MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Fot. K. Szymkowiak

Prof. dr hab. Maciej Kurak, obecny prorektor ds. naukowo-artystycznych Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, został 8 kwietnia br. rektorem UA na kadencję 2024-2028. W głosowaniu 37. osobowego Kolegium Elektorów wygrał z kontrkandydatem, dr hab. Mikołajem Polińskim z Wydziału Malarstwa i Rysunku UA, uzyskując 30 głosów „za” jego kandydaturą.

Prof. Maciej Kurak (ur. 15 kwietnia 1972 r.) jest rzeźbiarzem i autorem instalacji. W latach 1993-98 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie otrzymał dyplom w zakresie grafiki warsztatowej (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 r. obronił doktorat z grafiki warsztatowej. W 2009 r. otrzymał profesurę. W tym samym roku otworzył Pracownię Grafiki Cyfrowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz).

Znany jest głównie dzięki swym instalacjom site-specific, zaskakujących, niekiedy iluzjonistycznych aranżacji przestrzennych, często tworzonych w przestrzeni miejskiej. Członek grupy Wunderteam, Grupy 404 i projektu „Galeria Niewielka”. Od wielu lat realizuje działania w przestrzeni zarówno prywatnej, jak i publicznej. Jest autorem wielu realizacji artystycznych w kraju i za granicą.

Otrzymał główną nagrodę Deutsche Banku w konkursie Spojrzenia, organizowanym przez galerię Zachęta w Warszawie na najciekawszego artystę młodego pokolenia w 2005 roku, w 2007 r. znalazł się w trójce oficjalnie nominowanych do Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne, otrzymał nagrodę „za twórczy dyskurs z architekturą i doskonałe łączenie ironicznych form z ważkimi społecznymi treściami”.

uap.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!