Od 1 września 2024 r. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest Uniwersytetem Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie! O dołączeniu do polskich uniwersytetów rektor Uczelni prof. UAFM dr Klemens Budzowski mówi: To ogromne wyróżnienie i wielkie zobowiązanie. Staliśmy się Uniwersytetem dla Was!
Wszystko zaczęło się, kiedy czterech wizjonerów – prof. Jacek Majchrowski, prof. Klemens Budzowski, prof. Zbigniew Maciąg i prof. Andrzej Kapiszewski – postanowiło zrobić ferment w akademickim Krakowie, zakładając niepubliczną uczelnię. I tak 1 października 2000 zainaugurowała działalność Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, początkowo jako szkoła zawodowa, z siedmioma specjalnościami, a w 2002 r. przekształcona w niepaństwową szkołę wyższą po uzyskaniu pierwszych uprawnień do kształcenia na poziomie studiów magisterskich na kierunku prawo.
W 2007 roku Uczelnia uzyskała uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o polityce, rok później doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, co otworzyło drogę do uzyskania statusu akademii. W 2009 roku nastąpiła zmiana nazwy na Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Obecnie w Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie studiuje ponad 8000 osób, w tym 2000 obcokrajowców reprezentujących niemal wszystkie kontynenty (najwięcej jest studentów z Ukrainy, ale są też studenci z Włoch, Irlandii, Francji i Niemiec; a dzięki programowi Erasmus+ także z obu Ameryk, Afryki i Azji). Uczelnia oferuje studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie, seminaria doktorskie i studia podyplomowe. Kształcenie odbywa się na kilkudziesięciu kierunkach i specjalizacjach od prawa począwszy, poprzez administrację, kryminologię i resocjalizację, stosunki międzynarodowe, psychologię, pedagogikę, filologię w zakresie języka angielskiego, architekturę, zarządzanie, finanse i rachunkowość, informatykę i ekonometrię, dziennikarstwo i komunikację społeczną, organizację produkcji filmowej i telewizyjnej, aktorstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, po kierunek lekarski i inne kierunki medyczne: pielęgniarstwo, fizjoterapię, ratownictwo medyczne, dietetykę oraz kosmetologię. Jako pierwsza niepubliczna uczelnia w Polsce rozpoczęła w 2016 roku kształcenie na kierunku lekarskim.
Więcej: ka.edu.pl