REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Prof. dr hab. Michał Markuszewski, urzędujący prorektor ds. nauki GUMed, został wybrany rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji 2024-2028. O wyborze zadecydowało Kolegium Elektorów składające się z 442 osób uprawnionych do głosowania.

W głosowaniu, które odbyło się 24 kwietnia br. prof. dr hab. Michał Markuszewski wyprzedził prof. dr hab. Edytę Szurowską, prorektor ds. klinicznych i prof. dr hab. Radosława Owczuka, dziekana Wydziału Lekarskiego. W drugiej turze głosowania uzyskał 256 głosów, a rywalizująca z nim prof. Szurowska – 175 głosów.

– Chciałem wszystkim Państwu serdecznie podziękować. Tym, którzy na mnie głosowali szczególnie, ale tym, którzy głosowali na moich kontrkandydatów również. To jest święto naszej Uczelni, to jest święto nas wszystkich. Głosy oddane na kontrkandydatów są dla mnie sygnałem i informacją, jakie tematy są dla Państwa ważne. Będę nad nimi na pewno w przyszłości pracował – powiedział prof. Markuszewski.

W programie wyborczym „Uczelnia to my” prof. Markuszewski deklarował m.in. ciągłe doskonalenie procesów nauczania i uczenia się, wspieranie najwyżej jakości badań naukowych, wspieranie działań zarządów podmiotów leczniczych, których jesteśmy organem założycielskim oraz wzmacnianie infrastruktury dydaktycznej, badawczej i klinicznej.

– Partycypacja to kluczowy element budowania otwartej i inkluzywnej atmosfery na naszej uczelni. Zależy mi na umożliwieniu wszystkim zainteresowanym stronom społeczności Uniwersytetu wyrażania swoich opinii, wymiany pomysłów i współkształtowania środowiska akademickiego – pisał w programie wyborczym prof. Michał Markuszewski. – Chciałbym budować dobre relacje z współpracownikami i uelastycznić działania organizacji poprzez adekwatne do potrzeb planowanie, organizowanie i rozumienie każdego działania, z udziałem pracowników, na każdym poziomie organizacji.

Ponadto rektor- elekt zadeklarował działania nakierowane na rozwój kompetencji zawodowych i umiejętności pracowników badawczych i dydaktycznych, klinicystów, korpusu administracyjnego, doktorantów i studentów.

W obszarze klinicznym Profesor zakłada zapewnienie, aby każdy pacjent naszych podmiotów leczniczych otrzymał dostęp do najwyższej jakości usług medycznych, opartych na wysokiej wiedzy, empatii, szacunku i indywidualnym podejściu.

Prof. Michał Markuszewski (ur. w 1972 r.) profesor nauk farmaceutycznych, w 1995 r. został absolwentem Wydziału Farmaceutycznego ówczesnej AMG, pięć lat później obronił pracę doktorską. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2007 r., tytuł profesora w 2017 r. Lata 2000-2002 spędził na stypendium podoktorskim w Himeji Institute of Technology w Japonii. Krótsze staże naukowe odbywał w Niemczech (University Bremen), Holandii (Eindhoven University of Technology) oraz Belgii (Vrije Universiteit Brussel).

Od początku drogi zawodowej związany z macierzystą Uczelnią, początkowo jako pracownik techniczny, następnie jako asystent, adiunkt, profesor nadzwyczajny oraz profesor w Katedrze i Zakładzie Biofarmacji i Farmakodynamiki. W latach 2008-2012 założył oraz kierował Katedrą i Zakładem Toksykologii CM im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, UMK w Toruniu. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe Zarzadzanie projektem badawczym w Akademii Morskiej w Gdyni. W latach 2012-2016 pełnił funkcję kierownika Studiów Doktoranckich na Wydziale Farmaceutycznym, a podczas kadencji dziekańskiej na Wydziale Farmaceutycznym w latach 2016-2020 był także wiceprzewodniczącym Konwentu dziekanów wydziałów Farmaceutycznych przy KRAUM. Kieruje Zakładem Biofarmacji i Farmakokinetyki. Od 2020 r. jest prorektorem ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Główne zainteresowania naukowe profesora dotyczące metabolomiki, bioanalityki i farmakokinetyki. Autor i współautor ponad 160 publikacji w czasopismach międzynarodowych (ok 3800 cytowań, indeks h = 37). Jest promotorem 10 ukończonych oraz 2 otwartych przewodów doktorskich.

Przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Metabolicznego w latach 2017-2021. Kierował i koordynował licznymi grantami, także we współpracy międzynarodowej. Laureat wielu nagród, w tym Ministra Zdrowia oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Medalu im Prof. A. Waksmundzkiego.

gumed.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!