Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, obecna rektor Politechniki Koszalińskiej, uzyskała 7 maja br. reelekcję na kadencję 2024-2028, otrzymując w głosowaniu tajnym niemal 80 procentowe poparcie elektorów. Była jedyną kandydatką na stanowisko rektora.
W krótkim przemówieniu po ogłoszeniu wyników prof. Danuta Zawadzka zapowiedziała kontynuowanie działań na rzecz umiędzynarodowienia uczelni i realizację programu „Politechnika Otwarta”, zbieżnego z zapisami „Strategii rozwoju Politechniki Koszalińskiej do 2030 r.”. Program rektor Danuty Zawadzkiej na najbliższą kadencję jest zobowiązaniem do realizacji pięciu celów strategicznych: kształcenie dla przyszłości; badania dla rozwoju; zwiększenie potencjału przez umiędzynarodowienie; społeczna odpowiedzialność; rozwój systemu wsparcia aktywności studenckiej i doktoranckiej.
Politechnika Koszalińska będzie „otwarta” – deklaruje rektorka -elekt – na nowoczesne metody i formy kształcenia (np. studia dualne, mikropoświadczenia, kursy online), w tym rozwój centrów kompetencji, szczególnie w obszarze czterech specjalizacji uczelni; na rozwój współpracy w zakresie rozszerzenia działalności badawczej nakierowanej na budowanie potencjału badawczego uczelni; na nowe obszary umiędzynarodowienia i zwiększanie mobilności społeczności akademickiej; na nowe formy współpracy z otoczeniem oraz na rozwijanie i umacnianie zakresu wsparcia społeczności studenckiej i doktoranckiej.
Dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK (ur. 11 grudnia 1974 r.) w 1998 r. ukończyła studia magisterskie w Politechnice Koszalińskiej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, na kierunku ekonomia. Od tego czasu związana jest zawodowo z macierzystą uczelnią – początkowo jako asystent, od 2002 r. jako adiunkt. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w specjalności finanse i bankowość uzyskała w 2002 r. w Uniwersytecie Szczecińskim na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług, stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, w specjalności finanse przedsiębiorstwa uzyskała w 2010 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na Wydziale Zarządzania. Jest kierownikiem Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych PK. W latach 2012-2020 pełniła funkcję prorektora ds. kształcenia PK oraz przewodniczyła Uczelnianej Radzie ds. Jakości Kształcenia. Od 2020 r. jest rektorem Politechniki Koszalińskiej.
W całym okresie związku z Politechniką Koszalińską, najpierw jako studentka, potem jako pracownik przejawiała aktywność organizacyjną. W latach 1996-1998 była wiceprzewodniczącą, a później przewodniczącą Parlamentu Studentów PK oraz członkiem Senatu PK. Kończąc studia została uhonorowana za wybitne osiągnięcia w nauce oraz wzorową postawę i zaangażowanie w życie społeczności akademickiej. Odbyła staże w Instituto Superior de Ekonomia e Gestão (Universidade Tecnica de Lisboa) w Portugalii, w Uniwersytecie w Liege w Belgii, w Coventry Technical College w Wielkiej Brytanii, University of Prishtina, University of Gjakova „Femi Agani”, Technical University of Moldova. Była stypendystką Wspólnoty Francuskiej Belgii, programów: Tempus, Sokrates – Erasmus, LLP-Erasmus, Ceepus. Jej działalność naukowa znajduje odzwierciedlenie w ponad 200 publikacjach naukowych.
Jest członkinią: od 2024 r. Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk (PAN), od 2023 r. – Rector’s Council, Uniwersytet Europejski EU4Dual, od 2022 r. – Rady Konsorcjum „Nauka dla morza”, od 2022 r. – Rady Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Mesynie (Włochy), od 2020 r. – Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). członkinią Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości, Athens Institute for Education and Research (ATINER), Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Od 2020 r. jest przewodniczącą Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, od 2020 – członkinią komisji KRASP ds. akredytacji i rankingów, od 2020 – członkinią komisji KRASP ds. kształcenia. W latach 2016-2020 była członkinią Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych, a w latach 2012-2016 członkinią Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT).