MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Perspektywy Women in Tech 2024 przeszło już do historii. Największa w Europie konferencja dla kobiet w IT&Tech znów zaimponowała rozmachem: tylko przez dwa dni (12-13 czerwca) warszawskie centrum wystawiennicze EXPO XXI odwiedziło niemal 14 tysięcy osób ze 104 krajów całego świata! To był prawdziwy szczyt marzeń − choć biorąc pod uwagę ambicje i możliwości organizatora wydarzenia, czyli Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, należałoby raczej powiedzieć: etap drogi na szczyt.

Najlepiej imponujący sukces Summitu 2024 obrazują liczby przede wszystkim te:

 • prawie 15 000 uczestników (on site i online: inżynierki, programistki, specjalistki, naukowczynie, przedsiębiorczynie, aktywistki, liderki i startuperki, studentki, a także mężczyźni i wszystkie osoby wspierające różnorodność w branży STEM, Tech & IT)
 • 5000 grantów studenckich (bezpłatny wstęp na Summit)
 • 700 występujących (sesje panelowe, prezentacje specjalne i warsztaty) i mentorów
 • 590 sesji mentoringowych 1:1
 • 200 partnerów (firmy − globalni giganci świata innowacji, instytucje, uczelnie, communities, media)
 • 104 kraje całego świata reprezentowane przez uczestników
 • 63 warsztaty technologiczne, karierowe i softskills
 • 26 imprez towarzyszących i 11 pre-eventów
 • 5 scen
 • 2 dni
 • 2 komputery kwantowe

Sukces Perspektywy Women in Tech Summit 2024 dobrze obrazują też słowa, np. takie, jakie padały ze sceny w czasie Wielkiej Gali Otwarcia (12 czerwca, godz. 11.00), w której udział wzięli m.in. Krzysztof Gawkowski, Wicepremier RP, Minister Cyfryzacji; Barbara Nowacka, Ministra Edukacji; Mark Brzezinski, Ambasador USA w Polsce; Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce; Katarzyna Kotula, Ministra ds. Równości; dr Maciej Gdula, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czasie Grand Openingu Summitu można było usłyszeć np.

Bianka Siwińska, CEO Perspektyw, pomysłodawczyni Summitu: Ta konferencja jest o nas, ludziach i naszej wyjątkowości. O tym, co czyni nas niezastąpionymi. O naszej wielkości. O sztuce, pięknie i dobru, które jesteśmy w stanie stworzyć. My, ludzie, mali, krusi i śmiertelni, stoimy pomiędzy nieskończonym Kosmosem a nieskończonym światem kwantów. Próbujemy zrozumieć rzeczy o wiele większe od nas. I tę wyjątkowość, to piękno, chcemy świętować z wami dziś i jutro.

Na Summicie 2024 dyskutujemy o technologiach. Tworzone przez nas technologie muszą odzwierciedlać to, co najlepsze w człowieczeństwie, nasze piękno, inteligencję i nasze wartości etyczne, i pomóc nam osiągnąć naszą wielkość.

Summit jest po to, by wspierać kobiety − żeby były lepiej widoczne i słyszalne. My, kobiety, razem jesteśmy siłą napędową nauki, innowacji i etycznych technologii. Jesteśmy tutaj, aby naprawić świat technologii, to my jesteśmy mocą.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji: Perspektywy Women in Tech Summit to nie tylko konferencja dotycząca cyfryzacji, technologii i nauki, ale przede wszystkim to święto siły, talentu i profesjonalizmu kobiet. Dynamiczny rozwój Polski we wszystkich sektorach nie byłby możliwy bez wkładu kobiet. Nie chcemy, żeby hasło równości było tylko sloganem. Dążymy do prawdziwej równości, również w świecie technologii. Dlatego, Bianka Siwińska, za twoje działania wielkie podziękowanie i proszę wszystkich o owację na stojąco!

Barbara Nowacka, Ministra Edukacji: Wierzę, że Polska ma przed sobą najlepszą przyszłość w IT oraz STEM ze wszystkich krajów Europy. Tego, że jesteśmy najlepsi, dowodzą wspaniali nauczyciele, którzy mają otwarte umysły i są zdeterminowani, by udowodnić, że Polska jest najlepszym krajem do życia, do budowania przyszłości w nowych technologiach i biznesie.

Dążymy do tego, aby Polska była pionierem w nauce przedmiotów ścisłych, liderem nowych technologii. Mamy w Polsce świetnych nauczyciel - pasjonatów, mądrych i otwartych uczniów, mamy determinację, aby stać się liderami w świecie technologii. Szczerze mówiąc, ani mężczyźni, ani kobiety osobno nie są w stanie tego osiągnąć, ale razem, wspólnymi siłami możemy to zbudować.

Katarzyna Kotula, Ministra ds. Równości: To ważne i potrzebne wydarzenie zrzeszające tysiące kobiet ze świata nauki. Jesteście przyszłością! A same kobiety są nie tylko przyszłością, jak to wielokrotnie zostało powiedziane, ale są przede wszystkim teraźniejszością i zmianą, która już się dzieje. Jednak najważniejsze dla mnie, jako matki dziewczynki, jest to, że tu można usłyszeć historie, które są nadzieją dla wielu małych dziewczynek.

Maciej Gdula, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Jestem zaszczycony, że mogę dziś stanąć na tym podium przed tak wieloma wspaniałymi kobietami, które są naukowczyniami, przedsiębiorczyniami, ekspertkami w dziedzinie STEM. Jestem przekonany, że nasza obecność tutaj to odważny krok w kierunku znaczących zmian w obszarze nowoczesnych technologii. Razem możemy pomóc tej zmianie.

