REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Polskie instytucje naukowe realizują projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie obronności, wyłonione w konkursie Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF). Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel kwotę ponad miliarda euro.

W największą liczbę projektów zaangażowana jest Wojskowa Akademia Techniczna, która realizuje 5 przedsięwzięć. Dotyczą one takich obszarów jak: laserowa broń skierowanej energii, innowacje językowe, technologie przyszłych czołgów, innowacyjny napęd dla zastosowań lądowych i morskich oraz autonomiczna sztuczna inteligencja w cyberobronie.

TALOS-TWO: broń laserowa

Projekt TALOS-TWO dąży do opracowania do 2030 roku w pełni europejskich systemów broni laserowej o mocy do 100 kW (dla promieniowania o długości fali 1 mikrometra) i 10 kW (dla promieniowania o długości fali 2 mikrometrów). Prace będą koncentrować się na światłowodowych źródłach laserowych i technikach sprzęgania wiązek laserowych, co pozwoli na stworzenie skutecznej broni laserowej do niszczenia celów na lądzie, wodzie i w powietrzu.

Linguarice-DC: innowacje językowe dla obronności

Projekt Linguarice-DC ma na celu wykorzystanie najnowocześniejszych technologii przetwarzania języka w sektorze obronnym, aby poprawić komunikację, metody gromadzenia danych wywiadowczych i współpracę w ramach koalicji ad-hoc. Eksperci stworzą platformę językową, którą będzie można dostosować do różnych potrzeb operacyjnych. Platforma ta ma zrewolucjonizować zdolności językowe w operacjach wojskowych.

FMBTECH: technologie dla czołgów

Projekt FMBTech ma określić najlepsze technologie dla konstrukcji czołgów, zarówno obecnych, jak i przyszłych. Jego celem jest stworzenie modułowych rozwiązań, które będą kompatybilne z europejskimi standardami, co pozwoli na osiągnięcie wysokiej skuteczności operacyjnej europejskich czołgów. Projekt zakłada, że czołg będzie na polu walki działał jako cyfrowe centrum zdolności, współpracując zarówno z systemami bezzałogowymi, jak i wspierał załogę poprzez rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

CALIPSO: innowacyjny napęd dla pojazdów wojskowych

Projekt CALIPSO koncentruje się na zmniejszeniu zużycia paliwa przez pojazdy wojskowe poprzez innowacyjne zarządzanie energią i wykorzystanie paliw nowej generacji, co ma zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i zwiększyć zdolności operacyjne. Nowe systemy zostaną połączone z konwencjonalnymi – zaawansowanymi i innowacyjnymi technologiami zasilania. Zachowany zostanie najwyższy poziom bezpieczeństwa, niskiego śladu logistycznego i reedukacji kosztów cyklu życia.

AIDA: autonomiczna sztuczna inteligencja w cyberobronie

Projekt AIDA, czyli Artificial Intelligence Deployable Agent, ma na celu stworzenie agentów programowych opartych na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji do zarządzania incydentami cybernetycznymi i ochrony przed cyberatakami.

Wśród innych polskich instytucji realizujących badania dla europejskiej obronności są: Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz: Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Instytut Lotnictwa, Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, a także firmy sektora prywatnego.

Projekty te realizowane są w międzynarodowych konsorcjach z udziałem europejskiego przemysłu zbrojeniowego i ośrodków badawczych. Trzecią rundę finansowania projektów przez Europejski Fundusz Obronny rozstrzygnięto 16 maja 2024 r. W tym roku złożono 236 wniosków z 26 krajów UE oraz Norwegii.

Źródło: gov.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!