MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Już w sobotę 27 lipca w Warszawie odbędzie się otwarty pokaz efektów pracy młodzieży biorącej udział w warsztatach teatralno-filmowych Pozytywna Alchemia, organizowanych przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/.

Połowa wakacji już prawie za nami, ale to nie tylko czas leniuchowania. W Sali Laboratorium w Zamku Ujazdowskim będzie można zobaczyć finał warsztatów teatralno-filmowych dla gimnazjalistów i licealistów. Do projektu zgłosiło się 60 kandydatów. Komisja w składzie Karolina Kirsz – przewodnicząca, Żywia Kosińska, Jadwiga Wianecka, Agata Życzkowska oraz Paweł Paszta w drodze przesłuchania wybrała 17 gimnazjalistów i 16 licealistów.

W taką pogodę warto chwytać każdą chwilę i zamiast siedzieć na kanapie, zrobić coś kreatywnego. Dlatego uczestnicy projektu Pozytywna Alchemia wezmą udział w rozwijających warsztatach, które odbędą się zarówno na świeżym powietrzu (Park Agrykola), jak i w historycznym budynku Akademii Teatralnej przy ul. Miodowej.

Dwie grupy warsztatowiczów – gimnazjaliści i licealiści – pod czujnym okiem instruktorów będą pracować między innymi nad głosem, rytmiką czy ruchem scenicznym. Główną ideą spotkań jest pogłębianie samoświadomości młodych ludzi, praca nad wyrażaniem trudnych emocji, a wszystko to poprzez ciekawe formy teatralne, jak np. drama czy emisja głosu.

Zajęcia będą trwać codziennie od 22 do 27 lipca, w godzinach od 11:00 do 18:00 z przerwami na wspólny posiłek, który zapewniają organizatorzy (PO ITI).

Warsztaty poprowadzi sześciu instruktorów: reżyserka Karolina Kirsz, reżyser i pedagog Paweł Paszta, aktorka Jadwiga Wianecka, aktorka Agata Życzkowska oraz reżyserki castingu Żywia Kosińska i Ewa Krzyżanowska-Łepecka.

Otwarty pokaz pracy – 27 lipca – Zamek Ujazdowski, Sala Laboratorium przy ul. Jazów 2 o godzinie 16:00.

Wstęp wolny, zgłaszanie chęci udziału należy dokonywać Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

INSTRUKTORZY:

Paweł Paszta – REŻYSER I PEDAGOG: praca metodą dramy. Ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego scenicznym debiutem jest spektakl „Podwórko Korczaka” przy współpracy z Teatrem HOTELOKO. Założył niezależną grupę teatralną Atu Teatr, z którą przygotował spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”. Ukończył 3-stopniowy kurs instruktorów dramy. Wykorzystując metodę dramy w pracy nad spektaklami, przygotował „Utwór o muzyce” i „Pałac duchów” z uczniami Sekcji Śpiewu Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie.

Karolina Kirsz – REŻYSERKA: praca nad interpretacją tekstu. Ukończyła Wydział Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydział Filozofii UW, a także Wydział Wiedzy o Teatrze w AT. Wyreżyserowała spektakl „Zima w czerwieni” w Teatrze Rampa w Warszawie, za który otrzymała Pierwszą Nagrodę na XII Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Gdańsku i Tczewie. Ponadto wyreżyserowała m.in. spektakle: „Pułapka” w ramach cyklu ‘Studio in Progress’ w Teatrze Studio w Warszawie oraz „Końce świata” dla Teatru HOTELOKO.

Jadwiga Wianecka – AKTORKA: praca nad emisją głosu. Ukończyła Wydział Aktorski Łódzkiej Filmówki. Wystąpiła m. in. W spektaklach „Wesele”, reż. Rudolf Zioło i „Kształt rzeczy”, reż. Katarzyna Deszcz w Teatrze Śląskim w Katowicach. Laureatka Nagrody Publiczności za najbardziej elektryzującą rolę kobiecą w „Pawiu królowej” na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz wyróżnień na VI Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy i Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej „Reflektor” w Koszalinie.

Agata Życzkowska – AKTORKA I PRODUCENT: praca nad ciałem i rytmem. Ukończyła Wydział Aktorski Łódzkiej Filmówki. Otrzymała m.in. Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2001/2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Brała udział w wielu warsztatach z uczniami i współpracownikami Jerzego Grotowskiego (Eugenio Barba, Abani Biswas, Jairo Cuesta, James Sloviak). Założyła Teatr HOTELOKO oraz prowadzi Fundację Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, gdzie produkuje spektakle i projekty teatralne.

Ewa Krzyżanowska Łepecka i Żywia Kosińska – REŻYSERKI CASTINGU: praca z kamerą. Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ od kwietnia 2013 roku działa pod nowym odmłodzonym kierownictwem. Do Stowarzyszenia dołączyła grupa młodych artystów, którzy pragną kontynuować wieloletnią tradycję oraz wprowadzać innowacyjne projekty artystyczne i edukacyjne. Nowym prezesem Stowarzyszenia jest reżyserka Karolina Kirsz. Celem PO ITI na najbliższe lata jest działalność edukacyjna w dziedzinie teatru, skierowana do młodzieży akademickiej, ale także gimnazjalnej i licealnej. Partnerem PO ITI jest Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, która również realizuje projekty edukacyjne, m.in. "Weekendy wokół Domku Herbacianego " nominowane do najlepszej warszawskiej inicjatywy pozarządowej 2012 roku S3KTOR.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt