MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Dr hab. Karolina Kremens, kierowniczka Inkubatora Doskonałości Naukowej – Centrum Digital Justice, które działa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, została wiceprzewodniczącą Komisji Kodyfikacyjnej Sądownictwa i Prokuratury.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, Komisja zajmie się przygotowaniem projektów aktów prawnych dotyczących ustroju sądownictwa i prokuratury. Przyjęte przez Komisję projekty ustaw i aktów wykonawczych będą przedstawiane Ministrowi Sprawiedliwości przez przewodniczącego Komisji.

Komisja będzie wspierać Ministra Sprawiedliwości w procesie legislacyjnym opracowywanych projektów. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/powolanie-czlonkow-komisji-kodyfikacyjnej-ustroju-sadow-powszechnych-i-prokuratury2.

Dr hab. Karolina Kremens posiada praktyczne doświadczenie związane z pracą prokuratora, zdobyte podczas pełnienia funkcji asesora prokuratury we Wrocławiu. Uzupełnia je szerokim dorobkiem naukowym, będąc autorką m.in. publikacji na temat prokuratury (zob. np.: K. Kremens, Powers of the Prosecutor in Criminal Investigation. A Comparative Perspective, Routledge 2021), czy wieloletnią pracowniczką Katedry Postępowania Karnego. Ponadto posiada doświadczenie międzynarodowe, uzyskane podczas kierowania międzynarodowymi grantami oraz w czasie licznych pobytów na zagranicznych uniwersytetach, w tym w USA i Kanadzie.

– Nominację traktuję jako wyraz zaufania i uznania Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara dla badań nad organizacją i funkcjonowaniem prokuratury oraz rolą prokuratora w postępowaniu karnym, której poświęciłam dużą część mojego dorobku naukowego – mówi dr hab. Karolina Kremens. – W przeszłości zajmowałam się odpowiedzialnością zawodową prokuratorów.

Wraz z Wojciechem Jasińskim była współautorką raportu zleconego przez Ministerstwo Sprawiedliwości dotyczącego obciążenia pracą prokuratur i prokuratorów, który w oparciu o uzyskane dane statystyczne pozwolił wykazać ogromne dysproporcje w działalności indywidualnych prokuratorów w tzw. okresach statystycznych, a także niewspółmierne dociążenie jednostek niższego rzędu podstawowymi zadaniem prokuratorów jakim jest prowadzenie śledztw i nadzorowanie dochodzeń. – Również z Wojciechem Jasińskim oraz Michałem Gabrielem-Węglowskim przygotowaliśmy w 2014 roku projekt zmian w Regulaminie wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury – mówi. – Problematyce roli prokuratora w postępowaniu przygotowawczym w ujęciu prawnoporównawczym poświęciłam też moją ostatnią monografię (Powers of the Prosecutor in Criminal Investigation. A Comparative Perspective, Routledge 2021) – dodaje pani doktor.

W pierwszej kolejności Komisja będzie zajmować się projektami pomostowych ustaw, które będą ukierunkowane na doraźną zmianę systemu. – Będzie to m.in. projekt rozdziału stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości – wylicza dr Kremens. – Prace nad kompleksowymi ustawami dotyczącymi zmian w ustroju tak sądownictwa jak i prokuratury zajmą zdecydowanie więcej czasu. I to dobrze – uważa. – System wymaga głębokich zmian, a tych nie wolno przygotowywać w pośpiechu. W budowie ustroju prokuratury wiele będzie także zależeć od kierunków zmian proponowanych dla procedury karnej, które równolegle wypracowywać będzie właśnie utworzona Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.

– Jestem przekonana, że w gronie zarówno teoretyków prawa, jak i praktyków, reprezentujących – co ważne – wszystkie szczeble sądownictwa i prokuratury, będziemy w stanie wypracować dobre i efektywne rozwiązania dla polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości – podkreśla dr hab. Karolina Kremens.

Źródło: uwr.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!