MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w obecnej kadencji, został 8 kwietnia br. wybrany rektorem na kolejną kadencję 2024-2028. Uprawnionych do udziału w wyborach było 70 członków Kolegium Elektorów, w głosowaniu wzięło udział 62 osób, spośród których 56 (ponad 90 proc.) elektorów udzieliło poparcia prof. Minkiewiczowi, jako jedynemu kandydatowi na funkcję rektora.

- Bardzo dziękuję za okazane zaufanie. Reelekcja jest komplementem – tak odbieram tę państwa decyzję – mówił tuż po ogłoszeniu wyborów prof. Ryszard Minkiewicz. – Przeszliśmy ze sobą cztery bardzo trudne lata, w których musieliśmy wypracowywać nowe formy pracy i współpracy. Dlatego mieliście państwo obraz Minkiewicza jako strażaka gaszącego różne pożary. Ufam, że życie się ułoży tak, że będziemy mogli realizować normalną politykę uczelni na chwałę aMuz oraz wszystkich jej studentów i pracowników. Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za zaufanie, postaram się go nie zawieść.

Prof. Ryszard Minkiewicz jest absolwentem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego AM (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Piotra Kusiewicza), profesorem sztuk muzycznych. W aMuz, w której pracuje od 1992 r., prowadzi klasę śpiewu na specjalnościach śpiew solowy oraz musical. Był prodziekanem (1996-2002) oraz dziekanem (2008-2012) Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w kadencji 2012-2020 pełnił funkcję prorektora ds. artystycznych i współpracy z zagranicą oraz prorektora ds. artystycznych. W 2020 r. został wybrany na stanowisko rektora macierzystej uczelni.

W kręgach muzycznych znany jest jako artysta specjalizujący się w wykonywaniu muzyki K. Szymanowskiego i innych twórców XX wieku, między innymi: I. Strawińskiego, J. Tavenera, B. Brittena, K. Pendereckiego. Jest laureatem nagrody specjalnej na III Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu za wykonanie współczesnej liryki wokalnej. W 1992 r. został laureatem III Nagrody (I nagrody jury nie przyznało) XXXVIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Tuluzie, otrzymując równocześnie nagrodę Syndykatu Dyrektorów Teatrów Francuskich.

Współpracuje z wieloma teatrami operowymi i muzycznymi m.in. Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Krakowską, Warszawską Operą Kameralną, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Wrocławską. Koncertował w wielu renomowanych salach między innymi: Royal Albert Hall – Londyn, Théâtre des Champs-Elysées – Paryż, Felsenreitschule – Salzburg, Konzerthaus Wien, Filharmonia Berlińska, Filharmonia w Pradze, Filharmonia w Bratysławie, Théâtre Musical de Paris – Châtelet, Festival Hall – Osaka, NHK Hall – Tokyo, Teatr Bolszoj – Moskwa.
W 1998 r. prof. Minkiewicz zaproszony został przez angielską firmę płytową EMI do nagrania partii pasterza w operze K. Szymanowskiego „Król Roger”. Został także zaproszony przez Brytyjską Telewizję BBC do udziału w realizacji filmu poświęconego życiu i twórczości K. Szymanowskiego. Brał udział w koncertach transmitowanych na żywo, w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Nagrania z jego udziałem uzyskały liczne nagrody i wyróżnienia zarówno w Polsce, jak i na świecie.

amuz.gda.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!