Obecność kobiet w nauce jest zjawiskiem stosunkowo nowym. W ostatnich dziesięcioleciach odsetek kobiet, które ukończyły studia wyższe, stale rośnie. W dzisiejszym kontekście kobiety w prawie wszystkich krajach wysokorozwiniętych gospodarczo częściej niż mężczyźni mają wykształcenie wyższe. Jednak po zdobyciu wyższego wykształcenia kobiety nadal skłaniają się ku dziedzinom, które odciągają je od nauki i technologii. Dlatego będziemy pracować nad wyrównaniem proporcji, bo różnorodność płci, narodowości, kultury, orientacji seksualnej jest warunkiem budowania nowoczesnej edukacji wyższej. Stąd Summit jest dla nas wspaniałą inspiracją i bodźcem do tego typu prorównościowych działań.

Anna Clunes, Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce: Świat nowych technologii napędzają osoby, które nie boją się myśleć nieszablonowo i podejmować ryzyko. Wiele z tych osób to kobiety. Świetnie było spotkać tutaj tyle ambitnych Polek, które rozwijają swoje swoje firmy w Wielkiej Brytanii.

Mark Brzezinski, Ambasador USA w Polsce: Pełne uczestnictwo kobiet w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce jest niezbędne dla rozwoju silnych, dynamicznych i zrównoważonych demokracji. Jest to istotny element budowania lepszej przyszłości dla całej ludzkości.

Rangę wydarzenia wskazać można jeszcze przez status gości specjalnych, którymi w 2024 byli m.in. prof. Margot Gerritsen, ikona nauki o danych z Uniwersytetu Stanforda, założycielka globalnego ruchu Women in Data Science; Gitanjali Rao, wynalazczyni, popularyzatorka STEM, KID OF THE YEAR magazynu TIME; prof. Andrzej Dragan, wybitny fizyk teoretyczny i charyzmatyczny popularyzator nauki; Clara Nellist, fizyczka cząstek elementarnych z CERN; prof. Christiane Floyd, legenda informatyki, twórczyni podstaw otwartego oprogramowania i pierwsza w historii profesorka informatyki w Niemczech; dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej; prof. Aleksandra Przegalińska, ekspertka od AI; Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, założyciel Nauka. To lubię!; Paula Januszkiewicz, ekspertka od cybersecurity.

W tym roku po raz pierwszy w historii Summitu uruchomiona została Scena Science ze specjalnym programem Meet Quantum realizowanym wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji oraz ekspertkami i ekspertami z NASK, PCSS, AGH, IQM Quantum Computers i Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystego otwarcia części Science dokonali wicepremier Krzysztof Gawkowski, Minister Cyfryzacji; dr Agnieszka Jankowska, przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji, Pamela Krzypkowska, Ministerstwo Cyfryzacji, i dr Bianka Siwińska z Perspektyw. Wchodząc do hali Science, wszyscy uczestnicy Summitu mogli przeżyć coś wyjątkowego: na Summicie można było po raz pierwszy w Polsce zobaczyć na własne oczy komputer kwantowy i zrozumieć jego działanie.

Na Scenie Science dyskutowano najgorętsze tematy technologiczne i badawcze (programowanie kwantowe, nowa sztuczna inteligencja, interakcje human-machine, kobiety w nauce i w instytucjach naukowych takich jak np. CERN, przyszłość data science, technologie kosmiczne i in.).

W hali Science wyodrębniona została też Strefa Kół Naukowych, w której wzięło udział 18 kół naukowych. Dzięki temu z górą 120 wystawców tej strefy (studentów) miało okazję m.in. wymienić się doświadczeniami z ekspertami w dziedzinach technologii; skonsultować swoje projekty z przedstawicielami instytucji i biznesu; posłuchać fascynujących wystąpień na scenie naukowej i startupowej.

A skoro o Science, czyli Nauce mowa − Summit był jak zwykle miejscem zdobywania wiedzy, inspiracji i motywacji, czyli także nauki przez małe „n”. Na konferencji można było zdobyć np. nowe kompetencje m.in. dzięki warsztatom Tech&Soft Skills oraz w specjalnej Strefie Mentoringu, gdzie w formule 1:1 odbywały się konsultacje ze znakomitymi Mentorkami i Mentorami. A o tym, że Summit to miejsce uczenia się nie tylko dla technologicznych ekspertów, najlepiej chyba napisały przedstawicielki organizacji Tech Soup Polska: Nauka technologii pozwala nam zwiększać nasz wpływ i stawać się lepszymi adwokatkami pozytywnych zmian. Nie musimy być ekspertkami IT, aby czerpać korzyści z technologii i robić z nich dobry użytek. Perspektywy Women in Tech Summit to niesamowite doświadczenie, które pokazuje, jak wielki wpływ mają kobiety w technologii na nasze (nie)codzienne życie. Inspirujmy się nawzajem i uczmy się technologii, aby wprowadzać pozytywne zmiany!

Patroni Instytucjonalni Summitu: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, European Investment Bank, NASK, Narodowe Centrum Nauki, Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy, Polski Fundusz Rozwoju, Centralny Ośrodek Informatyki, PSPA, PCSS, Austriackie Forum Kultury, Diversity in Quantum

Patronat Honorowy: Ministra ds. Równości, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ambasada USA, Ambasada Wielkiej Brytanii, Miasto Warszawa

A już dziś zapraszamy na Perspektywy Women in Tech Summit 2025: 11-12 czerwca 2025 w Warszawie. Wiemy, że będzie jeszcze lepszy!

womenintechsummit.pl

Magda Tytuła

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!