MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


#TRETYNTEAM od lewej: Magdalena Barwiołek, Adam Kola, Monika Wałachowska, Andrzej Tretyn, Joanna Kucharzewska, Radek Sojak

Każdy kandydat na rektora ma swój sposób na zdobycie upragnionych gronostajów.

Najpewniejszą strategią było do tej pory spowodowanie, aby na liście wyborczej był tylko jeden kandydat/ka… Ale pomysł prof. Andrzeja Tretyna z UMK, aby zaproponować elektorom nie tylko siebie, ale pełny zespół rektorski, idealnie zbalansowany pod względem płci, okazał się strzałem w „10” i skutecznie pokonał urzędującego prorektora! Podobnym tropem poszedł prof. Rafał Matera z Uniwersytetu Łódzkiego i jego „idealna” genderowo ekipa również pokonała dotychczasową rektorkę! A więc rada dla ambitnych kandydatów z uczelni, w których wybory odbędą się dopiero w kwietniu-maju: A gender-balanced team is a dream! To naprawdę działa! Przynajmniej w uniwersytetach… A oto najciekawsze liczby i fakty z dotychczasowej kampanii.

Znamy już prawie jedną trzecią primus inter pares uczelni akademickich na kadencję 2024-2028. Do 22 marca br. społeczności akademickie 95 uczelni wybrały 31 rektorów uniwersytetów, politechnik, uczelni rolniczych, ekonomicznych, pedagogicznych, medycznych, wychowania fizycznego, morskich i artystycznych. Spośród nich 21 osób uzyskało reelekcję na kolejną rektorską kadencję, otrzymując poparcie wyrażone  w wysokich wynikach głosowania.

Dotychczas tylko trzem urzędującym rektorkom udało się przekonać do swojej kandydatury elektorów. Na drugą kadencję zostały wybrane: prof. Elżbieta Wtorkowska, prof. Celina Olszak i  prof. Mirosława Jarmołowicz. Nie udało się zwyciężyć kandydatkom na rektorki w trzech uczelniach, w których startowały „pary” kandydatów – w Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. 

W 21 uczelniach kandydaci nie mieli konkurentów, w 7 uczelniach do funkcji rektora startowały dwie osoby, w jednej uczelni – w Uniwersytecie Wrocławskim – trzech kandydatów, także w jednej, w AWF we Wrocławiu – pięciu, rektor-elekt prof. Tadeusz Stefaniak wygrał w drugiej turze głosowania. W dwóch uczelniach – Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i Uniwersytecie Łódzkim, starającym się o reelekcję rektorom nie udało się przekonać do siebie elektorów, przy czym prof. Krzysztof Kubiak i prof. Jarosław Bosy z UP we Wrocławiu rywalizowali ze sobą już po raz trzeci. Powroty „nowych-starych” rektorów rozpoczął prof. Andrzej Tretyn, wybrany na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Marzec 2024 roku okazał się jak dotąd najgorętszym miesiącem w tegorocznej kampanii wyborczej, podobnie będzie w kwietniu.

Gender balance zachowany jest w zespole nowo wybranego rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Andrzeja Tretyna. W skład zespołu #tretynteam wchodzą: Magdalena Barwiołek - kandydatka na prorektorkę ds. kontaktów międzynarodowych, Joanna Kucharzewska - kandydatka na prorektorkę ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, Monika Wałachowska - kandydatka na prorektorkę ds. studenckich i kształcenia, Andrzej Tretyn (rektor), Radek Sojak - kandydat na prorektora ds. kadrowych i polityki finansowej i Adam Kola - kandydat na prorektora ds. nauki.

Parytet równości zachowała również drużyna nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Rafała Matery. Na zdjęciu: Małgorzata Wrzesień (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej) – kandydatka na prorektorkę ds. kształcenia, Radosław Olszewski (Wydział Prawa i Administracji) – kandydat na prorektora ds. studenckich, Dorota Golańska – kandydatka na prorektorkę ds. nauki, Krzysztof Pabis (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska) – kandydat na prorektora ds. popularyzacji nauki i kształcenia, Rafał Matera (rektor) oraz Katarzyna de Lazari-Radek (Wydział Filozoficzno-Historyczny) – kandydatka na prorektorkę ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia.

#MATERATEAM stoją od lewej: Małgorzata Wrzesień, Radosław Olszewski, Dorota Golańska.
Siedzą od lewej: Krzysztof Pabis, Rafał Matera, Katarzyna de Lazari-Radek.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!