MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Uniwersytet Harvarda usunął oprawę z ludzkiej skóry z XIX-wiecznej księgi znajdującej się w jego bibliotece. „Destinées de l'Ame” („Przeznaczenia duszy”) znajduje się w Bibliotece Houghton od lat trzydziestych XX wieku.

W 2014 roku naukowcy ustalili, że materiał ten to w rzeczywistości ludzka skóra. Teraz uniwersytet ogłosił, że usunął oprawę  ze względów etycznych. „Destinées de l'Ame” to medytacja o duszy i życiu po śmierci, napisana przez Arsène Houssaye w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku. Mówi się, że autor dał ją swojemu przyjacielowi, doktorowi Ludovicowi Boulandowi, lekarzowi, który następnie oprawił książkę skórą z ciała pacjentki zmarłej z przyczyn naturalnych.

Przedstawiciele Uniwersytetu Harvarda dodali, że uczelnia szuka sposobów, by zapewnić, że „szczątki ludzkie zostaną otoczone szacunkiem, który ma na celu przywrócenie godności kobiecie, której skóra została wykorzystana”. Biblioteka „prowadzi także dodatkowe badania biograficzne i pochodzenie anonimowej pacjentki” – podał uniwersytet.

Praktykę oprawiania książek w ludzką skórę – zwaną bibliopegią antropodermiczną – notowano już w XVI wieku. Istnieją liczne XIX-wieczne relacje o ciałach straconych przestępców, które przekazywane były do naukowych badań, a ich skóry oddawano później introligatorom.

Opr. MTA

Źródło: bbc.com

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!