MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Za nami XL Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2024. To były dwa dni (15-16 marca) pełne edukacyjnych inspiracji, mądrych porad i rzetelnej wiedzy. Tłumy (Salon odwiedziło 15 tys. osób) warszawskich i mazowieckich uczniów, ich rodziców i nauczycieli, a także wszystkich osób zainteresowanych podjęciem mądrej decyzji związanej z karierą zawodową dowiodły, jak bardzo takie wydarzenia są potrzebne. Dlatego organizator, czyli Perspektywy Press, zapewnia: już dziś dbamy o to, by kolejne edycje Salonu były jeszcze lepsze!

Równo 100 wystawców (w tym: 64 uczelnie, 14 instytucji edukacyjnych, 22 licea i technika), ponad 40 spotkań, wykładów i prezentacji, 5 znakomitych osobistości zasiadających w Komitecie Honorowym (w tym: Barbara Nowacka, minister edukacji i Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy), doskonała merytoryczna debata o przyszłości polskiej edukacji (z tak świetnymi gośćmi jak m.in. Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecka Kurator Oświaty i Włodzimierz Paszyński, ekspert ds. edukacji, b. minister edukacji i sportu) − to tylko kilka danych dowodzących tego, że w miniony piątek i sobotę w Warszawie edukacja z sukcesem celebrowała swoje wiosenne święto.

Tradycyjnie na wiosnę, kiedy uczniowie kończący swój obecny etap edukacji coraz wyraźniej czują, że są na ostatniej prostej do egzaminów, Fundacja Edukacyjna Perspektywy wychodzi naprzeciw ich potrzebom, organizując pomoc ostatniej szansy, czyli Salon Edukacyjny − mówi Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Perspektywy Press, organizatora Salonu Edukacyjnego.

Odbywające się od kilkudziesięciu lat w marcu wydarzenie swą nazwę zawdzięcza specyficznej formule: to nie tylko targi wystawców prezentujących swoją ofertę edukacyjną, ale wielopłaszczyznowe spotkanie, podczas którego młodzi ludzie mogą również uczestniczyć w rozbudowanym programie prezentacji i posłuchać wskazówek dotyczących tak egzaminów, jak i wyboru dalszej drogi edukacyjnej.

Perspektywy dla przyszłości edukacji

Siwiński podkreśla wyjątkowy charakter tegorocznego Salonu: − Tegoroczna, jubileuszowa edycja naszego wydarzenia miała charakter szczególny: chcieliśmy spojrzeć na przyszłość polskiej edukacji w oceńcie szybkich zmian, poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie jest miejsce szkoły w dobie pędzącego rozwoju cyfryzacji i postępu technologicznego.

Temu zagadnieniu poświęcona była m.in. debata otwarcia (15 marca, godz. 9.30), którą poprowadził Bartosz Stawiarz, dyrektor operacyjny Perspektywy Press, a zaproszenie do udziału w rozmowie przyjęli: Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecka Kurator Oświaty, Włodzimierz Paszyński, ekspert ds. edukacji, b. minister edukacji i sportu, Patrycja Matusz, pełnomocnik MNiSW ds. prezydencji Polski w Radzie UE i prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Magdalena Polak, wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, Justyna Żukowska-Gołębiewska, ekspertka Fundacja UNAWEZA.

W czasie debaty kurator Krzyżanowska powiedziała m.in.: – Bez kompetencji społecznych nie udźwigniemy rozwoju cyfrowego. Zawsze potrzebna będzie umiejętność rozmowy z drugim człowiekiem, umiejętność budowania relacji, niezależnie od najbardziej nawet rozwiniętych technologii. Dlatego moim celem jako kuratora oświaty będzie zbudować szkołę na nowo, szkołę czułości bez obojętności. Musimy zacząć od podstawy podstaw.

Perspektywę uczelni przedstawiła prof. Patrycja Matusz, podając refleksje o wymarzonych kandydatach na studia: to powinni być ludzie otwarci, którzy chcieliby poszukiwać dróg rozwoju dla siebie i nie ograniczali się do jednego kierunku kształcenia, którzy porzuciliby zachowawczość na rzecz odwagi w swoich wyborach, ale też w zadawaniu pytań. – Na uczelnie wchodzi pokolenie ludzi, dla których kształcenie ustawiczne będzie czymś naturalnym. W związku z cyfryzacją i rozwojem technologicznym dzisiejsza młodzież będzie się dokształcać do końca życia. Stąd chęć do nauki i chęć poszerzania swoich różnych kompetencji to współcześnie bardzo istotna cecha.

