REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


81 reelekcji i 40 nowych rektorów to bilans kończącego się w czerwcu br. maratonu wyborczego na kadencję 2024-2028. Poznaliśmy 121 nowo wybranych primus inter pares, w tym gronie prawie jedną piątą (22) stanowią kobiety.

Wybory rektorów na kadencję 2024-2028 w publicznych uczelniach przebiegały zgodnie z przygotowanym przez uczelniane komisje wyborcze harmonogramem (z jednym wyjątkiem – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), choć rozkręcały się w rytm akademickiego tempa. Pierwsza wystartowała 11 stycznia br. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, nową rektorką uczelni została dr Beata Rejman.

W tym miesiącu swoje kampanie wyborcze przeprowadziło 6 kandydatów/ek, w tym czworo uzyskało reelekcję. W lutym do tego grona dołączyło 12 rektorów/ek-elektów, ale najbardziej dynamicznymi miesiącami okazały się marzec i kwiecień, w których zostało wybranych aż 89 rektorów/ek. W majowych i czerwcowych wyborach wyłonionych zostało 14 osób, które  przejmą stery uczelni od września br. Wyborczy maraton zakończyły wybory rektora  Politechniki Krakowskiej.

Ilu było kandydatów

Zdecydowana większość rektorów – 54 w uczelniach akademickich i 26 w uczelniach  zawodowych startowała do wyborów bez kontrkandydatów, wśród nich 45 rektorów uczelni akademickich oraz 19 rektorów uczelni zawodowych uzyskało reelekcję. W dwóch uczelniach akademickich – Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – o funkcję rektora ubiegało się aż pięciu kandydatów. Czterech konkurentów do funkcji rektora było w dwóch uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim i Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

Trzech kandydatów startowało w Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Uniwersytecie Wrocławskim, na Politechnice Wrocławskiej, Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.

Ilu na drugą kadencję, ilu nowych

  • w uniwersytetach na drugą kadencję pozostało 13 osób, 6 podejmie tę funkcję po raz pierwszy;
  • reelekcję w uczelniach technicznych uzyskało16 rektorów/ek, 2 osoby rozpoczną swoją pierwszą kadencję;
  • na trzech uczelniach medycznych pozostali dotychczasowi rektorzy, dla pięciu będzie to pierwsza kadencja;
  • w uczelniach artystycznych 12 osób poprowadzi drugą kadencję, 7 będą rektorami/rektorkami po raz pierwszy;
  • w uczelniach morskich 2 rektorów będzie kontynuować rektorską kadencję;
  • uczelnie ekonomiczne poprowadzi troje nowych rektorów/ek, 2 pozostaje na drugą kadencję;
  • w uczelniach rolniczych 1 rektor jest nowy, 4 pozostaje na kolejną kadencję;
  • w uczelniach pedagogicznych 1 rektor jest nowy, 4 pozostaje na kolejną kadencję;
  • AWF-y poprowadzi 3 starych i 3 nowych rektorów
  • uczelnie zawodowe będą pracować pod kierownictwem 25 dotychczasowych rektorów/ek i 9 nowych.

Pojedynki

Czy w historii uczelni zapiszą się  pojedynki dwójki kandydatów? W większości z nich  zwyciężali panowie. Tak było m.in. w wyborach na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie w pierwszej turze prof. Czesław Zając, dziekan Szkoły Doktorskiej UEW, pokonał prof. Ewę Stańczyk-Hugiet, prorektor ds. badań i kadry akademickiej. Wybory na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie wygrał urzędujący rektor, dr hab. inż. Sylwester Tabor, pokonując prof. Agnieszkę Filipiak-Florkiewicz, prorektorkę ds. nauki.

