MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Z inicjatywy pracowników Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, dr Magdaleny Joki Yildiz oraz dr hab. Jacka Dawidowicza Politechnika Białostocka dołączyła do dwóch sieci CEEPUS.

  • RS-1512-05-2425 „Improving Food Quality with Novel Food Processing Technologies”, której głównym koordynatorem jest University of Novi Sad (Serbia),
  • PL-1909-01-2425 „Green buildings as solutions to achieve sustainable environmental goals”, której głównym koordynatorem jest Politechnika Rzeszowska.

Konsorcjum RS-1512-05-2425 koncentruje się na tematach dotyczących jakości żywności i nowoczesnych systemów produkcyjnych, przykładając szczególną wagę do efektywnego gospodarowania odpadami powstającymi w procesie produkcji. Obszar zainteresowań sieci ściśle współgra z zakresem kształcenia na kierunkach inżynieria rolno-spożywcza oraz biotechnologia realizowanych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Natomiast konsorcjum PL-1909-01-2425 koncentruje się na budownictwie ekologicznym, jako istotnym elemencie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzi na nadchodzące wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska w szerzej rozumianym regionie Dunaju. Ten obszar zainteresowań pokrywa się z zakresem kształcenia na kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

– Pierwsze uczelniane mobilności w ramach sieci będą realizowane w roku akademickim 2024/2025. Rozpoczniemy je od wyjazdu jednego nauczyciela akademickiego oraz jednego studenta oraz przyjazdu na PB dwóch nauczycieli oraz jednego studenta z zagranicy. Nasz student będzie miał okazję wyjechać na staż na Wiedeński Uniwersytet Przyrodniczy (BOKU), z tej uczelni będzie też pochodził student z wymiany. CEEPUS to świetna okazja do realizacji wspólnych działań naukowo-dydaktycznych pracowników uczelni oraz szansa dla studentów na zdobycie nowych umiejętności w pracy na zupełnie innej aparaturze, co wzbogaci badania dyplomowe. W kolejnych latach liczę na intensywny rozwój współpracy w ramach sieci – wyjaśnia dr inż. Magdalena Joka Yildiz z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS (ang. Central European Exchange Program for University Studies) jest drugim po Erasmusie, największym programem wymiany akademickiej. Dotąd skorzystało z niego ponad 30 tys. studentów i naukowców z Polski.

Program umożliwia intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów będących stronami porozumienia poprzez finansowanie mobilności akademickich. Do inicjatywy przystąpiło 16 krajów: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Kosowo, reprezentowane przez Uniwersytet w Prisztinie.

O stypendia w ramach CEEPUS aplikować mogą: studenci, doktoranci i pracownicy naukowi. Program CEEPUS oferuje im:

  • stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych w ramach Sieci Akademickich;
  • stypendia krótkoterminowe w ramach staży naukowych „Freemover”;
  • stypendia krótkoterminowe w ramach szkół letnich i intensywnych kursów.

Polskie Biuro CEEPUS funkcjonuje w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach:

nawa.gov.pl
ceepus.info

Źródło: pb.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!