Historia dwukrotnie odwołanych wyborów rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozegrała się w niecałe trzy tygodnie, od 19 kwietnia do 6 maja br. na pełne emocji oświadczenia, stanowiska i uchwały trzech stron – rektora WUM, Uczelnianej Komisji Wyborczej i Ministerstwa Zdrowia. Czy posiedzenie Senatu WUM 13 maja uzdrowi tę skomplikowaną sytuację?
Wybory rektora WUM miały odbyć się 23 kwietnia br. O funkcję rektora w kadencji 2024-2028 ubiegało się dwoje kandydatów: obecny rektor prof. Zbigniew Gaciong oraz prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych. Jednak w przeddzień wyborów procedura wyborcza została wstrzymana z powodu decyzji rektora WUM z 19 kwietnia br. o nałożeniu na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską kary dyscyplinarnej za przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego,(ustalenia uczelnianej komisji antymobingowej, popartej zewnętrzną ekspertyzą prawną), co wiązało się ze straceniem przez nią prawa do ubiegania się o funkcję rektora oraz odwołaniem jej ze stanowiska prorektora uczelni. Równocześnie prof. Gaciong złożył rezygnację z kandydowania w wyborach, żeby nie być posądzonym o nieuczciwą walkę i wyeliminowanie konkurentki.
Oświadczenia na oświadczenia
Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie zgodziła się z tą decyzją. Oświadczyła, że w świetle prawa jest osobą niekaraną, a zatem pozostaje kandydatem na funkcję rektora WUM i jest gotowa do dalszych procedur wyborczych.
Na to oświadczenie zareagował prof. Gaciong oświadczeniem, że upomnienie, które nałożył na Panią Profesor, jest karą dyscyplinarną w pełni uzasadnioną w świetle zachowań, które zostały przypisane Pani Profesor przez komisję antymobingową oraz potwierdzone w ekspertyzie prawnej ogólnopolskiego zespołu ekspertów, a kara została nałożona przy zachowaniu wszelkich niezbędnych wymogów formalnych.
W przeddzień zaplanowanych wyborów, 22 kwietnia, na stronie WUM pojawia się pismo Ministerstwa Zdrowia skierowane do Uczelnianej Komisji Wyborczej WUM informujące, że ministra zdrowia zwróciła się do rektora WUM o przedłożenie wyjaśnień dotyczących procedury wyboru na rektora WUM, i z prośbą o przesunięcie terminu wyborów rektora do dnia zakończenia postępowania wszczętego w ramach uprawnień kontrolnych ministra zdrowia.
Uczelniana Komisja Wyborcza WUM przychyliła się do prośby minister zdrowia o przesunięcie terminu wyborów do czasu uzyskania wyjaśnień od rektora. Jednocześnie podkreśliła, że jedynym organem WUM uprawnionym do przeprowadzania wyborów w uczelni oraz nadzorowania prawidłowości ich przebiegu jest UKW.
Wybory od nowa
25 kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło stanowisko w sprawie wyborów rektora WUM na kadencję 2024-2028 po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do UKW WUM z postulatem o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a do właściwych organów WUM o wszczęcie nowej procedury, w celu wyboru nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów.
Jednak stanowisko zajęte przez Ministerstwo Zdrowia z 25 kwietnia br. nie kończyło obecnego procesu wyborczego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 26 kwietnia br. UKW WUM podjął uchwałę, że na dzień 26 IV br. prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska spełnia wymagania stawiane kandydatom na rektora w kadencji 2024-2028 i kolejną tego dnia uchwałę – w sprawie uchwalenia terminu wyborów rektora WUM na kadencję 2024-2028 na 6 maja br.
Na te decyzje zareagował prof. Zbigniew Gaciong, wydając oświadczenie, w którym czytamy, że działania UKW nie tylko stanowią lekceważenie zaleceń Ministra Zdrowia, ale przede prowadzą do pogłębienia zamieszania i niepewności prawnej dotyczącej wyboru rektora.
Z kolei do oświadczenia prof. Gancionga odniosła się prof. Alicja Wiercińska-Drapało, przewodnicząca UKW WUM. Przyznała, że w odpowiedzi na prośbę ministry zdrowia o przesunięcie wyborów rektora niefortunnie poparła decyzję o przychyleniu się do wniosku. Ale w jej ocenie kolejne kroki Izabeli Leszczyny wyraźnie ingerujące w autonomię WUM i zakłócające, a wręcz uniemożliwiające demokratyczne przeprowadzenie wyborów zostały całkowicie zignorowane.
Bez finału
30 kwietnia br. w mediach pojawia się informacja, że prof. Gaciong wydał polecenie pracownikowi Centrum Informatyki WUM, aby dezaktywował system do głosowania. Ten informuje o tym fakcie prof. Alicję Wiercińską -Drapało, przewodniczącą UKW, na co w kolejnym liście przewodnicząca UKW pisze: - Pan Rektor może być wyraźnie niezadowolony z niezastosowania się UKW do rekomendacji Minister Zdrowia, która była i pozostaje jedynie rekomendacją, a nie zarządzeniem lub wykładnią prawną. W związku z tym, oparcie się na tak wątpliwych prawnie opiniach w celu nakazania zaniechania wszelkich prac przygotowawczo-organizacyjnych i nakazania podjęcia kroków uniemożliwiających przeprowadzenie głosowania, jest absolutnie nieakceptowalne. Jestem przekonana, że jako UKW przeprowadzimy wybory w dniu 6 maja 2024 r. zgodnie z podjętą uchwałą – dodała.
