REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Od roku akademickiego 2024/2025 funkcje rektorskie w polskich uczelniach publicznych będą pełnić 22 kobiety, o jedną więcej w porównaniu do liczby rektorek kierujących uczelniami w kończącej się kadencji 2020-2024. Trudno to nazwać rewolucyjnym przełomem!

Uczelniami akademickimi pokieruje 12 rektorek, uczelniami zawodowymi – 10. Reelekcję uzyskało 16 obecnych rektorek – 10 w uczelniach akademickich i 6 w uczelniach zawodowych. 6 rektorek – 2 w uczelniach akademickich i 4 w zawodowych – wystąpi w tej roli po raz pierwszy.

Rektorki pokierują dwiema uczelniami technicznymi w Polsce: Politechniką Białostocką i Politechniką Koszalińską, dwoma uniwersytetami: Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz dwoma Uniwersytetami Ekonomicznymi – w Poznaniu i Katowicach. Jedyna rektorka poprowadzi uczelnię pedagogiczną – Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Najwięcej, bo dziesięć kobiet, zostało wybranych w uczelniach zawodowych, pięć w uczelniach akademickich o profilu artystycznym.

W najbliższej kadencji uczelnie sportowe, medyczne, przyrodniczo-rolnicze będą kierowane wyłącznie przez mężczyzn. Jednak w porównaniu do składu rektorskiego kończącej się kadencji wyraźnie widać, że kobiety w większości utrzymały swoje pozycje, a przede wszystkim coraz częściej stają do walki o najwyższe stanowisko akademickie.

Wśród rektorek w uczelniach akademickich na drugą kadencję zostały wybrane: prof. Celina M. Olszak w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, dr hab.  Barbara Marcinkowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Danuta Zawadzka z Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk z Politechniki Białostockiej.

Stanowisko rektora obroniły także: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska w Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dr hab. Mirosława Jarmołowicz w Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prof. dr hab. Hanna Kostrzewska w Akademii Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Milenia Fiedler w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Nowymi rektorkami zostały prof. dr hab. Barbara Jankowska w  Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku od momentu założenia uczelni w 1926 roku oraz prof. dr hab. Beata Wojciechowska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która w historii tej uczelni będzie drugą kobietą na tym stanowisku.

Większość rektorek stawała do wyborów bez konkurencji. Kontrkandydata miała prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. dr hab. Beata Wojciechowska, zmierzyła się z dwojgiem kandydatów, w tym z byłym rektorem uczelni, prof. dr hab. Jackiem Semaniakiem, rektorem UJK w latach 2012-2020.

Na drugą kadencję zostały wybrane rektorki uczelni zawodowych: dr n. o zdr. Sonia Grychtoł w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, dr hab. Małgorzata Kołpa w Akademii Tarnowskiej, dr Elżbieta Stokowska – Zagdan w Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, dr Elżbieta Zieja z Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, dr Bianka Godlewska-Dzioboń w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, która prowadzi uczelnię od 2011 r. i najdłużej piastuje ten urząd.

Dr Beata Rejman w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, dr Monika Pawłowska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie, dr n. o zdr. Małgorzata Andryszczyk w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach oraz dr Beata Fałda w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie są debiutantkami na tym stanowisku. Tylko dr Małgorzata Andryszczyk miała w starciu wyborczym konkurenta. 

Uwaga! Dla porządku przypominamy też, że w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wybory nowych władz rektorskich odbędą się na początku września, a kandydatów poznamy w końcu sierpnia. Czy będzie wśród nich kobieta?

Lidia Jastrzębska

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!