O fotel rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ubiegali się prof. Anna Gramza-Michałowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej oraz obecny rektor prof. Krzysztof Szoszkiewicz. Elektorzy poparli prof. Szoszkiewicza. W Uniwersytecie w Białymstoku  elektorzy wskazali na prof. Mariusza Popławskiego, dziekana Wydziału Prawa, z którym konkurowała prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Obecny rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr hab. Jerzy Przyborowski zmierzył się z prof. dr hab. n. med. Joanną Wojtkiewicz z Katedry Fizjologii i Patofizjologii Człowieka na Wydziale Lekarskim UWM, zdecydowana większość elektorów  opowiedziała się za urzędującym rektorem.

Do stanowiska rektora Uniwersytetu Łódzkiego pretendowały dwie osoby: obecna rektor prof. Elżbieta Żądzińska oraz dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego prof. Rafał Matera, któremu Kolegium Elektorów powierzyło misję kierowania uczelnią przez najbliższe cztery lata. O fotel rektora Politechniki Gdańskiej ubiegali obecny rektor prof. Krzysztof Wilde oraz prof. Anna Dołęga z Wydziału Chemicznego. Ten pojedynek wygrał prof. Wilde, ale już na Politechnice Białostockiej było odwrotnie, tu pojedynek wygrała obecna rektor, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, z prof. Sławomirem Bekierem, dyrektorem Instytutu Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB. Podobnie było w Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie, gdzie startowała obecna rektor dr hab. Mirosława Jarmołowicz, która zwyciężyła z prof. Andreasem Guskosem.

Utracona reelekcja

W dwóch uczelniach przegrali rektorzy ubiegający się o reelekcj:, w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie o fotel rektora ubiegali się obecny rektor prof. Wojciech Widłak oraz prof. Mariusz Sielski, dziekan Wydziału Instrumentalnego AMKP, i to jemu elektorzy powierzyli funkcję rektora na następne cztery lata. Podobnie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, obecny rektor, prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy przegrał z prof. dr hab. Krzysztofem Kubiakiem z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Zespołowe kandydowanie

Aplikowanie na rektora uczelni z przedstawieniem proponowanego pełnego zespołu rektorskiego zainicjował prof. Andrzej Tretyn z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był to strzał w „10”, zakończony jego sukcesem, tym bardziej, że kandydat na rektora UMK zadbał o zespół zbalansowany pod względem płci. Ale te wybory były podwójnie emocjonujące, ponieważ dotychczasowy rektor prof. Andrzej Sokala nie zdecydował się ubiegać o reelekcję i doszło do konkurencji między prof. Tretynem, który kierował UMK przez dwie kadencje, w latach 2012–2020 oraz obecnym prorektorem, prof. Wojciechem Wysotą, notabene współpracownikiem prof. Tretyna za czasów jego kadencji.

Z podobną inicjatywą wystąpił m.in. prof. Rafał Matera z Uniwersytetu Łódzkiego, wygrywając z dotychczasową rektorką. Z kolei prof. Radosław Dobrowolski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie został wybrany rektorem na kolejną kadencję także z przedstawionym przez siebie zespołem z obecnej kadencji i którego składu nie zmienił. 

Rektorki

Rektorki pokierują tylko dwiema uczelniami technicznymi w Polsce – Politechniką Białostocką i Politechniką Koszalińską, dwoma uniwersytetami – Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i dwoma Uniwersytetami Ekonomicznymi – w Poznaniu i Katowicach. Jedyna rektorka poprowadzi uczelnię pedagogiczną – Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Najwięcej rektorek mają uczelnie o profilu artystycznym –  5 i uczelnie zawodowe – 10.

W najbliższej kadencji rektorów uczelnie sportowe, medyczne, przyrodniczo-rolnicze będą kierowane przez mężczyzn. Ale w porównaniu do składu rektorskiego ze względu na płeć w kończącej się kadencji widać, że kobiety utrzymały swoje pozycje, a przede wszystkim coraz częściej stają do walki o to najwyższe stanowisko akademickie.

