MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Kinga Panasiewicz – zdobywczyni II nagrody w dziedzinie medycyny i zdrowia (Medicine and Health Science) podczas międzynarodowych targów projektów uczniowskich Intel ISEF.

Kto wzbudził w Tobie pasję naukową? Na ile szkoła okazała się w tym procesie pomocna?

Ogromną inspiracją i motywacją do pracy były dla mnie biografie wielkich naukowców, np. Leonarda da Vinci, czy Richarda Feynmana. Moja pasja naukowa to również następstwo zwykłej dziecięcej ciekawości i zaparcia w szukaniu odpowiedzi na trudne pytania dotyczące natury. Po prostu będąc jeszcze dzieckiem, szukałam racjonalnego wyjaśnienia przeróżnych zjawisk, a stąd prosta droga do zajmowaniem się nauką. Właśnie ciekawość sprawiła, że postanowiłam poświęcić się badaniu mózgu, czego następstwem był wyjazd do Stanów Zjednoczonych na Intel ISEF. Nie ukrywam, że było to niesamowite przeżycie. Fajnie było spotkać w jednym miejscu tyle mądrych, ciekawych świata osób.

Nauczyciele pomagali mi odpowiadając na pytania, które pojawiały się podczas prac nad moim projektem. Badania nie mogłyby się odbyć bez udziału kolegów i koleżanek z pracy, którzy zgodzili się w nich uczestniczyć.

Dlaczego ta dziedzina? Czy chcesz w przyszłości zająć się badaniem mózgu? Jako lekarz, neurobiolog.....?

Mózg to bardzo tajemniczy organ, a taka już jestem, że to, co tajemnicze pociąga mnie najbardziej. Na początku nie myślałam, żeby zająć się tym na poważnie, ale doświadczenia z bliskimi mi osobami cierpiącymi z powodu chorób psychicznych i neurologicznych, sprawiły, że zaczęłam zgłębiać wiedzę na temat mózgu. Byłoby wspaniale w przyszłości zająć się badaniem ośrodkowego układu nerwowego już jako profesjonalista, po latach studiów. Nie wiem jeszcze, czy jako lekarz, czy neurobiolog, czy ktoś inny. Po prostu naukowiec. Mózg to tak niesamowity organ, że jego badaniem trudnią się również fizycy, matematycy, czy informatycy.

Jaki jest Twój plan na następne lata?

Zamierzam zająć się nauką do matury, dostać się na studia, a w przyszłości kontynuować karierę naukową. Jeżeli będzie taka okazja chętnie wezmę jeszcze udział w konkursach naukowych. Kto wie może zobaczycie mnie na Intel ISEF 2014?


Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) to największy na świecie konkurs naukowy dla młodzieży i wiodąca impreza o tym charakterze kierowana do uczniów od 12 do 18 roku życia. Organizowany jest w Stanach Zjednoczonych od 1958 roku. Tegoroczny finał odbył się w Pittsburghu w dniach 13-18 maja.

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt