REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Rektorem Akademii Zamojskiej na kadencję 2024-2028 został dr hab. Paweł Skrzydlewski, pierwszy rektor Akademii, która powstała w 2021 r. z przekształcenia Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Wybory rektora odbyły się 23 lutego br., dr hab. Paweł Skrzydlewski był jedynym kandydatem.

Rektor-elekt stopień naukowy doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1999 r. na podstawie rozprawy doktorskiej „Wolność człowieka i sposób jej realizacji w cywilizacji łacińskiej w ujęciu Feliksa Konecznego”. Habilitował się w 2014 r. na podstawie dorobku oraz rozprawy habilitacyjnej „Antropologiczne i społeczne determinanty prawa. Studium z filozofii prawa”.

Przez wiele lat był związany z Wydziałem Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie. Był adiunktem i starszym wykładowcą w Instytucie Filozofii Teoretycznej Wydziału Filozofii KUL oraz adiunktem w Instytucie Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie, a także profesorem w Instytucie Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

W październiku 2020 r. został doradcą byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. 1 września 2021 roku został przez ministra Czarnka wyznaczony na stanowisko pierwszego rektora reaktywowanej Akademii Zamojskiej, która powstała z przekształcenia Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, funkcjonującej w latach 2005-2021.

W swoich badaniach dr Skrzydlewski koncentruje się na filozofii klasycznej, metafizycznej dotyczącej teorii i filozofii: prawa, człowieka, cywilizacji, polityki, wychowania i edukacji. Autor przeszło 250 publikacji naukowych, w tym monografii, artykułów i haseł encyklopedycznych. Był uczestnikiem projektów badawczych, w tym m.in. projektu „Pomniki Polskiej Filozofii Chrześcijańskiej XX wieku”, a także kierownikiem merytorycznym i pomysłodawcą projektu „Nie broda czyni filozofa”. Członek krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych, wieloletni współpracownik Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, która opracowała „Powszechną encyklopedię filozofii” (t. 1-10) oraz „Encyklopedię filozofii polskiej”. Współorganizator Międzynarodowych Sympozjów z cyklu Zadania Współczesnej Metafizyki.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!