromne i wciąż wisi nad nimi dziedzictwo komunizmu, zwłaszcza w Rosji, ale także i w pozostałych krajach regionu.

Inną przyczynę takiego stanu rzeczy podała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka we wtorkowym wywiadzie dla Tok FM. Pytana dlaczego polskie uczelnie tak słabo wypadają w międzynarodowych rankingach, minister odpowiedziała: – Rankingi, o których mówimy, biorą pod uwagę uczelnie interdyscyplinarne. Gdybyśmy przeprowadzili wirtualnie konsolidację i stworzyli jeden wielki uniwersytet np. w Warszawie, gdzie byłyby połączone Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny i jeszcze kilka dobrych uczelni niepublicznych, to bardzo szybko podskoczylibyśmy na listach rankingowych. To jest kwestia rozproszenia systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.

Times Higher Education World University Ranking, tworzony przy współpracy z agencją Thomson Reuters, ocenia najlepsze uniwersytety na całym świecie uwzględniając podstawowe zadania uczelni: nauczanie, badania naukowe, transfer wiedzy oraz obecność na arenie międzynarodowej. Ranking najlepszych uniwersytetów obejmuje 13 dokładnie dobranych wskaźników, dzięki którym powstaje pełne i wyważone zestawienie, które cieszy się dużym zaufaniem studentów, wykładowców, przedsiębiorców oraz polityków.

Pełna lista dostępna jest na stronie: timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/

Pierwsza 20 Times Higher Education Word University Ranking:
 1. California Institute of Technology (USA)
 2. University of Oxford(Wielka Brytania)
 3. Stanford University (USA)
 4. Harvard University (USA)
 5. Massachusetts Institute of Technology (USA)
 6. Princeton University (USA)
 7. University of Cambridge (Wielka Brytania)
 8. Imperial College London (Wielka Brytania)
 9. University of California, Berkeley (USA)
 10. University of Chicago (USA)
 11. Yale University (USA)
 12. ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich (Szwajcaria)
 13. University of California, Los Angeles (USA)
 14. Columbia University (USA)
 15. University of Pennsylvania (USA)
 16. Johns Hopkins University (USA)
 17. University College London (Wielka Brytania)
 18. Cornell University (USA)
 19. Northwestern University (USA)
 20. University of Michigan (USA)

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt