REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Prof. dr hab. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa, został wybrany rektorem Uniwersytetu w Białymstoku na kadencję 2024-2028.

Wyboru dokonało Kolegium Elektorów składające się ze 100 przedstawicieli uczelni uprawnionych do głosowania. W głosowaniu 24 kwietnia br. prof. Mariusza Popławskiego poparło 65 elektorów. Za kandydaturą jego kontrkandydatki, prof. dr hab. Izabeli Święcickiej, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, głosowało 31 osób.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Kolegium Elektorów, obdarzyliście mnie państwo ogromnym zaufaniem. Obiecuję, że zrobię wszystko, żeby nie zawieść państwa i osób, które reprezentujecie. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w procedurę, przyznam bardzo wyczerpującą, ale pokazaliśmy na Uniwersytecie, że jesteśmy w stanie w spokojny sposób dyskutować, spierać się. To jest bardzo ważne, bo to buduje naszą społeczność akademicką. To są podstawy, to jest fundament, na którym musimy nadal pracować, żeby uniwersytet się rozwijał – mówił tuż po ogłoszeniu wyników prof. Mariusz Popławski.

Chciałbym, aby każdy rodzaj aktywności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej został doceniony – podkreśla w swoim programie na lata 2024-2028 – a jego realizacja sprawi, że każdy będzie mógł się czuć podmiotowo, zarówno profesor, student, doktorant, jak i każdy pracownik naszej administracji. Zapowiada m.in. wprowadzenie uniwersyteckiego systemu nagród finansowych w formie dodatków projakościowych za szczególne osiągnięcia naukowe, publikacje w najważniejszych czasopismach i wydawnictwach z tzw. drugiego poziomu oraz za szczególnie istotne osiągnięcia dydaktyczne. Wprowadzenie systemu zmniejszania pensów dydaktycznych za szczególne osiągnięcia naukowe, organizacyjne, obniżenie pensów osób uzyskujących granty europejskie.

Wobec pracowników nie będących nauczycielami akademickimi zapowiada dążenie do zwiększania wynagrodzeń, likwidacji spłaszczenia wynagrodzeń, a także mechanizm wsparcia merytorycznego Proponuje wprowadzić systemowe programy „Aktywny student”, „Aktywny doktorant”, „Aktywny parlamentarzysta UwB” ” dla liderów organizacji studenckich i doktoranckich. Jednym z pomysłów na podnoszenie prestiżu UwB, jakości nauki i dydaktyki jest dążenie do realizacji idei uniwersytetu transgranicznego, przy szczególnym wykorzystaniu nowej siedziby Filii UwB w Wilnie, a także aktywności interdyscyplinarnej i współpracy międzynarodowej we współpracy z uniwersytetami zagranicznymi. Prof. Popławski zapowiada starania o uzyskanie dodatkowych środków z płatnej edukacji, w tym prowadzonej w językach obcych.

Prof. Mariusz Popławski (ur. w 1975 r.) jest związany z Uniwersytetem w Białymstoku od początku kariery naukowej. W 1999 r. uzyskał tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa UwB. Stopień doktora nauk prawnych zdobył w 2003 r. W 2013 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W latach 2005-2012, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa UwB ds. studiów stacjonarnych. W 2014 r. otrzymał tytuł L.L.M. w zakresie American Legal System, uzyskany na Michigan State University, College of Law, East Lansing, USA. W 2016 r. objął on stanowisko prorektora UwB ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej, które piastował do 2019 roku. W 2019 r. objął funkcję dziekana Wydziału Prawa, równocześnie pełniąc rolę przewodniczącego Rady Wydziału Prawa UwB i Rady Dyscypliny Nauki Prawne UwB. W 2020 r. otrzymał tytuł profesora w dyscyplinie nauki prawne.

Poza działalnością na Uniwersytecie w Białymstoku, prof. Mariusz Popławski pełnił wiele funkcji w innych instytucjach. W 2014 r. był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powołanej przez Prezesa Rady Ministrów, którą pełnił do 2019 r. Przez 11 lat był członkiem International Fiscal Association z siedzibą w Holandii (do 2022 r.).

Od 2010 r. jest związany z Międzynarodowym Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego (z siedzibą przy Wydziale Prawa UwB), gdzie obecnie pełni funkcję drugiego wiceprezesa. W 2012 roku został członkiem Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego w ramach Sieci Naukowej Pięciu Uniwersytetów przy Wydziale Prawa UwB. Od 2015 roku jest ekspertem Centrum Czeskiego i Międzynarodowego Prawa Podatkowego, a także arbitrem głównym we Wschodnim Sądzie Arbitrażowym w Białymstoku. W 2021 roku, również jako członek, dołączył do Central and Eastern European Society of Administrative Sciences z siedzibą na Uniwersytecie w Győr (Węgry).

uwb.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!