2 maja dowiadujemy się, że w piśmie Ministerstwa Zdrowia skierowanego do rektora WUM, ministerstwo podtrzymuje dotychczasowe stanowisko w sprawie, wskazujące na konieczność wypowiedzenia się przez Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego co do aktualności wskazania kandydata na rektora Uczelni po ocenie całokształtu okoliczności związanych z kandydaturą z uwzględnieniem zarówno kwestii formalnych, jak również dobra i wizerunku Uczelni.
Zgodnie z zaleceniem ministra rektor zwołał posiedzenie Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na dzień 13 maja 2024 r. Na posiedzenie w roli obserwatorów zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
6 maja wybory w WUM nie odbyły się. - Zgodnie z obowiązującym prawem, zachowując autonomię WUM, dbając o jego dobre imię oraz postępując zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia z 30 kwietnia 2024 r., będącego organem nadzoru nad Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, w dniu 6 maja 2024 r., wybory na rektora nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa – informuje komunikat WUM z 6 maja br.
Natomiast w komunikacie z 6 maja UKW informuje, że głosowanie elektorów w sprawie wyboru rektora zaplanowane 6 maja nie odbędzie się. Przyczyną tej sytuacji jest : - odmowa uruchomienia elektronicznego systemu do głosowania przez członka UKW — pracownika Działu IT, będąca skutkiem wykonania polecenia służbowego JM Rektora.
Senat WUM: procedura wyborcza od początku
Senat WUM nie przyjął ponownie uchwały w sprawie wskazania prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej jako kandydatki na rektora WUM na kadencję 2024-2028 r. - Oznacza to, że prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie została dopuszczona do wyborów jako kandydatka, a tym samym – wobec braku kandydatów na rektora – procedura wyborcza powinna rozpocząć się od początku – informuje komunikat WUM z 13 maja br.
Jak wcześniej informowaliśmy, zgodnie z zaleceniem ministra zdrowia rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong zwołał posiedzenie Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na 13 maja br., którego przedmiotem było ponowne rozpatrzenie uchwały Senatu z 25 marca br. w sprawie wskazania prof. Agnieszki Cudnoch - Jędrzejewskiej jako kandydatki na rektora WUM w kadencji 2024-2028.
Na posiedzenie w roli obserwatorów zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
WUM - zawieszenie Uczelnianej Komisji Wyborczej
Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong zawiesił uchwałę powołującą Uczelnianą Komisję Wyborczą na kadencję 2024-2028. Powodem zawieszenia działania UKW jest „naruszanie przez Uczelnianą Komisję Wyborczą WUM przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przepisów Statutu WUM oraz ważnych interesów Uczelni”.
Zarządzenie WUM z 14 maja br. jest następstwem nadzwyczajnego posiedzenia Senatu WUM, które odbyło się 13 maja br., podczas którego Senat nie przyjął ponownie uchwały w sprawie wskazania prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej jako kandydatki na rektora WUM na kadencję 2024-2028 r. Wobec braku kandydatów na rektora procedura wyborcza powinna rozpocząć się od początku – informuje komunikat WUM z 13 maja br. Za uchyleniem uchwały przyjętej przez Senat w marcu br. opowiedziało się 23 senatorów, 17 było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu. Czterech senatorów nie wzięło udziału w głosowaniu.
W komunikacie o zawieszeniu UKW (powołanej uchwałą Senatu w grudniu ub.r..) zostały wymienione powody tej decyzji. Dotyczą one w szczególności: naruszenia Statutu WUM poprzez przyjęcie uchwały stwierdzającej, że osoba ukarana karą dyscyplinarną upomnienia spełnia wymogi stawiane kandydatowi na rektora WUM; wyznaczenia daty wyborów na rektora WUM i dopuszczenie do kandydowania w tych wyborach osoby, która nie została wskazana jako kandydat w wyborach przez żaden z uprawnionych do tego organów WUM; braku skutecznych działań, które prowadziłyby do przeprowadzenia zgodnych z prawem wyborów na rektora WUM na kadencję 2024-2028.
W komunikacie wskazano także na podejmowanie działań oraz wydawanie przez przewodniczącą UKW komunikatów i jednoosobowych oświadczeń istotnych przedmiotowo w procedurze wyborczej rektora WUM bez umocowania w przepisach prawa z pominięciem całej UKW oraz wprowadzających w błąd członków społeczności akademickiej WUM i opinii publicznej co do stanu faktycznego i prawnego procedury wyborczej na rektora WUM; braku podjęcia odpowiednich działań przez UKW w stosunku do przewodniczącej UKW ze względu na podejmowanie wskazanych wyżej działań, które stanowiły przekroczenie jej kompetencji, przekroczenie kompetencji UKW oraz narażały dobre imię UKW i całego WUM.