MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


- Wszyscy mamy świadomość tego, w jak istotnym wydarzeniu uczestniczymy – powiedział prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, o powstaniu polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO (DIANA), który poprowadzą AGH i Krakowski Park Technologiczny. To dla uczelni wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie: sieć służyć ma bezpieczeństwu i obronności krajów NATO.

- Musimy inwestować w najlepszych i właśnie Akademia Górniczo-Hutnicza jest najlepsza. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych polskich uczelni. AGH jest dumą Krakowa, ale jest także dumą uczelni technicznych w Polsce. Jest znaną marką na całym świecie. Dziękuję za wszystko, co tu się dzieje, dziękuję kadrze Akademii i wielu pokoleniom studentów. Dziękuję za to, jaką Akademię stworzyliście – powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak -Kamysz podczas konferencji prasowej na temat projektu.

Celem sieci DIANA (Północnoatlantycki Akcelerator Innowacji Obronnych  - Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz start-upów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się nowe i przełomowe technologie, do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, energetyka, a także biotechnologia oraz nowe surowce i materiały, a także produkcja. Głównymi obszarami działalności Kraków DIANA Accelerator będzie wsparcie realizacji programów akceleracyjnych w obszarze rozwiązań technologicznych potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa i obronności wszystkich krajów sojuszniczych NATO.

- Dla AGH jest to niezwykle istotne wyróżnienie i docenienie naszego naukowego i innowacyjnego potencjału – podkreśla prof. Jerzy Lis.-  Dzięki dołączeniu do prestiżowego grona jednostek budujących akceleratory NATO bierzemy wspólnie z KPT odpowiedzialność za dostarczanie rozwiązań technologicznych na najwyższym poziomie, które będą kluczowe dla bezpieczeństwa w Sojuszu. Traktujemy takie wyzwania z najwyższą powagą. Prowadzenie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA oznacza w praktyce rozwój w kluczowych obszarach naszej naukowej aktywności, w tym między innymi w obszarze IT a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, w sektorze technologii obronnych, energetyki, surowców i technologii materiałowych i wielu innych.

W AGH powołano pełnomocniczkę Rektora ds. NATO DIANA, którym została Izabela Albrycht, członkini Grupy Doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii w latach 2020–2022.

Więcej: diana.krakow.pl

WW

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!