Na zdjęciu: prof. Izabella Uchmanowicz, kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (UMW) powstał pierwszy w Polsce Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa. W jego strukturze znalazły się trzy katedry, dotychczas funkcjonujące w ramach Wydziału Nauk o Zdrowiu: pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. Studenci, wybierający te kierunki, nowy rok akademicki w październiku 2024 r. rozpoczną już w murach osobnego wydziału. Pielęgniarstwo i położnictwo będzie można studiować także w języku angielskim.
Wydzielenie w strukturze uczelni pielęgniarstwa i położnictwa oraz ratownictwa medycznego otwiera nowe możliwości rozwoju dydaktycznego i naukowego.
– To niewątpliwy prestiż dla tych kierunków, ale też odpowiedź na dynamicznie rozwijające się potrzeby społeczno-ekonomiczne oraz zmiany na rynku pracy w Polsce – mówi prof. Izabella Uchmanowicz, kierownik Katedry Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW, której rektor UMW powierzył zadanie uruchomienia nowego wydziału. – Utworzenie wydziału pielęgniarstwa i położnictwa wynika z potrzeby dostosowania systemu edukacyjnego do nowych wyzwań w ochronie zdrowia, w tym przejścia od opieki medycznej do promocji zdrowia i prewencji chorób, rosnącego nacisku na podstawową opiekę zdrowotną oraz rozwoju technologii medycznych.
Profesor Uchmanowicz podnosi kwestię znaczącej ewolucji roli pielęgniarstwa i położnictwa
w kontekście opieki zdrowotnej, zaznaczając ich rosnące znaczenie w ostatnich latach. Te zawody, zdobywając coraz większe zaufanie społeczne, otwierają przed profesjonalistami szerokie perspektywy rozwoju kariery. Pielęgniarki i położne nie tylko stanowią fundament globalnego systemu opieki zdrowotnej, ale również są nieodłącznym elementem zespołów wielodyscyplinarnych, które leżą u podstaw skoordynowanej opieki. Ich wkład jest kluczowy nie tylko w sferze podstawowej opieki zdrowotnej, ale również w obszarach specjalistycznych, takich jak kardiologia czy neurologia.
Na Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa UMW planuje się przyjąć w roku akademickim 2024/25 ponad 500 nowych studentów. Łącznie w wcześniejszymi rocznikami studiować tu będzie ponad tysiąc osób. Nowością będzie możliwość studiowania pielęgniarstwa w języku angielskim. Na studiach English Division zaplanowano 30 miejsc.