Znamy laureatki TOP-10 Women in Data Science, czyli najlepszych z najlepszych ekspertek pracujących w Polsce w obszarze związanym z nauką o danych. Dziesięć najwybitniejszych i jedną laureatkę wyróżnioną specjalnym tytułem DATA SCIENCE ICON wskazało jury pod przewodnictwem Dominiki Bettman, General Manager Microsoft w Polsce. Ogłoszenie wyników nastąpiło 12 czerwca w ramach wieczornej gali na Perspektywy Women in Tech Summit 2024, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach.
Stało się już tradycją, że konferencji Perspektywy Women in Tech Summit towarzyszy ogłoszenie nierankingowego zestawienia ekspertek pracujących w najbardziej gorących technologicznych obszarach. W tym roku zaprezentowaliśmy wyjątkowe kobiety (Polki i cudzoziemki) zawodowo zajmujące się problematyką data science. O tym, dlaczego zdecydowaliśmy się zbadać ten obszar, mówi dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawczyni Perspektywy Women in Tech Summit i zestawień TOP-100 Women in...: Nauka o danych staje się dziś coraz bardziej powszechna, ponieważ organizacje z różnych sektorów wykorzystują jej moc do podejmowania strategicznych decyzji. Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań data science rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu i zapewnić, by technologia ta była dostępna i użyteczna dla wszystkich, konieczne jest, aby pracowało nad nią wielu różnych specjalistów. Oznacza to nie tylko zatrudnianie osób z różnych środowisk i kultur, ale także promowanie równości płci w tej dziedzinie. Kobiety są nie tylko niezbędne do rozwoju i sukcesu nauki o danych, ale są integralną częścią kształtowania jej przyszłości. Ich różnorodne perspektywy i innowacyjne pomysły mają kluczowe znaczenie w tworzeniu bardziej integracyjnego i sprawiedliwego cyfrowego świata dla wszystkich.
Inicjatywa TOP-100 Women in Data Science (nierangowane zestawienie zostało opublikowane 13 maja − można się z nim zapoznać tutaj) ma na celu wyróżnienie kobiet, które wnoszą znaczący wkład w dziedzinę nauki o danych, a także zainspirowanie kolejnego pokolenia profesjonalistek w branży. Zwieńczeniem inicjatywy jest uroczystość wręczenia nagród Excellence in Data Science Awards. Uznając i promując osiągnięcia kobiet w dziedzinie nauki o danych, możemy pomóc w stworzeniu bardziej zróżnicowanej i inkluzywnej branży oraz zapewnić każdemu możliwość czerpania korzyści z potęgi technologii.
Jury Top-10 Women in Cloud Computing
- Dominika Bettman, General Manager of Microsoft Poland – przewodnicząca jury
- Piotr Sankowski, CEO, IDEAS NCBiR
- Edith Elkind, Professor, Uniwersytet Oksfordzki
![]() Dominika Bettman
|
![]() Piotr Sankowski
|
![]() Edith Elkind
|
Ekspertki wyróżnione nagrodą Excellence in Data Science Awards zostały wybrane na podstawie ich osiągnięć zawodowych w tej dziedzinie, ich wkładu w branżę oraz ich potencjału wpływania i kształtowania przyszłości przetwarzania w chmurze. Na liście znajdują się kobiety z różnych środowisk, w tym ze środowiska akademickiego, przemysłu, biznesu i sektora publicznego. Poznajcie najlepsze z najlepszych!
Applied Business Data Science
Natalia Baranowska, Section Lead for Data Analytics & Insights, Roche
Doświadczona liderka z doświadczeniem w IT dla farmacji, telekomunikacji i opieki zdrowotnej, w tym 12 lat w kierowaniu globalnymi zespołami IT w sektorach opieki zdrowotnej i farmacji. Ma doświadczenia z zakresu Medical Device software, a także we wprowadzaniu strategicznych zmian w organizacji i technologii, zarządzania projektami i programami, budowaniu efektywnych zespołów oraz tworzeniu międzynarodowej i innowacyjnej kultury pracy.
Od czasu dołączenia do Roche w 2018 r. pełniła funkcje kierownicze w różnych jednostkach firmy skupiających się na przetwarzaniu danych. Praca jej zespołów odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu ekosystemu produktów Data FAIRness i Data Science w firmie Roche.
Applied Business Data Science
Ewa Nowakowska, Partner, EY AI Lab Leader, EY Poland
Zbudowała od podstaw unikalny zespół EY AI Data Science, który doradza w zakresie efektywnego wykorzystania danych, technologii i wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, zarówno wewnętrznie, jak i dla klientów EY. Obecnie zespół pomaga transformować biznes w różnych sektorach w największych organizacjach w Polsce i Europie. Zespół koncentruje się na dostarczaniu aplikacji wraz z możliwościami technologicznymi: od nauki o danych przez AI po rozwiązania oparte na genAI, które obecnie dominują. Liderka niedawno otwartego AI Lab.
