MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Prawie 8 tysięcy nauczycieli straci pracę z początkiem września – informuje TVN 24

Ponad 7,7 tys. nauczycieli straci pracę z końcem sierpnia tego roku, co najmniej dwa razy tyle będzie miało zmniejszony wymiar godzin lekcyjnych – czytamy na portalu internetowym TVN 24. Najwięcej wymówień mają otrzymać nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych.

Związkowcy zastrzegają, że ostateczna liczba nauczycieli, którzy odejdą z pracy zostanie ujawniona dopiero z początkiem następnego roku szkolnego, gdyż zwolnieni pedagodzy mają teraz czas by odwołać się do sądu pracy lub przejść na urlopy dla poratowania zdrowia.

W poprzednim roku zwolniono podobną liczbę nauczycieli. Według MEN, redukcje wynikają z niżu demograficznego, któremu wcześniej nie towarzyszyło systematyczne zmniejszanie kadry. W ciągu ostatnich 8 lat, liczba dzieci i młodzieży szkolnej zmalała o ponad 1,5 miliona.

Wypowiedzenia nie oznaczają, iż wszyscy ci nauczyciele będą bezrobotni. Część z nich przejdzie na emeryturę, niektórzy znajdą pracę w szkołach niepublicznych lub wrócą do szkół ponadgimnazjalnych, jeśli okaże się po zakończonym naborze do pierwszych klas, że oddziałów jest więcej niż pierwotnie zakładano i trzeba zatrudnić dodatkowych nauczycieli – cytuje komunikat MEN TVN 24.

To jednak nie wszystko. Z powodów oszczędności z pracą pożegna się również wielu pracowników administracyjnych, a wielu nauczycieli będzie musiało zadowolić się zmniejszonymi etatami.

Źródło informacji: TVN 24.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt