MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


- Medycyna na KUL to nie tylko kształcenie przyszłych lekarzy. Uniwersytet będzie także prowadził badania naukowe w obszarze medycyny - zapowiedział Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, który powołał pełnomocnika ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych. Będzie nim kardiochirurg i transplantolog prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.

KUL od kilku lat rozwija dydaktykę w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Zwieńczeniem tego procesu było uruchomienie w tym roku akademickim studiów na kierunku lekarskim, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Teraz uniwersytet robi kolejny krok w rozwoju medycyny. Jak zapowiedział Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski uniwersytet będzie także prowadził badania naukowe w tym obszarze. Pokieruje nimi wybitny specjalista z zakresie kardiochirurgii i transplantologii, prof. dr hab. n. med. Michał Zembala, który z rąk rektora 28 marca 2024 odebrał nominację na pełnomocnika ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych.

– Chcemy przenieść nowoczesną transplantologię i kardiochirurgię do Polski Wschodniej. To praca, którą musimy wykonać wspólnie dla uniwersytetu, ale także dla miasta i dla regionu – zadeklarował prof. Zembala. Jak podkreślił transplantologia i kardiochirurgia wymagają dziś interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta, dlatego pierwszym krokiem będzie analiza potencjału, którym już dziś dysponuje Lublin w tym zakresie.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że Lublin, dzięki obecności Uniwersytetu Medycznego i wielu świetnych szpitali, jest prężnym ośrodkiem medycznym. KUL chce jeszcze wzmocnić ten ośrodek. ­– Jako uniwersytet chcemy przyczynić się do podniesienia potencjału lubelskiej medycyny nie tylko w skali kraju, ale także Europy – mówił ks. prof. Kalinowski, który zapowiedział działania na rzecz wzmocnienia bazy klinicznej we współpracy z samorządem województwa lubelskiego. Szczegóły tej współpracy mamy poznać na początku kwietnia.

Prof. dr hab. n. med. Michał Zembala jest światowej sławy specjalistą kardiochiurgii i chirurgii naczyniowej (FETCS) oraz transplantologii klinicznej. Zajmuje się m.in leczeniem pacjentów z ciężką niewydolnością serca, przeprowadza zabiegi transplantacji serca oraz wszczepienia sztucznych komór serca i sztucznego serca. Jako pierwszy w Polsce wykonał implantację sztucznego serca oraz przeprowadził udane retransplantacje serca, wprowadzając ten zabieg do standardów postępowania medycznego. Jest także uznanym ekspertem w dziedzinie przezcewnikowego leczenia chorób zastawki aortalnej, której to techniki uczy lekarzy w kraju i za granicą.

Przez wiele lat pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie 2018-2022 był koordynatorem Oddziału Kardiochiurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia. W 2021 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jest pracownikiem badawczym Wydziału Medycznego KUL. W Lublinie będzie również kierował oddziałem kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia, który w najbliższym czasie powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Źródło: kul.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!