REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Opublikowany już po raz 25. Ranking Szkół Wyższych Perspektyw to drogowskaz pomagający wybrać studia. Prezentujemy Uczelnie Akademickie, które zajęły w nim czołowe miejsca.

Pełny ranking znajduje się na stronie: 2024.ranking.perspektywy.pl.

Miejsce 1. Uniwersytet Warszawski

Założony w 1816 r. jest najdłużej działającą uczelnią w stolicy, a zarazem największą szkołą wyższą w Polsce (na studiach licencjackich i magisterskich w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym kształci się tutaj ponad 36 tys. osób, z czego ponad 60 proc. stanowią kobiety).

Aż 19 kierunków studiów prowadzonych przez UW okazało się najlepszych w 2024 r. (to najwięcej zwycięskich kierunków w 2024 r. spośród uczelni w Polsce). Są to: dziennikarstwo i komunikacja; filozofia; astronomia; fizyka; geografia; historia; informatyka (studia nieinżynierskie); matematyka; ekonomia; informatyka i ekonometria; kierunki o bezpieczeństwie; politologia; stosunki międzynarodowe; filologie obce (bez anglistyki) i lingwistyka; ochrona środowiska; pedagogika; kulturoznawstwo; administracja; socjologia.

Uniwersytet Warszawski to uczelnia, dla której ponad dwustuletnia historia nie stanowi balastu – dowodem prężnego rozwoju są choćby powstałe w ostatnich latach wydziały: najmłodszy (dobiega właśnie końca pierwszy rok akademicki tej jednostki), czyli Wydział Medyczny (powołany 1 września 2022 r.), i nieco starsze jednostki, czyli Wydział Archeologii, Wydział Filozofii, Wydział Historii, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce oraz Wydział Socjologii.

Uniwersytet Warszawski jest także częścią Sojuszu Uniwersytetów Europejskich, działającego pod nazwą "4EU+ Alliance. Celem 4EU+ jest wspieranie mobilności studentów i pracowników, wspólne badania oraz wymiana wiedzy i innowacji, co przyczynia się do wzmacniania europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe w Polsce, to właśnie na UJ wszystko się zaczęło. Ufundowana w 1364 r. jako Studium Generale uczelnia krakowska przetrwała już wiele dziejowych burz i dziś pozostaje jedną z najlepszych i najbardziej prestiżowych w Polsce, a wielkością niewiele ustępuje tegorocznemu zwycięzcy Rankingu Perspektyw (dodajmy, że obie uczelnie od początku istnienia Rankingu stale ze sobą rywalizują o palmę pierwszeństwa – UJ na I miejscu znalazł się 9 razy, a 4 razy zajął I pozycję ex aequo z UW).

UJ dziś kształci niemal 33,5 studentów (aż 66 proc. to kobiety), a spośród 166 kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię aż 15 okazało się w tym roku najlepszych w Polsce (a od lat UJ wiedzie prym w kierunkach medycznych i nauk o zdrowiu), są to: biotechnologia (studia nieinżynierskie); biologia; chemia; analityka medyczna; farmacja; pedagogika specjalna; geologia; dietetyka; kierunek lekarski; kierunek lekarsko-dentystyczny; pielęgniarstwo; położnictwo; ratownictwo medyczne; zdrowie publiczne; prawo.

Uniwersytet Jagielloński jest częścią Uniwersytetu Europejskiego UNA Europa, konsorcjum międzynarodowego mającego na celu zacieśnianie współpracy i integracji między uczelniami w Europie.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 3. Politechnika Warszawska

Równo 20 wydziałów uczelni, z czego tylko dwie jednostki (Wydział Administracji i Nauk Społecznych oraz Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych) prowadzą działalność naukowo-dydaktyczną spoza nauk technicznych i ścisłych.

PW oferuje kilkadziesiąt kierunków studiów, w tym takie, które stanowią odpowiedź na wyzwania obecnego i przyszłego rozwoju technologicznego (np. cyberbezpieczeństwo, elektromobilność, inżynieria internetu rzeczy czy np. lotnictwo i kosmonautyka). Aż 13 kierunków prowadzonych przez uczelnię zwyciężyło w Rankingu Perspektyw w 2024 r.: to biotechnologia (studia inżynierskie), technologia chemiczna; automatyka i robotyka; elektronika i telekomunikacja; informatyka (studia inżynierskie); elektrotechnika; geodezja i kartografia; inżynieria materiałowa; energetyka; lotnictwo i kosmonautyka; mechanika i budowa maszyn; zarządzanie i inżynieria produkcji; transport.

Politechnika Warszawska jest częścią Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE, międzynarodowego konsorcjum zrzeszającego wiodące politechniki europejskie.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 4. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie

Krakowska uczelnia choć zachowała tradycyjną nazwę w języku polskim (po angielsku to już jednak AGH University of Science and Technology), wyraźnie ciąży ku multidziedzinowości kształcenia i badań, mocno akcentując nowe kierunki, takie jak technologie kosmiczne czy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym.

Na 17 wydziałach (wśród nich Wydział Humanistyczny – od 2001 r.) kształcenie w roku akademickim 2023/2024 prowadzone było na 81 kierunkach, a na rok akademicki 2024/2025 uczelnia prowadzi rekrutację na cztery nowe kierunki (na studiach I stopnia to: komputerowo wspomagana inżynieria materiałów budowlanych oraz informatyka medyczna, a na II stopniu to: international management oraz informatyka – uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja).

Pięć kierunków prowadzonych przez AGH (elektronika i telekomunikacja; fizyka techniczna; górnictwo i geologia; inżynieria biomedyczna; mechatronika) znalazło się w 2024 r. na I miejscu. Studenci AGH to rzesza 18 tys. osób (jedna trzecia to kobiety), z których duża część łączy zdobywanie wiedzy na zajęciach uczelnianych z rozwijaniem pasji w kołach naukowych (na uczelni działa ich aż 140!). Uczelnia stawia na kształcenie interdyscyplinarne i praktyczne, czego najlepszym dowodem jest oddane w kwietniu 2024 do użytku Studenckie Centrum Konstrukcyjne z profesjonalną halą maszyn i warsztatów.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie jest członkiem UNIVERSEH – Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 5. Politechnika Gdańska

Choć gdańska uczelnia odstaje wielkością od sąsiadujących z nią w rankingowym zestawieniu najlepszych polskich szkół wyższych, to jednak jakością wcale im nie ustępuje, czego dowodzi m.in. obecność PG w międzynarodowych rankingach takich jak Ranking Szanghajski (w obszarach Mechanical Engineering oraz Instruments Science & Technology).

Na ośmiu wydziałach PG kształcenie prowadzone jest na 41 kierunkach studiów I i II stopnia, a aż trzy kierunki zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Perspektyw: gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska oraz technologia chemiczna. Co ciekawe, niektóre kierunki prowadzone są w konsorcjach międzyuczelnianych – np. inżynieria mechaniczno-medyczna (studia realizowane wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym) czy technologie kosmiczne i satelitarne (prowadzone przez PG, UG, UM w Gdyni i AMW w Gdyni).

Uczelnia stawia nie tylko na naukowy rozwój studentów i ich powodzenie na rynku pracy (ponad 95 proc. absolwentów pracuje zawodowo), ale też na rozwijanie ich pasji – technicznych i naukowych (ponad 70 kół naukowych działa na uczelni), ale też sportowych. Tego ostatniego dowodzi najlepiej I miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w 2024 r. (ta zwycięska passa PG trwa kolejny rok z rzędu).

Politechnika Gdańska jest członkiem Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE, wspólnoty uczelni technicznych dążącej do wspierania innowacyjności i zrównoważonego rozwoju w Europie.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 6. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Choć uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego UAM (pierwotna nazwa uczelni brzmiała: Wszechnica Piastowska) odbyła się w 1919 r., to tradycje uniwersyteckie w Poznaniu sięgają XVII w. (Kolegium Jezuickie powołane w 1611 r.). Dziś UAM zamyka podium najlepszych uniwersytetów w Polsce, jest to też jedna z największych w kraju 921 wydziałów, 141 kierunków kształcenia i ponad 28 tys. studentów).

Cztery kierunki z oferty UAM zwyciężyły w 2024 r. w Rankingu Perspektyw; są to: archeologia; filologia angielska; filologia polska; turystyka i rekreacja. Wśród wybitnych postaci, które kształciły się w murach uczelni, znaleźli się m.in. Hanna Suchocka – prawnik i polityk, premier Rzeczypospolitej Polskiej; Jan Kulczyk – przedsiębiorca, za życia jeden z najbogatszych Polaków; Jan Nowak-Jeziorański – polityk, pisarz, publicysta, żołnierz AK czy Stanisław Barańczak – poeta, tłumacz i krytyk literacki.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu jest częścią konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego EPICUR.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 7. Politechnika Wrocławska

Uczelnia swoimi korzeniami sięga uniwersyteckich tradycji Lwowa – powstała dzięki inicjatywie pracowników akademickich Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.

Funkcjonująca od 1945 r. PWr dziś szczyci się czwartą lokatą wśród uczelni technicznych w Rankingu Perspektyw i siódmą (wyniki z 2024 r.) w klasyfikacji uczelni akademickich. PWr jest jednym z największych pracodawców w mieście, a jej studenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy (większość łączy pracę ze studiami), natomiast mediana zarobków absolwentów uczelni należy do najwyższych w Polsce.

PWr chwali się swoją innowacyjnością – uczelnia średnio rocznie zgłasza ponad 100 nowych wynalazków i wzorów użytkowych. Uczelnia kształci nie tylko w swojej głównej wrocławskiej siedzibie, ale też w trzech filiach: Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych. PWr to 14 wydziałów i rzesza ponad 20 tys. studentów I i II stopnia. Dwa kierunki z bogatej oferty kształcenia PWr zwyciężyły w Rankingu Perspektyw 2024: budownictwo i inżynieria chemiczna.

Także i ta uczelnia należy do sieci Uniwersytetów Europejskich, w tym wypadku jest to konsorcjum Unite!