Popyt na doradztwo edukacyjne

Ogromnym zainteresowaniem w czasie Salonu cieszyły się spotkania z doradcami zawodowymi, edukacyjnymi i coachami kariery. Organizatorzy zadbali, by takie spotkania włączyć nie tylko do programu (wystąpienia ekspertów m.in. z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń czy Ośrodka Rozwoju Edukacji), ale także przygotowali specjalną Strefę Doradztwa Zawodowego, w której młodzi ludzie mogli porozmawiać w formule 1:1 ze specjalistami z WCIES i uzyskać indywidualne wskazówki. Ustawiający się w kolejce chętni byli najlepszym dowodem tego, że Perspektyw trafnie rozpoznają rosnące w tym zakresie potrzeby uczniów.

Natomiast ogólniejszą wiedzę dotyczącą mądrego kierowania swoją edukacyjną i zawodową drogą zdobyli uczestnicy wystąpień m.in. ekspertek ORE i EduMentorki, czyli Joanny Koper. W czasie prelekcji przedstawiono zarówno tradycyjne, jak i bardziej zaawansowane technologicznie (oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji) narzędzia diagnostyczne wspierające wybór szkoły, studiów czy zawodu.

Youtuberzy z Perspektywami!

W bogatym programie wydarzenia nie mogło zabraknąć spotkań z „edukacyjnymi celebrytami”, czyli ze znanymi z sieci oraz z offlineʼu (Ewa Drobek, Nauczycielka Roku Języka Angielskiego) edukatorami. Autorzy kanałów takich jak Paulina od Matematyki czy Wiedza z Wami dostrzegli w Salonie Edukacyjnym Perspektyw sposobność do podzielenia się z młodymi ludźmi patentami na jak najlepsze przygotowanie się do egzaminów. Żywy, a przy tym merytoryczny charakter tych spotkań sprawił, że ich uczestnicy wychodzili z sali spokojniejsi o swoje wyniki. Trzeba dodać: wychodzili często dopiero po zrobieniu sobie selfie z prowadzącymi ;-).

Poradom związanym z egzaminem maturalnym poświęcone było także spotkanie z maturzystami 2023, którzy w 2023 r. zostali laureatami programu Matura na 100 procent (Perspektywy patronują temu programowi). Swoimi przemyśleniami o tym, jak najlepiej przygotować się do obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki dzielili się: Patrycja Radosz, obecnie studentka filozofii i psychologii na Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych i Społecznych na UW; Helena Krawiec, obecnie studentka psychologii oraz International Studies in Philosophy w ramach programu Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW; Dawid Bugajewski obecnie student fizyki na UW.

Wiedza na 100%

By wszystkim uczestnikom Salonu udało się osiągnąć stuprocentowy sukces na egzaminach i przy wyborach edukacyjno-zawodowych (a przede wszystkim, by był to sukces na 100% ich indywidualnych możliwości i oczekiwań), w programie tegorocznego Salonu znalazły się także m.in.:

  • prezentacje ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawiena temat egzaminów VIII-klasisty i maturalnego;
  • prezentacja ekspertów z Kuratorium Oświaty w Warszawiena temat oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych Warszawy i Mazowsza;
  • prezentacja na temat procedur, terminów i zasad związanych z egzaminem ósmoklasisty z udziałem Wojciecha Małeckiego, współtwórcy systemu egzaminów zewnętrznych;
  • spotkania poświęcone określonym wyborom edukacyjnym i zawodowym (m.in. kierunki ścisłe i techniczne, biotechnologia, prawo, branże kreatywne i reklama) oraz przygotowane przez uczelnie warszawskie prezentacje ich oferty edukacyjnej.

Dziękujemy i zapraszamy już za rok!

Szczegóły: salon.perspektywy.pl

 

Magda Tytuła

fot. Anita Kot/Perspektywy

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!