Kraków − i gościnne mury Akademii Górniczo-Hutniczej − był kolejnym przystankiem na trasie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka. Minister odwiedza kolejne regiony Polski, by rozmawiać z rektorami uczelni i studentami, a celem głównym tej wędrówki jest zebranie opinii środowiska akademickiego i dyskusja o poprawie jakości kształcenia wyższego w Polsce.
− W jednym jesteśmy zgodni: konieczna jest pilna nowelizacja Ustawy o szkolnictwie wyższym, a mój ambitny plan zakłada, że jeszcze w połowie tego roku będzie gotowy pierwszy projekt nowelizacji − wyjaśniał min. Wieczorek, podsumowując spotkanie z rektorami małopolskich uczelni publicznych i niepublicznych. − Kwestią sporną pozostaje natomiast, czy planowane zmiany mają mieć charakter kosmetyczny, czy też rewolucyjny. Po półmetku zaplanowanej przeze mnie trasy mamy już ponad 700 proponowanych poprawek, z których część się pokrywa, część wyklucza, ale niewątpliwie będziemy się im przyglądać. Moim nadrzędnym celem jest zadbanie o jakość polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.
Minister Wieczorek podkreślił, że wśród dyskutowanych zmian priorytetem dla MNiSW jest kwestia modyfikacji dotychczasowego systemu ewaluacji. Inną ważną zmianą, jaką chce wprowadzić ministerstwo, jest przyznanie prawa do prowadzenia studiów podyplomowych tylko tym jednostkom, które prowadzą studia I i II stopnia (kwestia odpowiedniej kadry, w wystarczającej liczbie). Poprawić należy także system wyboru rektorów oraz współpracę z NCBiR.
− Rozważamy również konsolidowanie uczelni, jako ministerstwo mamy już przygotowane pewne propozycje, jakie będziemy chcieli przedstawić uczelniom − deklarował Dariusz Wieczorek.
Min. Wieczorek rozmawiał też z licznie zgromadzonymi w auli AGH przedstawicielami społeczności studenckiej z Małopolski. Odpowiadał zarówno na szczegółowe pytania dotyczące problemów poszczególnych uczelni (np. akademiki), jak i na pytania natury ogólnej (np. pomysły na likwidowanie barier dla studentów niepełnosprawnych, planowane regulacje systemu egzaminów w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji czy kwestie związane z przyjmowaniem cudzoziemców na studia z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego). Minister apelował, by studenci bardziej aktywnie dbali o własne sprawy, np. przez liczniejszy udział w wyborach do samorządu studenckiego czy przez włączenie się w dyskusję o nowelizacji Ustawy o szkolnictwie wyższym. − Nie ma uczelni bez studentów, dlatego apeluję o wasz głos w sprawie poprawy jakości kształcenia w Polsce − tłumaczył min. Wieczorek.
Opr. MT