MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. Błażej Ostoja Lniski, urzędujący rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, został 27 marca br. rektorem ASP na kolejną kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem w ubieganiu się o tę funkcję.

- W programie znajdą Państwo przemyślane według Państwa wskazówek i potrzeb, kierunki na przyszłość. Program eksponuje wiele działań składających się na jeden cel – podniesienie pozycji ASP w Warszawie do roli wiodącej uczelni artystycznej. Ma się to przełożyć zarówno na nową ewaluację i miejsce w rankingach, jak i na postrzeganie naszej uczelni przez jej otoczenie. Ta opiniotwórczość naszej ASP pozwoli na lepsze wykorzystanie algorytmu przyznającego fundusze, ale zapewni też wpływ na ośrodki decyzyjne i możliwości zapewnienia sobie partnera strategicznego. To da naszej społeczności nowe możliwości. Przyniesie korzyści studentom, wykładowcom i pracownikom administracji. Tak, jak na to naprawdę zasługują – pisze we wstępie do programu wyborczego prof. Ostoja Lniski, przedstawiając swoje propozycje wobec uczelni w układzie – co się udało i co jest do zrobienia w odniesieniu do studentów, pracowników i pozycji ASP.

Prof. Błażej Ostoja Lniski (ur. w 1974 r.) to artysta malarz, artysta grafik (warsztatowy) – głównie litograf, a także projektant książek, plakatów i krojów pism. W latach 1994-1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracę dyplomową, za którą otrzymał wyróżnienie rektorskie, przygotował na Wydziale Malarstwa pod opieką prof. Rajmunda Ziemskiego; aneks z litografii zrealizował u prof. Władysława Winieckiego. Z macierzystą uczelnią jest związany zawodowo od 1999 r. Na Wydziale Grafiki prowadzi Pracownię Litografii (od 2008). Profesor sztuk plastycznych (2013). W latach 2008-2012 kierownik Niestacjonarnych Studiów Doktoranckich przy Wydziale Grafiki i prodziekan tego wydziału, dziekan Wydziału Grafiki ASP w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Rektor ASP w Warszawie w kadencji 2020– 2024

Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych oraz autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: Wystawa malarstwa – indywidualna, Galeria Sztuki Współczesnej „Oranżeria”, PAN Dom Zjazdów i Konferencji, Jabłonna, 2011; Pismo, figura, powtórzenie – indywidualna wystawa malarstwa, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk, 2012; Stać się oknem – indywidualna wystawa malarstwa, Galeria Test, Warszawa, 2013; Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce – wystawa multidyscyplinarna, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego, Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej, Chojnice, 2015; Strategia palimpsestu – indywidualna wystawa litografii, Instytut Polski w Sofii, 2017; Miejsce – indywidualna wystawa malarstwa, Mazowiecki Instytut Kultury, Galeria XX1, Warszawa, 2018; Refuges of Images – wystawa malarstwa towarzysząca 58. Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia, Palazzo Mora, Wenecja, 2019; 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie – wystawa pozakonkursowa, 2021; Dwóch Rektorów na jednej wystawie plakatów, Bułgarski Instytut Kultury, Warszawa, 2022; Natura obrazu, obraz natury – indywidualna wystawa malarstwa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Warszawa, 2022/2023; Obraz natury – indywidualna wystawa malarstwa, Muzeum Narodowe we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego, Lwów, 2023.

Doktor honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (2023). Uhonorowany nagrodą Rektora ASP w Warszawie „Pegaz” (2015) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023).

 asp.waw.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!