MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Jakie miejsca w Europie mają największą liczbę osób z wyższym wykształceniem? I czy na liście znajduje się Polska? W tym artykule przyjrzymy się 10 najlepszym obszarom i miastom, które mają najwyższy odsetek osób z wyższym wykształceniem w Europie.

Sostinės regionas, Litwa - 62,1 proc

Z raportu Eurostatu wynika, że 62,1% mieszkańców regionu Sostinės (Region Stołeczny) w wieku 25 - 64 lat ukończyło studia wyższe w 2022 roku. Jest on siedzibą kilku uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Wileńskiego, jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Brabancja Walońska, Belgia - 60,7 proc

Drugie miejsce na liście zajmuje Brabancja Walońska – gmina w Belgii, w której 60,7% populacji (w wieku 25 - 64 lat) posiada wykształcenie wyższe. Brabancja Walońska to niewielka prowincja, ale jeden z najbogatszych obszarów Belgii. Według belgijskiego urzędu statystycznego Statbel co druga osoba w wieku od 25 do 34 lat w Belgii uzyskała w ostatnich latach dyplom ukończenia studiów wyższych.

Sztokholm, Szwecja - 57,5 proc

Stolica Szwecji zajmuje trzecie miejsce wśród miast/obszarów w Europie, z największą liczbą absolwentów szkół wyższych. W Sztokholmie w 2022 roku 57,5% populacji w wieku od 25 do 64 lat uzyskało wyższe stopnie naukowe, w porównaniu z 56,1% w 2021 roku.

W Sztokholmie znajdują się dziesiątki wysokiej jakości uniwersytetów, takich jak Uniwersytet Sztokholmski, który cieszy się renomą na całym świecie. Oficjalne dane pokazują, że w 2022 roku 48,5% Szwedów w wieku 25 - 64 lat uzyskało wykształcenie wyższe.

Warszawa, Polska - 57 proc

W 2022 roku 57 proc. warszawiaków w wieku od 25 do 64 lat uzyskało wykształcenie wyższe, co plasuje miasto na czwartym miejscu wśród najlepiej wykształconych miejsc w Europie.

Stolica Polski uznawana jest za jedno z najważniejszych miast edukacyjnych w całym kraju. Znajdują się tu najlepsze uniwersytety, w tym Uniwersytet Warszawski.

Irlandia Wschodnia i Midland – 57 proc

Około 57 procent mieszkańców regionu Eastern i Midland, który jest częścią Irlandii, uzyskało w 2022 roku tytuł licencjata lub wyższy. Do najlepszych uniwersytetów w Irlandii należą Trinity College Dublin, University College Dublin i Dublin City University.

Pais Vasco, Hiszpania — 56,4 proc

Według danych Eurostatu 56,4 procent ludności Kraju Basków, autonomicznego regionu w północnej Hiszpanii, posiada wykształcenie wyższe. Region ten znany jest z jednej z najstarszych kultur w Europie i jednego z najstarszych języków używanych obecnie w Europie.

Utrecht, Holandia — 56,1 proc

Znany jako jedno z najlepszych miast studenckich w Holandii, Utrecht ma dość dobrze wykształconą populację. Dane pokazują, że w 2022 roku 56,1% populacji Utrechtu uzyskało dyplomy ukończenia studiów wyższych.

Według rankingów najlepsze uniwersytety w Utrechcie w 2024 roku to Uniwersytet w Utrechcie, Uniwersytet Nauk Stosowanych HU w Utrechcie, Szkoła Sztuk Pięknych w Utrechcie.

Budapeszt, Węgry - 55,9 proc

W Budapeszcie w 2022 roku dyplom uczelni uzyskało 55,9 proc. osób w wieku 25 - 64 lat. Tymczasem w tym samym roku odsetek ludności Węgier z wyższym wykształceniem wyniósł 32,9 proc., co stanowi jeden z najniższych wskaźników w porównaniu ze średnią unijną wynoszącą 41,2 proc.

W roku akademickim 2022/23 spadła liczba osób ubiegających się o przyjęcie na studia wyższe na Węgrzech. Na uczelnie aplikowało ponad 99,1 tys. osób, o 2689 mniej niż rok wcześniej i o 13 tys. mniej niż trzy lata temu. Spadek ten przypisuje się bardziej rygorystycznym wymogom wjazdowym.

Zurych, Szwajcaria - 55,5 proc

Zurych jest dziewiątym pod względem poziomu wykształcenia miejscem w Europie, w którym 55,5 procent osób posiada wykształcenie wyższe. Szwajcaria posiada jeden z najbardziej prestiżowych systemów szkolnictwa wyższego w Europie.

Najnowsze dane pokazują, że 52 procent osób w Szwajcarii w wieku 25 - 34 lat ukończyło studia wyższe. Przewiduje się, że do 2037 roku prawie połowa ludności Szwajcarii w wieku od 25 do 65 lat ukończy studia wyższe.

Ile de France, Francja - 55 proc

Ile de France, najbardziej zaludniony region Francji, znajduje się w pierwszej dziesiątce. W 2022 roku w tym regionie ponad połowa ludności uzyskała wykształcenie wyższe.

Dane OECD pokazują, że odsetek osób w wieku 25 - 34 lat posiadających tytuł licencjata lub równoważny jest jednym z najniższych wśród OECD i krajów partnerskich i w 2022 roku wyniósł 13,9%.

Opr. MTA

Źródło: erudera.com

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!