MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


fot. Rafał Oleksiewicz

Profesor Alojzy Nowak został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. 30. Zjazd AZS, podczas którego wybrany został nowy zarząd związku, odbył się w sobotę w Warszawie.

Prof. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, jest prezesem AZS od 2017 roku. Za jego kandydaturą głosowało 135 spośród 141 delegatów na zjazd.

Wynik jest bardzo dobry i bardzo się z tego cieszę, bo to dodaje energii, dodaje siły, ale także podsumowuje te poprzednie cztery lata. To nie był łatwy okres dla funkcjonowania żadnej organizacji w Polsce, w tym także dla AZS, ale można powiedzieć, że udało się wiele rzeczy zrobić, zarówno w odniesieniu do sportu, do osób z niepełnosprawnościami, zdobytych medali, ale także zwiększenia liczby członków, nie mówiąc już o bardzo dobrej współpracy z uczelniami. Myślę, że to wszystko złożyło się na to, że ten wynik jest niezły, a ja cieszę się bardzo, że moi koledzy i koleżanki z całej Polski mają zaufanie nie tylko do mnie, ale do całego prezydium i do całego zarządu – powiedział prof. Nowak.

Niewielkie przetasowania zaszły w gronie wiceprezesów – za sprawy organizacyjne odpowiadać będzie Jakub Kosowski, za sprawy sportu wyczynowego Maciej Hartfil, za sprawy sportu powszechnego Tomasz Wróbel, za sprawy międzynarodowe Adam Roczek, za sprawy ekonomiczne Jacek Kasprzyk, za sprawy sportu osób z niepełnosprawnościami Marta Dalecka, a wiceprezesem ds. rozwoju nadal będzie Mariusz Walczak.

To będzie ewolucyjny rozwój, związany z jednej strony ze zwiększeniem liczby osób w AZS, których mamy w tej chwili nieco ponad 40 tysięcy, a chcielibyśmy, żeby po tych czterech latach było około 50 tysięcy. Chcielibyśmy także jeszcze bardziej odcisnąć swoje piętno w różnego rodzaju mistrzostwach – Polski, Europy, świata na uniwersjadach, ale także na igrzyskach olimpijskich. To wiąże się ze wsparciem rozwoju sportu akademickiego, z poszerzeniem i pogłębieniem kontaktów z instytucjami, które nas wspierają, czyli Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Nauki, ale także o sponsorach, którzy już są i bardzo wierzę w to, że będą dalej nas wspierać. Chciałbym także, by osoby pracujące w AZS mogły się rozwijać i bardzo nam zależy na dwutorowym rozwoju młodzieży – dodał Nowak.

30. Zjazd Akademickiego Związku Sportowego uhonorował także 71. sportowców medalami im. Bronisława Czecha, a siedemnastu osobom nadał tytuł honorowego członka AZS.

– W AZS młodość łączy się z seniorami. Mniej więcej połowa osób, która była na sali jest poniżej trzydziestki, a to oznacza, że oni także czują potrzebę uszanowania kolegów i koleżanek, którzy w przeszłości zrobili bardzo wiele dla AZS. Bardzo zależy mi na tym, żeby podkreślać godność człowieka i poprzez to uhonorowanie tę godność podkreślamy – dodał prof. Alojzy Nowak.

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od ponad wieku. AZS powstał w Krakowie w 1909 roku, a obecnie liczy około 42 tys. członków. Akademicki Związek Sportowy jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA).

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!