Data Science Education
Ewa Kryger, Founder, Art Hacks AI
Charakteryzuje ją unikalne połączenie artystycznej duszy z solidnymi korzeniami jako Data Scientist, okraszonej umiejętnością komunikacji i zrozumienia dynamiki różnorodnych zespołów. Na co dzień pracuje jako zorientowana na ludzi Delivery Manager, po godzinach zmienia się w swoje napędzane sztuką alter ego i zastanawia się nad wpływem sztucznej inteligencji na sztukę w przyszłości. Prowadzi warsztaty ułatwiające budowanie zespołów poprzez medytację artystyczną. Szuka okazji do dzielenia się swoją wiedzą jako mentor (Hack4change, Hack4react, Omdena, AI4Good, Dare IT) i przynosić korzyści społecznościom lokalnym na różne sposoby, w tym wykorzystując nowe technologie i promując kobiety w każdej dziedzinie, szczególnie w AI. Współzałożycielka Women in Machine Learning & Data Science Trójmiasto oraz założycielka fundacji Art Hacks AI.
Data Science Education
Agnieszka Kamińska, Data Scientist, Grupa OLX
Data Scientistka z doświadczeniem badawczym w obszarze neuronauki poznawczej i badań nad mózgiem. Obecnie pracuje w zespole Data Science w Grupie OLX i specjalizuje się w tematach przetwarzania informacji oraz optymalizacji sortowania wyników wyszukiwania. Po godzinach prowadzi poznański oddział międzynarodowej grupy non profit Women in Machine Learning & Data Science. Razem z zespołem buduje różnorodną społeczność osób zajmujących się tematami uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i szeroko rozumianej nauki o danych. Poprzez działalność społeczną przyczynia się do zwiększenia widoczności i wspierania rozwoju zawodowego kobiet i innych mniejszości w branży DS/ML/AI.
Data Science Ethics
Dota Szymborska, CEO, New Technologies Ethics
Ma dwa tytuły magisterskie z filozofii (ze specjalizacją w logice) oraz socjologii (nauki społeczne stosowane) zdobyte na Uniwersytecie Warszawskim. Akademiczka (wykłada na WSB Merito w Warszawie)i edukatorka, a także mówczyni TEDx (etyka pojazdów autonomicznych). Obecnie zajmuje się pionierskimi badaniami nad integracją sztucznej inteligencji w edukacji oraz eksploruje estetykę wirtualnej rzeczywistości (VR), prowadząc niezależne seminarium na temat etyki w AI.
Od marca 2024 r. jest aktywną członkinią GRAI, grupy roboczej AI przy Ministerstwie Cyfryzacji.
Współtworzyła cykl webinarów dla m.in. sędziów, wyjaśniając działanie algorytmów pomocnych przy orzekaniu wyroków.
Data Science for Good
Dr Beata Latos, Data Analyst, Typhoon Research Center
Beata Latos jest specjalistką w dziedzinie ekstremalnych zjawisk pogodowych i ich prognozowania. W 2023 r. z wyróżnieniem ukończyła doktorat w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, koncentrując się na zrozumieniu i przewidywaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych w krajach rozwijających się, w tym cyklonów tropikalnych.
Obecnie pracuje jako badaczka i analityk danych w Typhoon Research Center w Korei Południowej, gdzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do pogłębiania wiedzy na temat powstawania i intensyfikacji cyklonów tropikalnych. Jest oddaną orędowniczką praw człowieka i zwierząt, a także ochrony środowiska.
Data Science for Good
Kinga Stryszowska-Hill, Data Scientist, SmartCover
Ma doświadczenie akademickie (po uzyskaniu doktoratu nauczała i prowadziła badania na kilku uniwersytetach, specjalizując się w ekosystemach mokradeł), ale pasja do analizy skłoniła ją do przejścia na ścieżkę kariery w data science. Odnosi sukcesy jako data scientist w firmach technologicznych, które zajmują się monitorowaniem przepływu wód deszczowych i ścieków, aby zapobiegać powodziom i chronić zdrowie publiczne.
Data Science Research
Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Senior AI Engineer, Chaptr
Naukowczyni, programistka i ekspertka AI z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Aktualnie pracuje jako Senior AI Engineer rozwijając duże modele językowe w Chaptr. Wcześniej jako NLP Team Leader w Voicelab.AI prowadziła zespół, który stworzył rozwiązanie TRURL. Aktywnie udziela się w środowisku naukowym: prowadziła projekty HearAI, skupiony na modelowaniu języka migowego oraz projekt Detect Waste do detekcji śmieci w środowisku naturalnym oraz wspierała projekt „Zuzanka” mający na celu wykrywanie i odczytywanie dat ważności produktów, aby pomóc niewidomym. Obroniła doktorat na Politechnice Gdańskiej z tematyki wykrywania i zmniejszania wpływu błędów i uprzedzeń w danych i modelach AI, jeden z fundamentalnych aspektów etycznych w sztucznej inteligencji.
Data Science Research
Ewa Szczurek, dyrektorka Instytutu AI for Health
Kieruje Instytutem AI for Health w Helmholtz Munich w Niemczech, jest profesorem uczelni w Instytucie Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW i prowadzi wspólne laboratorium badawcze w obydwu tych instytucjach. Była wizytującym profesorem nadzwyczajnym na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych (2023) oraz wizytującym stypendystą w Center for Interdisciplinary Research w Bielefeld w Niemczech (2016).
Posiada tytuły magistra informatyki Uniwersytetu Warszawskiego (2006) i Uniwersytetu w Uppsali (2005). Stopień doktora uzyskała w Instytucie Genetyki Molekularnej Maxa Plancka w Berlinie (2011), a następnie odbyła staż podoktorski w Szwajcarii w ETH Zurich.
Jej badania koncentrują się na sztucznej inteligencji, w szczególności na probabilistycznych modelach grafowych i głębokich modelach generatywnych oraz ich zastosowaniach w medycynie obliczeniowej. Jej konkretne zastosowania obejmują onkologię, pulmonologię i oparte na sztucznej inteligencji projektowanie peptydów przeciwdrobnoustrojowych, za co niedawno otrzymała grant ERC Consolidator.
Data Science Rising Star
Maja Trębacz, OpenAI
Maja Trębacz jest wybitnym inżynierem badawczym, specjalizującym się w trenowaniu dużych modeli językowych z wykorzystaniem opinii ludzkiej. W Google DeepMind pełniła ważne funkcje w rozwijaniu innowacyjnych technologii, takich jak Gemini, Sparrow i GopherCite, znacząco przyczyniając się do postępów w dziedzinie konwersacyjnej sztucznej inteligencji. Obecnie pracuje w OpenAI w San Francisco, gdzie stawia czoła nowym wyzwaniom w badaniach nad sztuczną inteligencją i danymi.
Jej dorobek publikacyjny obejmuje prace z zakresu sztucznej inteligencji, interakcji człowieka z komputerem oraz bioinformatyki.
Data Science Icon – wyróżnienie
Margot Gerritsen, profesor emerita Uniwersytetu Stanforda, współzałożycielka organizacji non profit Women in Data Science Worldwide
Margot Gerritsen zdobyła tytuł magistra matematyki stosowanej na Delft University of Technology, ale naukową karierę rozwijała w Stanach Zjednoczonych, wiążąc się z Uniwersytetem Stanforda, gdzie zdobyła tytuł doktora w dziedzinie matematyki obliczeniowej. Jej zawodowe doświadczenia obejmują też kilka lat spędzonych na Uniwersytecie w Auckland (Nowa Zelandia), gdzie pracowała jako wykładowca.
Większość swojej kariery poświęciła dziedzinie nauk obliczeniowych i inżynierii. W swojej naukowej pracy projektowała narzędzia obliczeniowe do różnych zastosowań, w tym zasobów energetycznych, modelowania oceanów, zrównoważonego rozwoju i nauki o danych.
W 2015 r. powołała Women in Data Science – najpierw (2015) jako konferencja zorganizowana na kampusie Uniwersytetu Stanforda, a dziś jako globalna organizacja non profit, z której inicjatyw korzystają tysiące osób w 160 krajach całego świata!
Pełna lista TOP-100 Women in Data Science in Poland:
womenintechsummit.pl/top-100-women-in-data-science
Perspektywy Women in Tech Summit 2024 to największe wydarzenie dla kobiet w branży TECH&IT w Europie, powracające do formuły offline (lokalizacja: EXPO XXI, Prądzyńskiego, Warszawa), ale dostępne również do oglądania online. Konferencja odbywa się w dniach 12-13 czerwca i gromadzi ponad 10 000 uczestników na miejscu i online – ze 100 krajów świata. Adresowana jest do studentek, kobiet rozpoczynających karierę zawodową, profesjonalistek, naukowczyń, aktywistek, liderek, startuperek i wszystkich kobiet interesujących się technologią, które chcą się inspirować, znajdować najlepszą wiedzę i włączać się w zmiany zachodzące na całym świecie.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, a jego partnerami jest 105 najlepszych firm technologicznych oraz instytucje, uczelnie i communities.
Więcej: womenintechsummit.pl