Prof. Andrzej Tretyn został wybrany 12 marca br. na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kadencję 2024-2028. W spotkaniu wyborczym transmitowanym na żywo przez UMK TV uczestniczyło 248 elektorów spośród 250 uprawnionych do głosowania. Oddano 246 ważnych głosów, prof. Tretyna wybrało 142 elektorów, jego kontrkandydata – prof. dr. hab. Wojciecha Wysotę, obecnego prorektora ds. nauki – 104. Większość bezwzględna wynosiła 125 głosów.
- Zdecydowałem się kandydować na stanowisko rektora, bo jestem z UMK związany od lat, bo kierowałem już uniwersytetem i mam doświadczenie w tym względzie, bo leży mi na sercu jego dobro – zaczął swoją wypowiedź podczas zebrania wyborczego prof. Tretyn. - Podjąłem taką decyzję także dlatego, że różne osiągnięcia, które są ze mną związane, zaczynają podupadać. Gdy kończyłem swoją ostatnią kadencję jako rektor, uniwersytet był w dobrej kondycji finansowanej, regularnie mieliśmy dodatni bilans, mogliśmy sobie pozwolić na inwestycje. Nie minęły cztery lata i znów jesteśmy w kryzysie, znów musimy oszczędzać. Zabiegałem o powstanie psychologii, zabiegałem o weterynarię, a teraz kierunki, które zapewniają części toruńskiej UMK blisko tysiąc studentów, przedstawia się niekiedy jako balast, który zbyt wiele nas wszystkich kosztuje. Powołałem zespół, który w dialogu z wieloma środowiskami przygotował wniosek w konkursie Inicjatywa Doskonałości -Uczelnia Badawcza i miano uczelni badawczej uzyskaliśmy, a teraz zarządzanie projektem grzęźnie w niejasnościach, dzieli się dyscypliny na lepsze i gorsze, zamiast integrować nasz uniwersytet IDUP staje się źródłem podziałów. Kandyduję, bo chciałbym także pewne rzeczy zrobić inaczej, wiem że nie wszystko było idealne, wiem że szczególnie w komunikacji i dbałości o wspólnotę można było zrobić znacznie więcej. Chcę się podjąć tego zadania, bo blisko cztery lata oglądania uniwersytetu z innej perspektywy uświadomiło mi braki, których nie widziałem, gdy byłem rektorem.
Rektor elekt przedstawił kandydatów swojej ekipy rektorskiej, jak podkreślał, młody zespół, gotowy do wytężonej pracy. W podsumowaniu zadeklarował: - Naszemu uniwersytetowi potrzebna jest otwarta, systematyczna i szczera rozmowa dotycząca najważniejszych szans i wyzwań w nadchodzących latach. Dlatego podstawowym punktem mojego programu jest odbudowa wspólnoty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jako nowoczesnej i rozpoznawalnej uczelni.
Prof. Andrzej Tretyn (ur. 12 kwietnia 1955 r.) jest specjalistą w zakresie biologii komórki, cytofizjologii, elektrofizjologii i fotomorfogenezy roślin, a także w biotechnologii medycznej i molekularnej cytofizjologii roślin. Ukończył studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na UMK. W grudniu 1981 r. został zatrudniony w Zakładzie Biologii Komórki UMK. Pracę doktorską obronił w 1983 r., w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, w 1999 r. – stanowisko profesora zwyczajnego. W 1988 r. był stypendystą Uniwersytetu Rolniczego w Wageningen (Wageningen Agricultural University w Holandii). W latach 1990 -1991 jako stypendysta Fundacji Aleksandra von Humboldta prowadził badania naukowe w Justus-Liebig University w Giessen w Niemczech, w ramach tego samego stypendium w 2000 r. przez trzy miesiące pracował naukowo w Max Planck Institute for Plant Breeding Research w Kolonii. Był również stypendystą Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) w Plant Science Center, The Institute for Physical and Chemical Science (RIKEN) w Jokohamie w Japonii.
Na UMK prof. Andrzej Tretyn przeszedł wszystkie etapy kariery zawodowej: od asystenta po kierownika katedry, od dyrektora Instytutu Biologii Ogólnej przez dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (dwie kadencje), prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (dwie kadencje) po rektora UMK (dwie kadencje: 2012-2020). W latach 2016-2020 był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Rektor elekt był kierownikiem, głównym wykonawcą bądź wykonawcą w 11 projektach finansowanych przez Komitet Badań Naukowych (KBN) oraz Narodowe Centrum Nauki (NCN). Wraz ze współpracownikami brał udział w V Programie Ramowym, wspólnie z naukowcami z Niemiec, Belgii i Czech. W latach 1998-2000 był kontraktorem i koordynatorem w unijnym programie Tempus Phare, w którym poza UMK uczestniczyły uniwersytety w Padwie (Włochy), Freiburgu (Niemcy) i Cambridge (Wielka Brytania).
Jest autorem lub współautorem 386 publikacji (omega.umk.pl), z czego odpowiednio 144 i 134 odnotowane zostały w bazach Web of Science i Scopus. Według tych źródeł jego prace zostały zacytowane odpowiednio 2540 i 2780 razy (bez autocytowań), a jego wskaźnik Hirscha wynosi 24. Według bazy Google Scholar prace prof. Andrzeja Tretyna były cytowane 4853 razy, a wskaźnik Hirscha wynosi 32. Sumaryczny wskaźnik oddziaływania (impact factor – IF) wszystkich publikacji to 221.
Od 50 lat interesuje się muzyką rockową, jego pasją są dalekie podróże i kuchnie świata.