22 rektorkom publicznych uczelni udało się przekonać elektorów do swojej kandydatury – 12 rektorek z uczelni akademickich i 10 z uczelni zawodowych. Wśród rektorek w uczelniach akademickich na drugą kadencję zostały wybrane: prof. Celina M. Olszak w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, dr hab.  Barbara Marcinkowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Danuta Zawadzka z Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk z Politechniki Białostockiej.

Stanowisko rektora obroniły także: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska w Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dr hab. Mirosława Jarmołowicz w Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prof. dr hab. Hanna Kostrzewska w Akademii Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Milenia Fiedler w Państwowej Wyższej Szkole  Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Nowymi rektorkami zostały prof. dr hab. Barbara Jankowska w  Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku od momentu założenia uczelni w 1926 roku oraz prof. dr hab. Beata Wojciechowska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w historii tej uczelni będzie drugą kobietą na tym stanowisku.

Większość rektorek stawała do wyborów bez konkurencji. Kontrkandydata miała prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. dr hab. Beata Wojciechowska wygrała z dwojgiem kandydatów, w tym z byłym rektorem uczelni, prof. dr hab. Jackiem Semaniakiem, rektorem UJK w latach 2012-2020.

Drugą kadencję wygrały rektorki uczelni zawodowych: dr n. o zdr. Sonia Grychtoł z Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, dr hab. Małgorzata Kołpa w Akademii Tarnowskiej, dr Elżbieta Stokowska – Zagdan w Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, dr Elżbieta Zieja z Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, dr Bianka Godlewska-Dzioboń w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Dr Beata Rejman z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, dr Monika Pawłowska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie, dr n. o zdr. Małgorzata Andryszczyk w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach oraz dr Beata Fałda w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie są nowymi rektorkami. Tylko dr Małgorzata Andryszczyk miała w starciu wyborczym konkurenta.

Najmłodsi, najstarsi

Najmłodszym polskim rektorem AD 2024, podobnie jak w obecnej kadencji, jest dr hab. inż. Mateusz Kaczmarski (rocznik 1984),  rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. W gronie rektorów-elektów do najmłodszych należą: dr hab. Adam Świerżewski (rocznik 1978), nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr hab. Grzegorz Hańderek (rocznik 1977), kierujący ponownie Akademię Muzyczną w Katowicach, prof. dr hab. inż. Marek Adamski (rocznik 1977) z UTP w Bydgoszczy, dr hab. Grzegorz Mielczarek (rocznik 1977), nowy rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, prof. dr hab. n. med. Adam Reich (rocznik 1977), nowy rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. inż. Marek Adamski  (rocznik 1977), rektor Politechniki Bydgoskiej, dr Robert Musiałkiewicz (rocznik 1977), rektor  Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, prof. dr hab. Paweł Cięszczyk (rocznik 1976) z gdańskiego AWFIS, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Terman (rocznik 1976), nowy rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. dr hab. Mariusz Popławski (rocznik 1975), nowy rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Jednak nadchodzącą kadencję głównie zdominowały roczniki z lat 60 XX wieku.

Najstarszmi w gronie rektorów są : prof. dr hab. inż. Jerzy Lis (rocznik 1954), rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. Andrzej Wojtyła (rocznik 1955), rektor Uniwersytetu Kaliskiego, prof. dr hab. Andrzej Tretyn (rocznik 1955), nowy rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak (rocznik 1956), rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Krzysztof Zaremba (rocznik 1958), rektor Politechniki Warszawskiej.

Gratulujemy Magnificencjom zwycięstwa w wyborach i życzymy sukcesów w kierowaniu uczelniami! Sądząc po programach wyborczych rektorów-elektów, będzie to czas intensywnej pracy nad rozwojem i intensyfikacji działąń uczelni, zatem zapowiada się kolejna, niełatwa kadencja. Dlatego tym mocniej trzymamy kciuki!

Lidia Jastrzębska

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!