MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspierają tegorocznych maturzystów prowadząc dla nich bezpłatne korepetycje z informatyki. Inicjatywa członków Koła Naukowego BIT, działającego przy Wydziale Informatyki AGH, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Z dotychczasowych lekcji skorzystało 150 uczniów z całej Polski.

Pierwsza edycja projektu MaturaxDiament obejmuje wykłady i ćwiczenia prowadzone online dla wszystkich chętnych uczniów klas maturalnych. Inicjatywa bezpłatnych korepetycji z informatyki ma wesprzeć uczniów szkół średnich w przygotowaniach do matury oraz uzyskania Diamentowego Indeksu AGH z informatyki. Studenci biorący udział w projekcie prowadzą cotygodniowe wykłady z zagadnień, które są niezbędne do uzyskania pozytywnych wyników na maturze na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wśród omawianych z uczniami tematów są m.in. analizowanie i rozwiązywanie problemów algorytmów i struktury danych, programowanie czy operacje matematyczne. Uczniowie utrwalają zdobytą wiedzę rozwiązując przygotowane przez koordynatorów zadania, a w razie trudności mogą je omówić podczas kolejnej wspólnej lekcji.

Zajęcia są bezpłatne i dostępne dla każdego maturzysty. Koło Naukowe BIT AGH zebrało chętnych do prowadzenia takich zajęć, studentów wyższych lat informatyki, którzy chcą szerzyć wiedzę wśród młodszych kolegów i koleżanek. Zainspirowały ich osobiste doświadczenia nauki do matury oraz wspieranie rodzeństwa czy znajomych w przygotowaniach do egzaminu.

Godzina informatyki tygodniowo to zdecydowanie za mało, żeby przygotować się do zdania matury z dobrym wynikiem, który pozwoli dostać się np. na wiele kierunków w AGH czy innej dobrej uczelni. Sytuacja wygląda lepiej w liceach branżowych i technikach, nadal jednak ta dziedzina wymaga sporo dodatkowej, samodzielnej pracy, czego sama osobiście doświadczyłam. W zeszłym roku uczyłam informatyki moją młodszą siostrę i dało mi to dużo satysfakcji. Podobne doświadczenia mieli koledzy i koleżanki z BIT-u, więc pomyśleliśmy, że korepetycje online dla wszystkich zainteresowanych będą dobrym pomysłem – mówi Aleksandra Poskróbek, pomysłodawczyni inicjatywy, obecnie studentka trzeciego roku informatyki na Wydziale Informatyki AGH.

– Nie każda szkoła ma możliwość prowadzenia dodatkowych zajęć. Działamy przede wszystkim, żeby wyrównać szanse dla uczniów z mniejszych miejscowości i pomóc tym, którzy nie mogą pozwolić sobie na płatne korepetycje – dodaje Szymon Rusiecki, przewodniczący KN BIT, również studiujący na trzecim roku informatyki.

Studenci samodzielnie zorganizowali kończącą się niebawem pierwszą edycję korepetycji. Zainteresowanie przekroczyło ich oczekiwania – naukę pod okiem koordynatorów rozpoczęło ponad 150 uczniów z całej Polski. Inicjatywę MaturaxDiament pozytywnie oceniają przede wszystkim sami uczniowie:

Arek, który pomagał nam w przygotowaniach do matury z informatyki prowadził rzetelne i dostosowane do poziomu naszej grupy zajęcia, w bardzo miłej atmosferze. Zaczynając od podstawowych informacji na temat programowania, aż po bardziej złożone algorytmy, cierpliwie tłumaczył i prezentował konieczne do matury myślenie logiczne. Po BIT Maturze nawet znienawidzony w szkole Python nabrał trochę jaśniejszych barw - podkreśla Gosia, tegoroczna maturzystka, uczestniczka kursu.

Kolejna edycja, dzięki zaangażowaniu i wsparciu uczelni, może wesprzeć jeszcze więcej przyszłorocznych maturzystów. Chętnych do edukowania młodszych koleżanek i kolegów nie brakuje – już teraz swoje zaangażowanie zgłosili kolejni członkowie i członkinie BIT-u. Zapisy na kolejną edycję ruszą 19 kwietnia, w Dzień Otwarty AGH.

Więcej informacji: informatyka.agh.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!