MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


W Kanadzie w roku 2023 było ponad milion zagranicznych studentów,  rząd uznał, że kraj nie potrzebuje ich aż tylu i zabrał się za uregulowanie umiędzynarodowienia. Wprowadzono limity ograniczające liczbę obcokrajowców, których może przyjąć uczelnia, co przełożyło się na liczbę dostępnych wiz.

Rząd w ten sposób postanowił zmniejszyć liczbę przyjmowanych rocznie zagranicznych studentów o 1/3, czyli z 400 000 do 290 000. Jednocześnie podniesione zostały wymogi związane z uzyskaniem wizy: podwojono wysokość obowiązkowej opłaty za ubezpieczenie zdrowotne, ograniczono liczbę godzin, w których zagraniczny student może pracować i zarabiać oraz dodatkowo ograniczono możliwość uzyskania wizy przez współmałżonka.

Do Kanady chętnie przyjeżdżali  zagraniczni studenci; nie dość, że kanadyjskie uczelnie stoją na wysokim poziomie, to jeszcze można w tym kraju studiować zarówno w języku angielskim, jak i francuskim (Quebec). Zagraniczni studenci stanowili też niezmiernie ważne źródło finansowania uczelni. Kanadyjska gospodarka, a zwłaszcza uczelnie, otrzymywała z tego tytułu ponad 22 miliardów dolarów kanadyjskich rocznie.

Okazuje się, że sprawę „przeregulowano”, a hamulec wciśnięty przez kanadyjski rząd zadziałał sprawniej niż zakładano. W świat poszedł negatywny sygnał, że Kanada nie chce studentów. W rezultacie uczelniom nie uda się nawet w pełni wykorzystać przyznanych limitów. Liczba zagranicznych studentów przyjmowanych rocznie do kanadyjskich uczelni z 400 000 może spaść do 290 000, a nawet do 230.000! Ucierpią na tym kanadyjskie uczelnie, ale też prestiż Kanady jako jednego z czołowych ośrodków akademickich na świecie.

Opr. KB

Źródło: taylorfrancis.com

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!