Osiągnięcia i wyzwania związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej będą tematem konferencji zorganizowanej z okazji 20-lecia przyjęcia Polski w UE. Wezmą w niej udział m.in. eksprezydent Aleksander Kwaśniewski i czworo byłych premierów RP oraz Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej.
1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Jak nasz kraj wykorzystał tę niepowtarzalną szansę? Czego możemy się spodziewać w latach, które nadejdą? O tym będą dyskutować 17 maja uczestnicy konferencji „Polska w Unii Europejskiej 2004-2024. Współpraca, osiągnięcia, wyzwania”.
Uniwersytet Gdański w proces integracji Polski z UE był w pewnym sensie zaangażowany już w latach 80. ubiegłego wieku. To tu w roku 1983 na wydziale Ekonomicznym powstał jeden z pierwszych w kraju Ośrodków Badań Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a w latach 90. pierwsze w Polsce Polskie Stowarzyszenie Badań Wspólnoty Europejskiej PECSA, należące do światowej sieci ECSA. Stąd wywodzą się też postaci istotne dla polskiej historii ostatniego dwudziestolecia i polskiego członkostwa w UE.
W konferencji, która odbędzie się na Wydziale Ekonomicznym UG, weźmie udział grono znakomitych osób, z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim (Gość Specjalny konferencji) i ministrem ds. UE Adamem Szłapką na czele. W Forum Premierów: 20 lat Polski w Unii Europejskiej 2004-2024 uczestniczyć będą: Jan Krzysztof Bielecki, Hanna Suchocka, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.