MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Oficjalnie w marcu ogłoszono nową mapę akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA). Zgodnie z nią Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Park Technologiczny wspólnie poprowadzą polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – Krakow DIANA Accelerator.

DIANA to powołany w czerwcu 2021 roku przez NATO system akceleratorów − poszczególne elementy sieci (obecnie jest ich 23) powoływane w krajach członkowskich sojuszu euroatlantyckiego mają specjalne zadanie: utrzymanie i doskonalenie przewagi technologicznej NATO. Celem sieci DIANA, stworzonej przez NATO, jest połączenie kompetencji naukowców, innowatorów oraz startupów współpracujących nad rozwiązaniami „głębokich technologii” (ang. deep tech) z jednostkami sektora obronnego i wojskowego. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się nowe i przełomowe technologie (ang. emerging and disruptive technologies), do których zaliczają się m.in. sztuczna inteligencja, technologie kosmiczne, kwantowe, autonomiczne, informacyjne i komunikacyjne, energetyka, a także biotechnologia oraz nowe surowce i materiały, a także produkcja. Sieć DIANA działać ma w oparciu o NATO Innovation Fund − fundusz, z którego płynąć mają środki na granty przyznawane w drodze otwartych i transparentnych konkursów, w których startować będą mogli naukowcy, startuperzy, firmy i instytucje pracujące nad innowacjami technologicznymi.

Jak tłumaczył w czasie ogłoszenia nowej mapy akceleratorów DIANA prof. Deeph Chana, Dyrektor Zarządzający Akceleratora Innowacji Obronnych NATO (DIANA), a także Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie i Technologii w Imperial College w Londynie: – Mocną stroną DIANA jest nasza wyjątkowa transatlantycka sieć centrów talentów i liderów innowacyjności działających na rzecz wspólnego celu. Zasięg i różnorodność partnerów w sieci DIANA przyspieszy rozwój i wdrażanie przełomowych rozwiązań dla obronności, bezpieczeństwa i pokoju.

Krakowska DIANA, którą prowadzić będą wspólnie Akademia Górniczo-Hutnicza i Krakowski Park Technologiczny, a koordynować prace ma Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej, została wpisana na mapę NATO-wskich akceleratorów w wyniku międzynarodowego konkursu ogłoszonego w czerwcu 2023 r. Zadania w Krakow DIANA Accelerator mają być podzielone zgodnie z kompetencjami i zasobami instytucji prowadzących projekt: akcelerację biznesową ma zapewnić przede wszystkim KPT, natomiast akcelerację technologiczną oraz dostęp do infrastruktury badawczej i laboratoryjnej – AGH. Konsorcjum AGH oraz KPT powstało, by zwiększyć potencjał akceleracyjny Polski, a dołączenie do sieci DIANA niesie ze sobą ogromną szansę na stworzenie krajowego ekosystemu innowacji czerpiącego z najlepszych praktyk ekosystemu natowskiego, obejmującego już ponad 200 podmiotów stowarzyszonych w ramach sieci DIANA.

W czasie konferencji oficjalnie inaugurującej Krakow DIANA Accelerator wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślał: - To jest wielka chwila dla Krakowa, Małopolski, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa w Polsce. Nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. […] Musimy inwestować w najlepszych i właśnie Akademia Górniczo-Hutnicza jest najlepsza. […] AGH jest dumą Krakowa, ale jest także dumą uczelni technicznych w Polsce. […] Dziękuję za wszystko, co tu się dzieje, dziękuję kadrze Akademii i wielu pokoleniom studentów. Dziękuję za to, jaką Akademię stworzyliście.

W AGH powołano pełnomocniczkę Rektora ds. NATO DIANA, którą została Izabela Albrycht, członkini Grupy Doradczej NATO ds. nowych i przełomowych technologii w latach 2020–2022. KPT powołał pełnomocnika ds. technologii podwójnego zastosowania, został nim Bartosz Józefowski.

Więcej: diana.nato.int i diana.krakow.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!