MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W ramach 3. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej przeprowadzili 50 warsztatów kreatywnych, w których wzięło udział 1500 gimnazjalistów. Do konkursu zgłoszono 50 projektów wynalazków. Najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 128 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Warszawy oraz z Gimnazjum nr 34 z Wrocławia.

Zwycięzcy III edycji programu zostali ogłoszeni 4 i 6 czerwca br. na galach finałowych, które odbyły się na Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej.

W warszawskiej edycji konkursu za najlepszy wynalazek został uznany projekt „Pionoszlady”, czyli praktycznej szuflady, która wysuwa się pionowo do góry. Pomysł został zgłoszony przez zespół „Pomysłowe Pierwszaki” z Gimnazjum nr 128 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. We Wrocławiu jury przyznało pierwsze miejsce zespołowi „Ekipa 3000” z Gimnazjum nr 34 za projekt obrotowego kosza zasilanego bateriami słonecznymi, który jest przystosowany do łatwej segregacji śmieci. Członkowie zespołów, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymali nagrody rzeczowe o łącznej wartości blisko 10 000 zł. Szkoły, których wychowankami są nagrodzeni uczniowie, zostały wyposażone w praktyczne urządzenia marki Bosch.

Podobnie jak w latach poprzednich tak i tym razem w czasie trwania programu nie zabrakło dodatkowych atrakcji, jak np. spotkanie z młodymi wynalazcami w Urzędzie Patentowym RP, zajęcia specjalne w jednej z najnowocześniejszych pracowni technicznych na Politechnice Wrocławskiej dla Klubu Absolwenta Akademii Wynalazców czy konkursy na profilu na Facebooku.

– Staramy się, aby każda kolejna edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha była atrakcyjniejsza od poprzedniej. Rosnąca liczba uczestników i – co szczególnie cieszy – zgłaszanych projektów to dowód na to, że program taki jak nasz jest potrzebny i pożądany – mówi Łukasz Kałucki, koordynator programu z firmy Bosch.

Jak co roku program składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich nauczyciele rejestrowali swoich uczniów na warsztaty prowadzone przez studentów kół naukowych działających przy politechnikach. W tym roku gimnazjaliści dowiedzieli się m.in. jak działa giroskop, jak zaprojektować samolot przyszłości, jak zaprogramować robota, a także poznali tajemnice elektryczności i magnetyzmu. W drugim etapie zespoły, składające się z uczestników zajęć i opiekuna, zgłaszały swój pomysł do konkursu na wynalazek. Każda z zaprezentowanych koncepcji musiała spełnić założenia, takie jak niskie koszty realizacji projektu oraz możliwość powszechnego użycia danego urządzenia. Ponadto wynalazki miały być przyjazne dla środowiska naturalnego i dotyczyć jednej z trzech dziedzin: technika
w motoryzacji, domu lub ogrodzie. Przygotowanie prototypów zostało dofinansowane przez organizatora programu, firmę Bosch.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób. Dotychczas w programie wzięło udział 3 000 uczniów.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt