Tegoroczne hasło festiwalu Hommage à Kieślowski brzmi „Musimy sobie pomagać” i stanowi motyw przewodni całego programu. W ramach wydarzenia przewidziano liczne projekcje, spotkania i dyskusje, podzielone na tematyczne sekcje. Nowością tegorocznej edycji jest konkurs dla studentów szkół filmowych. Festiwal tradycyjnie odbędzie się w malowniczym Sokołowsku na Dolnym Śląsku w dniach 23-25 sierpnia, a także 23 sierpnia w czeskim Broumovie.
Musimy sobie pomagać
Co roku program festiwalu skupiony jest wokół ważnej myśli, silnie powiązanej z tym co dzieje się na świecie, odnoszącej się do wartości, które festiwal stara się szczególnie pielęgnować i które wpisują się w „filozofię uważności społecznej” jego patrona.
W tym roku organizatorzy wydarzenia stawiają na hasło "Musimy sobie pomagać". To myśl o uniwersalnej mocy, która skupia się nie tylko na pilną potrzebę szerzenia pomocy, ale też na związane z nią faktyczne działanie, przejście do praktyki. „Musimy sobie pomagać” (Musíme si pomáhat) to również tytuł bardzo cenionego i lubianego w Polsce czeskiego filmu Jana Hrebejka z 2000 roku, do którego festiwal, po ponad 20-letniej przerwie, powraca.
Program Hommage à Kieślowski 2024
Festiwal symbolicznie oddaje hołd wybitnemu polskiemu reżyserowi, Krzysztofowi Kieślowskiemu. W programie 13. edycji znajdą się nie tylko jego filmy, ale także liczne sekcje i pokazy najnowszych produkcji polskiego i europejskiego oraz klasyki filmowej. Wybrane dzieła czeskiego kina pozwolą lepiej zrozumieć wpływy i kontekst, w jakim kształtowała się twórczość Kieślowskiego.
Sekcja HOMMAGE À KIEŚLOWSKI 2024
„Bez końca” (1985), „Prześwietlenie” (1974) i „Gadające głowy” (1980)
Sekcja specjalna HOMMAGE À STUHR
„Duże zwierzę”, reż. Jerzy Stuhr, scen. Krzysztof Kieślowski (fabuła, 2000)
Sekcja STOKROTKI I INNE CUDA. KINO ESTER KRUMBACHOVEJ
„Stokrotki”, reż. Věra Chytilová (fabuła, 1966), „Waleria i tydzień cudów”, reż. Jaromil Jireš (fabuła, 1971), „Zabójstwo inżyniera Czarta”, reż. Ester Krumbachová (fabuła, 1970), „W poszukiwaniu Ester”, reż. Věra Chytilová (dokument, 2005).
Sekcje pod hasłem MUSIMY SOBIE POMAGAĆ
- OPOWIEŚCI Z LASU
„Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland (fabuła, 2023), „Mur”, reż. Kasia Smutniak (dokument, 2023), „Las”, reż. Lidia Duda (dokument, 2024), „Drzewa milczą”, reż. Agnieszka Zwiefka (dokument, 2024) - BOHATEROWIE CODZIENNOŚCI
„Musimy sobie pomagać”, reż. Jan Hřebejk (fabuła, 2000), „Film dla kosmitów”, reż. Piotr Stasik (fabuła, 2023), „Tylko dzień i noc”, reż. Grzegorz Brzozowski (dokument, 2024), „Tyle co nic”, reż. Grzegorz Dembowski (fabuła, 2023), „Muzykanci”, reż. Kazimierz Karabasz (dokument, 1960), „Na złamanie karku” reż. Jan Hřebejk (fabuła, 2004).
- OPOWIEŚCI O KOBIECEJ SILE
„Jutro będzie nasze”, reż. Paola Cortellesi (fabuła, 2023), „Twarze Agaty”, reż. Małgorzata Kozera (dokument, 2023), „Posłuchaj, co chce ci powiedzieć”, reż. Małgorzata Imielska (dokument, 2024)
- UKRAINA
„Skąd dokąd”, reż. Maciej Hamela (dokument, 2023)
- PALESTYNA
„Pomarańcza z Jaffy”, reż. Mohammed Almughanni (fabuła, 2023)
Sekcja PEJZAŻE ŻYCIA/PEJZAŻE SZTUKI
„Anselm”, reż. Wim Wenders (dokument, 2023)
W tym roku do Sokołowska przyjadą m.in.: Artur Barciś, Magdalena Dipont, Małgorzata Imielska, Maria Pakulnis, Jacek Petrycki, Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Stasik.
Konkurs krótkich form filmowych Musimy sobie pomagać
Nowością w tegorocznej edycji jest konkurs dla studentów szkół filmowych, który ma na celu odkrycie nowych talentów i zachęcenie młodych twórców do eksploracji tematów bliskich filozofii Kieślowskiego. To niepowtarzalna okazja dla młodych filmowców, by zaprezentować swoje prace szerszej publiczności i zyskać cenne wskazówki od uznanych postaci ze świata kina.
Dziesięć filmów krótkometrażowych dostało się do finału konkursu festiwalu Hommage à Kieślowski.
Wyselekcjonowane filmy krótkometrażowe (fabuły, dokumenty, animacje) oceniać będą – po raz pierwszy w historii festiwalu – Marta Hryniak, Magdalena Łazarkiewicz, Bożenna Biskupska oraz Artur Barciś. Selekcji konkursowej z nadesłanych 110 zgłoszeń dokonali: Ajka Tarasow, Jarosław Grzechowiak, Diana Dąbrowska. Oprócz nagród regulaminowych w Sokołowsku zostaną przyznane także dwa dodatkowe wyróżnienia: nagroda specjalna Marii Kieślowskiej oraz nagroda dyrektora Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Roberta Banasiaka.
Filmy zakwalifikowane do finału konkursu:
- Echo, reż. Emi Buchwald / dokument / Studio Munka
- Taniec w narożniku, reż. Jan Bujnowski / fabuła /Studio Filmowe Indeks (Szkoła Filmowa w Łodzi)
- Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński / dokument / Studio Munka
- Jestem, reż. Cezary Orłowski / fabuła / Warszawska Szkoła Filmowa
- Przez ciebie, po tobie, reż. Jędrzej Górski / fabuła / Warszawska Szkoła Filmowa
- Końce i początki, reż. Klaudia Fortuniak / fabuła / 17 min. / Łódzka Szkoła Filmowa
- Człowiek z odpadającym uchem, reż. Jędrzej Kocjan / fabuła / Łódzka Szkoła Filmowa
- Pierwszy taniec w chmurach, reż. Michał Mieszczyk / fabuła / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego (Katowice)
- Polish Dream, reż. Małgorzata Suwała / fabuła / Studio Munka
- Momo i Lulu, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi / animacja /Studio Munka
Szczegółowe informacje o programie festiwalu, konkursie dla studentów oraz bilety są dostępne na oficjalnej stronie festiwalu www.hommageakieslowski.pl oraz
w festiwalowych mediach społecznościowych.