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 8. Politechnika Łódzka

Łódzka uczelnia ma dziewięć wydziałów i kształci na 65 kierunkach, a liczba studentów przekracza 10 tys. osób. Obok innych atutów PŁ przyciąga wyjątkowym i rozległym kampusem umiejscowionym w sercu miasta, gdzie nowoczesne gmachy sąsiadują z zabytkowymi i zrewitalizowanymi pofabrycznymi budynkami.

Uczelnia stawia m.in. na transfer nauki do przemysłu przez wypracowane w ostatnich latach mechanizmy komercjalizacji uczelnianych rozwiązań urynkowienie prac B+R. Nic dziwnego, że w 2020 r. PŁ otrzymała nagrodę Made in Poland 2020 za "istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej przez współpracę uczelni z przedsiębiorstwami i samorządami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego".

Politechnika Łódzka jest klasyfikowana w międzynarodowych rankingach – m.in. w rankingu THE Impact, który skupia się na działalności uczelni pod kątem realizacji siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju. PŁ otrzymało najwyższą ocenę za działania na rzecz realizacji celu 8. Wzrost gospodarczy i godna praca, wchodząc do światowego TOP 200 i zajmując pierwsze miejsce w kraju.

Politechnika należy do konsorcjum Uniwersytetu Europejskiego ECIU.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 9. Politechnika Poznańska

Historia PP sięga 1919 r. i powołanej wówczas Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn. Dziś PP składa się z dziewięciu wydziałów, gdzie kształci się kilkanaście tysięcy

studentów na nieco ponad 40 kierunkach technicznych i ścisłych (najlepsze w Polsce studia na automatyce i robotyce oraz na logistyce prowadzi właśnie Politechnika Poznańska!).

Uczelnia jako jedyna w zachodniej Polsce posiada Centrum Kształcenia Lotniczego i bazę samolotów szkoleniowych. Warto wiedzieć, że od 2019 r. na uczelni funkcjonuje laboratorium SkyLab, czyli unikatowe w skali kraju stanowisko badawczo-rozwojowe do prowadzenia badań związanych z opracowaniem nowych technologii, algorytmów sterowania i nadzoru wspierających systemy obserwacji optycznych oraz rozwiązania dotyczące precyzyjnych systemów serwowizyjnych. Laboratorium mieści się na dachu hali laboratoryjnej na kampusie Piotrowo. To otwierana 4,5 metrowa kopuła, w której znajduje się niezwykle dokładny teleskop (może zaobserwować trzymilimetrowy obiekt z odległości jednego kilometra).

A skoro o unikatach mowa: PP jest też jedyną w Polsce uczelnią, która jest liderem jednego z akademickich konsorcjów międzynarodowych, czyli Uniwersytetu Europejskiego EUNICE.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 10. Warszawski Uniwersytet Medyczny

Uczelnia od ponad 200 lat (od 1809 r.) kształci w dziedzinie medycyny, a dziś studiuje tu blisko 10 tys. osób (w tym prawie 800 cudzoziemców), które kształcą się na czterech wydziałach, na jednym z 18 oferowanych przez WUM kierunków (dwa prowadzone są w języku angielskim). Ważnym elementem kształcenia na WUM jest świadczenie profesjonalnej opieki medycznej nad pacjentami z całej Polski w największych stołecznych szpitalach klinicznych oraz innych podmiotach leczniczych na terenie Warszawy i okolic.

Co ciekawe, na uczelni działa kilkanaście różnych organizacji i aż 270 (!) kół naukowych. Studenci WUM rozwijają nie tylko umiejętności badawcze, ale też kulturalne, np. w ramach działających na uczelni chóru, zespołu muzycznego czy teatru, oraz sportowe (przy uczelni działa nowoczesne Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne).

Istotnym elementem funkcjonowania społeczności studenckiej (w niemal 10 proc. międzynarodowej) jest projekt Diversity x WUM, który powstał w celu promowania różnorodności oraz nawiązywania międzykulturowych przyjaźni.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

Miejsce 11. Politechnika Śląska

Politechnika Śląska, założona w 1945 roku, to jedna z najstarszych i największych uczelni technicznych w Polsce. Znajduje się na Górnym Śląsku, regionie o bogatym dziedzictwie przemysłowym. Uczelnia oferuje ponad 60 kierunków i 200 specjalizacji, w tym prawie 30 programów w języku angielskim, kształcąc ponad 18 tysięcy studentów.

Politechnika Śląska jest także członkiem Europejskiego Uniwersytetu Europejskiego (EURECA-PRO), co umożliwia realizację wspólnych projektów edukacyjnych i badawczych na poziomie europejskim. W Rankingu Studiów Technicznych Perspektyw oceniono 22 kierunki, z których aż w siedmiu Politechnika Śląska znalazła się na podium. Drugie miejsce zajął kierunek górnictwo i geologia oraz inżynieria biomedyczna natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano kierunki: architektura, automatyka robotyka, elektrotechnika, energetyka a także mechanika i budowa maszyn.

PŚ jest najwyżej sklasyfikowaną w tym rankingu uczelnią akademicką w województwie śląskim.

Oficjalna strona uczelni: tutaj.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!