Dr hab. inż. Sylwester Tabor, obecny rektor URK, został wybrany na rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na kadencję 2024-2028. Jego kontrkandydatką w wyborach 6 maja br. była prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, obecna prorektor ds. nauki. W głosowaniu wzięło udział 99 elektorów na 100 uprawnionych, oddano 99 głosów ważnych.
Dr hab. inż. Sylwester Tabor uzyskał poparcie 51 elektorów, prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz otrzymała 48 głosów.
- Jestem zdeterminowany aby służyć Wam swoim doświadczeniem i pomocą, gotowym do ponoszenia odpowiedzialności za budowanie „uczelni przyszłości” na stabilnych fundamentach. Tego naszego universitas magistrorum et scholarum, miejsca rozwoju osobistego, miejsca rozwoju naszych pasji naukowych i dydaktycznych, w ścisłej współpracy z absolwentami i otoczeniem społeczno-gospodarczym – deklaruje rektor-elekt w swoim programie wyborczym „Quo Vadis URK?”.
Prof. Sylwester Tabor podkreśla, że wyzwaniami nadchodzącej kadencji będzie m.in. powrót do stanu 7,5 tys. studentów oraz rozwój kształcenia podyplomowego i kształcenia opartego na modułach oraz mikropoświadczeniach; przebudowa struktury kadry nauczycieli akademickich i rozwój badań interdyscyplinarnych; internacjonalizacja badań i kształcenia oraz uzyskanie akredytacji międzynarodowych; unowocześnienie działalności gospodarczej stanowiącej bazę dla działalności badawczej i dydaktycznej; rozwój laboratoriów akredytowanych; stałe podnoszenie poziomu finansowania kół naukowych oraz inicjatyw umożliwiających kształtowanie własnej osobowości studentów.
Dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK (ur. 1 stycznia 1965 r.) jest absolwentem Wydziału Techniki i Energetyki Rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie w 1989 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera mechanizacji rolnictwa i rozpoczął pracę. W 1997 r. uzyskał stopień doktora, w 2007 r. stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie inżynierii rolniczej. W latach 2008–2012 był prodziekanem Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki, od 2012 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich URK. W 2020 r. został wybrany na rektora uczelni.
Specjalizuje się w ekonomice produkcji i zastosowaniach OZE w rolnictwie oraz w organizacji, zarządzaniu i inżynierii produkcji. Jego dorobek naukowy i wdrożeniowy obejmuje analizę oraz optymalizację procesów produkcyjnych i przetwórczych z uwzględnieniem zastosowań rozwiązań IT. Jest autorem i współautorem ponad 150 oryginalnych prac naukowych, 6 monografii, w tym 2 jako redaktor naukowy. Opracował 23 ekspertyzy na zlecenie przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych oraz wiele publikacji popularnonaukowych.
Jest jednym z inicjatorów powołanego w 2015 r. pierwszego w Polsce, formalnego związku uczelni publicznych InnoTechKrak, utworzonego przez: Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Od września 2020 r. wchodzi w skład Komisji Rewizyjnej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w kadencji 2020-2024. Od czerwca 2021 r. wchodzi w skład Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP oraz Rady ds. Pracy i Rozwoju, działającej przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.