MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


fot. Marcin Kopij

Serce Ogrodu, czyli buk pospolity (odmiana czerwonolistna) z Arboretum Wojsławice będącego częścią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego został Europejskim Drzewem Roku 2024. Zagłosowało na niego prawie 40 tys. internautów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż na zdobywcę II miejsca, czyli na Płaczący Buk z Bayoux (Francja).

Konkurs od 14 lat organizuje Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Celem tej inicjatywy jest odkrywanie w Europie drzew z najciekawszymi historiami i tym samym zwrócenie uwagi społeczeństwa na stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

W historii konkursu EPA polskie drzewa mają swój osobny rozdział − w 2017 zwyciężył dąb Józef z Wiśniowej, w 2022 roku 400-letni dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, a w ubiegłym roku podobnie jak obecnie „uczelniany” podopieczny, czyli 180-letni dąb Fabrykant rosnący na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Serce Ogrodu to zatem pierwszy zwycięzca z Polski niebędący dębem.

W tegorocznej rywalizacji o palmę pierwszeństwa walczyło 15 starych drzew z całej Europy. Polski buk pokonał m.in. jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnią morwę białą z Chorwacji czy reprezentujący Ukrainę dąb Milenijny. Ceremonia rozdania nagród odbyła się w Brukseli 20 marca.

 

Serce Ogrodu to buk pospolity zasadzony w Wojsławicach najprawdopodobniej na początku XIX w. przez Karla Ferdinanda von Aulocka. Obecnie drzewo jest najstarszym i najokazalszym okazem w wojsławickim parku. Jego pień osiąga wysokość 2,5 m i rozwija się w niemal kulistą koronę od wiosny cieszącą oczy zmiennymi barwami − od ciemnopurpurowej (wiosna) przez lekko zieloną (lato) po pomarańczowo-złotą (jesień). Można go podziwiać w zabytkowej części Arboretum Wojsławice, które w sezonie 2024 dla zwiedzających otwarte zostanie już 14 kwietnia.

Więcej o konkursie: treeoftheyear.org

MT

fot: facebook.com/uniwroc

Konkurs celebruje nasz związek z naturą poprzez prezentację pięknych i niepowtarzalnych drzew z całego kontynentu. Poniżej przedstawiamy drzewa zasługujące na uwagę:

fot. Emmanuel Boitier

Drugie miejsce zajmuje buk płaczący z Bayeux w Normandii rozciągający się na ponad 40 m szerokości. Miasto zapewniło wsparcie konstrukcyjne, aby utrzymać go w pozycji stojącej.

fot. Valerio Atzori Corpo forestale Sardegna

Na trzecim miejscu znajduje się 1000-letnie drzewo oliwne z Luras na Sardynii we Włoszech. Szacuje się, że ma od 3000 do 4000 lat i jest jednym z najstarszych okazów dzikiej oliwki na wyspie.

fot. José Couceiro da Costa

Ciekawie dobrana kamelia pospolita z Portugalii wyróżnia się wielowiekowym starannym ukształtowaniem.

fot. Hannah Farnell

Zgłoszony przez Wielką Brytanię, słodki kasztanowiec z Acton Park w Wrexham, zajął dziesiąte miejsce. Uważa się, że to gigantyczne drzewo ma prawie 500 lat i przetrwało wiele burz i grabieży na drewno na opał w powojennej Wielkiej Brytanii w latach czterdziestych XX wieku.

bbc.com

 

 

 

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!