MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Zespół projektu Centrum Krioobrazowania UAM. Fot. Łukasz Gdak

Na Wydziale Biologii UAM rozpoczęły się prace nad utworzeniem pierwszego w Polsce supernowoczesnego Centrum Krioobrazowania (Cryo-Imaging Centre). Szef zespołu projektowego prof. UAM Sławomir Samardakiewicz uważa, że to ogromna szansa dla naszej uczelni, ale też spore wyzwanie inwestycyjne i organizacyjne. Wtóruje mu prof. UAM Zbigniew Adamski, mówiąc, że powstanie centrum dosłownie otworzy nam okno na świat.

Obaj nasi rozmówcy pracują w istniejącym od 55 lat Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Konfokalnej. Ogromne doświadczenie, świetny zespół, jak i przychylność władz rektorskich oraz dziekańskich, sprawiają, że marzenie może stać się faktem. Tym bardziej że inicjatywa poznańskich naukowców spotkała się z pozytywną oceną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czego wyrazem było wpisanie jej na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej.

– Wpisanie na ową listę stanowi dla nas sygnał, że państwo polskie traktuje ten kierunek badań w sposób priorytetowy – mówi prof. Sławomir Samardakiewicz. – Fakt ten otwiera też przed nami odrębne źródła finansowania ściśle związane z Polską Mapą Infrastruktury Badawczej.

Nie będzie tanio, ale…

Projekt nie będzie, bo nie może być, tani. Naukowcy przewidują, że koszt powstania centrum sięgnie kilkudziesięciu milionów złotych. Trudno się temu dziwić, skoro rozwój technik mrożeniowych w ostatnich latach sprawił, że obecnie stosowanie kriomikroskopii nie tylko znacząco podnosi jakość obrazowania, ale przede wszystkim stwarza zupełnie nowe możliwości badawcze. Wyrazem tego jest między innymi przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2017 roku za opracowanie metody obrazowania struktury białek z wykorzystaniem wysokorozdzielczej kriomikroskopii elektronowej.

– Wprowadzenie tej metody pozwoliło po raz pierwszy na obserwację struktury cząsteczek i kompleksów białek w rozdzielczości niemal atomowej, w stanie najbardziej zbliżonym do naturalnego – mówi prof. Sławomir Samardakiewicz. – Jak ważne było wdrożenie tej technologii w praktyce, mogliśmy się przekonać na początku pandemii COVID-19. Dzięki możliwości szybkiego zobrazowania struktury kolców koronawirusa SARS-CoV-2, za pomocą wysokorozdzielczego kriomikroskopu elektronowego, udało się w rekordowym tempie opracować odpowiednią szczepionkę – wyjaśnia.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Centrum Krioobrazowania UAM. Nowy wymiar mikroskopii

Źródło: amu.edu.pl

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!