MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


fot. Andrzej Romański

Utworzenie od października 2024 r. lig akademickich ogłosił goszczący w Uniwersyteckim Centrum Sportowym UMK minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. W pierwszym roku funkcjonowania program ma kosztować 15 mln zł.

W nowym roku akademickim powinny ruszyć międzyuczelniane rozgrywki w kilku masowych dyscyplinach sportowych, takich jak siatkówka kobiet i mężczyzn, piłka ręczna, koszykówka i futsal. Minister sportu i turystyki kilkukrotnie powtórzył, że nieprzypadkowo wybrał toruńską uczelnię jako miejsce do podpisania dokumentów powołujących ligi akademickie.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to jedna z najlepszych uczelni w Polsce, to uniwersytet, który może być stawiany wszystkim polskim uczelniom jako wzór pracy ze sportowcami – tłumaczył Sławomir Nitras. – Nie tylko dysponuje bardzo dobrą bazą sportową, lecz także realizuje program kariery dwutorowej.

Szef resortu sportu i turystki podkreślał, że jednym z zadań, które postawił przed nim premier Donald Tusk, jest przywrócenie sportowi akademickiemu należnego miejsca w strukturze polskiego sportu. – Na całym świecie najlepsze uniwersytety chlubią się tym, że mają noblistów, ale i tym, że kształcą olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy we wszystkich dyscyplinach sportu – mówił minister. – Nasz program już dzisiaj spotyka się z jednej strony z oczekiwaniami, a z drugiej strony z wielkimi nadziejami – zarówno środowiska sportowego, jak i akademickiego. Chcemy, żeby hale, obiekty sportowe na uczelniach tętniły życiem.

– Dziękuję za wszystkie miłe słowa, które usłyszeliśmy – podsumował prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK. – Rzeczywiście od dłuższego czasu inwestujemy w infrastrukturę sportową i w sportowców studentów. Byliśmy pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadziła program kariery dwutorowej. Cieszymy się z planów, jakie pan minister przedstawił i deklaruję, że nasze środowisko nie tylko czekało na takie pomysły, ale będzie je bardzo mocno wpierać, będziemy w nich uczestniczyć.

Celem Programu Kariera Dwutorowa, pionierskiej inicjatywy, która od 2018 r. jest realizowana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest zapewnienie sportowcom jak najlepszych warunków do kontynuowania i rozwijania kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Częścią jego koncepcji jest elastyczne podejście do studiowania, ale przede wszystkim zapewnienie wsparcia umożliwiającego zarządzanie i planowanie rozwoju w sporcie zawodowym harmonijnie łączonego z nauką uniwersytecką.

Źródło: portal.umk.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!