MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


fot. materiały zespołu

Pięć złotych medali i zwycięstwo w całym konkursie. Reprezentanci Politechniki Wrocławskiej z Uniwersytetu w Adelajdzie wrócą jako zwycięzcy zawodów Australian Rover Challenge. To był bardzo udany debiut nowego łazika Projektu Scorpio – Scorpio Infinity.

– Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, że już podczas swoich pierwszych zawodów nasz łazik spisał się tak dobrze – relacjonuje z Australii Zofia Stypułkowska, lider zespołu Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road (Projekt Scorpio). – Zaczynaliśmy ze stratą punktów za dokumentację, ale dzięki pracy zespołowej nadrobiliśmy straty. I właśnie z tego, jak dobrze przebiegała komunikacja między nam i jak świetnie współdziałaliśmy, jesteśmy najbardziej dumni. Sprawna praca zespołowa była kluczowa dla naszego wyniku na zawodach. Podobnie jak odpowiednie przygotowania. Znajomość najdrobniejszych szczegółów regulaminu zawodów pozwoliła nam bezbłędnie zaplanować podejście do każdej konkurencji. Jestem bardzo dumna z naszego zespołu – podkreśla.

Księżycowe misje

W Australian Rover Challenge konkurowały łaziki zaprojektowane i zbudowane przez studenckie zespoły z Australii, Indii, Bangladeszu i Polski. Poszczególne zadania w konkursie symulowały misje, z jakimi mierzą się łaziki na powierzchni Księżyca. Studenckie zespoły stawały więc przed wyzwaniami związanymi z nawigacją, pozyskiwaniem surowców i konstruowaniem.

Pierwsze miejsce z ponad 350 punktami zajęli nasi reprezentanci z Projektu Scorpio, a na kolejnych pozycjach uplasowały się ekipy z Australii – Monash Nova Rover z Monash University (281 punktów) i UQ Space z University of Queensland (258,3 pkt).

Studentom i studentkom z Politechniki Wrocławskiej najlepiej poszło w konkurencji Space Resources Task (92 punkty na 100). Misja polegała na zbadaniu i wydobyciu wody z próbek regolitu.

– Na początku zidentyfikowaliśmy próbkę z większą zawartością procentową lodu, wydobyliśmy z niej możliwie dużo wody za pomocą modułów zamontowanych na łaziku – relacjonują studenci. – Kolejnym krokiem było zbadanie zawartości procentowej ilmenitu w pozostałych próbkach. Na koniec prezentowaliśmy oficjalnie wyniki oraz moduły wykorzystane podczas misji. Punktowana była dokładność z jaką ocenimy poszczególne próbki, a maksymalne punkty wymagały dokładności aż do 0,5%.

Jak podkreślają członkowie Projektu Scorpio, jako pierwszej drużynie w historii australijskich zawodów udało im się pozyskać czystą wodę z regolitu, a do tego uzyskali jej najwięcej spośród wszystkich zespołów. – I zrobiliśmy to w pełni na łaziku! – dodają.

Scorpio Infinity dokonywał też inspekcji bazy księżycowej i wykonał podstawowe zadania, takie jak tankowanie czy wpisanie sekwencji na panelu (Post-Landing Task – 85 pkt na 100). Oczyszczał pole z kamieni (ważących nawet 10 kg) i transportował regolit, czyli księżycową glebę (Excavation & Construction Task – 60/100 pkt). A także mapował teren i udowadniał, że potrafi poruszać się po nim autonomicznie (The Boeing Mapping and Autonomous – 39/100).

Wyjątkowy debiut łazika

Scorpio Infinity, z którym studenci i studentki PWr wystartowali w konkursie, jest już ósmą konstrukcją naszych reprezentantów. Waży około 40 kg. Powstał głównie z aluminium, włókna węglowego i tworzyw sztucznych wykonanych metodą druku 3D.

Zaprojektowali i zbudowali go: Adam Nowak, Agata Piasecka, Agnieszka Czekan, Aleksander Wąsek, Amelia Krysa, Andrzej Lemantowicz, Arkadiusz Biały, Armin Ernst, Bartłomiej Lorek, Daryna Bulavka, Dominik Jamer, Dominika Goles, Igor Rak, Igor Zaworski, Jacek Glapiński, Jakub Górski, Jakub Opyrchał, Jan Hernas, Jan Odrobiński, Jeremi Suchecki, Kacper Klasen, Kamil Sudoł, Karolina Ossuch, Krzysztof Miler, Lena Pielech, Łukasz Gołębiowski, Łukasz Kuś, Maciej Józefkowicz, Maksymilian Piwowar, Maksymilian Wiśniewski, Marta Szewczyk, Mateusz Wójcik, Michał Banaszkiewicz, Michał Grzesiak, Michał Wnuk, Natalia Wilczyńska, Patrycja Lazarowska, Paweł Skrzyński, Piotr Wadas, Robert Boral, Tomasz Płóciennik, Weronika Stanisławek, Weronika Torończak i Zofia Stypułkowska.

Przed Scorpio Infinity jeszcze kolejne starty w tym sezonie – m.in. w USA i Turcji.

Koło Naukowe Off-Road jest kołem strategicznym Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: pwr.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!