MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Wśród tegorocznych Gości Specjalnych Perspektywy Women in Tech Summit 2024, czyli największej w Europie konferencji dla kobiet w IT&Tech, jest Margot Gerritsen, profesor emerita Uniwersytetu Stanforda, współzałożycielka organizacji non profit Women in Data Science Worldwide. Gerritsen została wyróżniona nagrodą specjalną (DATA SCIENCE ICON) przez jury TOP-100 Women in Data Science. Oficjalna gala rozdania wyróżnień kobietom pracującym w obszarze data science odbędzie się na Scenie Głównej Summitu, 12 czerwca o godz. 18.00.

Kobiety takie jak Margot Gerritsen to prawdziwe Mistrzynie Zmiany. Gerritsen jest bowiem nie tylko pasjonatką wspierania kobiet i innych niedostatecznie reprezentowanych grup w STEM, ale też podejmuje realne działania przynoszące wymierne efekty.

Margot Gerritsen, która urodziła się i wychowała w Holandii, tam też zdobyła tytuł magistra matematyki stosowanej na Delft University of Technology. Jednak swoją naukową karierę rozwijała w bardziej słonecznych i górzystych niż kraj pochodzenia Stanach Zjednoczonych, wiążąc się z Uniwersytetem Stanforda, gdzie zdobyła tytuł doktora w dziedzinie matematyki obliczeniowej. Jej zawodowe doświadczenia obejmują też kilka lat spędzonych na Uniwersytecie w Auckland (Nowa Zelandia), gdzie pracowała jako wykładowczyni.

Większość swojej kariery poświęciła dziedzinie nauk obliczeniowych i inżynierii. O powodzie skierowania swoich zainteresowań na matematykę Gerritsen mówi: ona otwierała drzwi do wszystkich moich zainteresowań, ponieważ łączyła wszystkie moje młodzieńcze pasje, na przykład obserwowanie ptaków, wulkany i literaturę.

I rzeczywiście: w swojej naukowej pracy Gerritsen projektowała narzędzia obliczeniowe do różnych zastosowań, w tym zasobów energetycznych, modelowania oceanów, zrównoważonego rozwoju i nauki o danych. Jej najbardziej szalonym projektem, jak sama przyznaje, było zaprojektowanie zdalnie sterowanej repliki pterozaura z National Geographic, którą można zobaczyć w filmie dokumentalnym NG Sky Monsters.

Jednak tym, co czyni z Margot Gerritsen Mistrzynię Zmiany oraz co zadecydowało o przyznaniu jej wyróżnienia DATA SCIENCE ICON w ramach TOP-100 Women in Data Science za całokształt badań, pracę naukową, to przede wszystkim wpływ społeczny w nauce o danych.

Jej działania na rzecz kobiet rozpoczęły się w 2015 r., kiedy została poproszona o zabranie głosu na konferencji poświęconej nauce o danych, na której oprócz niej nie było żadnej innej kobiety. To właśnie wtedy Gerritsen zdała sobie sprawę, że ta sytuacja jest równie dziwna, co niedopuszczalna i że coś musi się zmienić w tej zdominowanej przez mężczyzn dziedzinie. Dlatego powstało Women in Data Science – najpierw (2015) jako konferencja zorganizowana na kampusie Uniwersytetu Stanforda, a dziś jako globalna organizacja non profit, z której inicjatyw korzystają tysiące osób w 160 krajach całego świata! Tym samym Margot Gerritsen zainspirowała i wciąż inspiruje kobiety na całym świecie do podejmowania pracy w naukach ścisłych, szczególnie w obszarze nauki o danych i sztucznej inteligencji, i zapewniła im platformę do prezentowania swojej pracy.

O Margot Gerritsen inni piszą, używając słów takich jak „wizjonerka”, „wyjątkowa i zaangażowana liderka”, „inspiratorka o niezwykłej pozytywnej energii” czy wreszcie „Kobieta renesansu ze szczególną pasją: nauka o danych”. Gerritsen to naukowczyni, która postrzega dzisiejsze ogromne ilości danych, otwarty kod źródłowy i moc obliczeniową jako „idealną burzę” dla przełomowych prac analitycznych. Jej wystąpienia na Summicie będzie można posłuchać 12 czerwca, godz. 15.40-15.55, na scenie głównej. Wystąpi także w czasie dyskusji panelowej Women Driving Data Science: A wide road to success (12 czerwca, godz. 17.35).

Magda Tytuła

Zapraszamy na spotkanie z tą i innymi Kobietami, które są zmianą i które wprowadzają zmiany – niepowtarzalną okazję takich spotkań stanowi Perspektywy Women in Tech Summit, 12-13 czerwca, Centrum Wystawiennicze EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14. Więcej informacji i agenda wydarzenia: womenintechsummit.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!