REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


W ostatniej ewaluacji za lata 2017-2021 Uniwersytet Opolski (UO) uzyskał jedną ocenę A+, sześć ocen A i dziesięć ocen B+W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 jest na 8. miejscu wśród uniwersytetów i na 26. wśród uczelni akademickich.

Wysokie oceny w ewaluacji oznaczają, że w każdej z ocenianych dyscyplin UO ma pełne uprawnienia awansowe, czyli może nadawać stopnie doktora i doktora habilitowanego.

– Spośród siedemnastu ocenianych w naszym przypadku dyscyplin jedna, nauki teologiczne, uzyskała najwyższą z możliwych kategorii: A+. Kolejnych sześć uzyskało kategorię A, a dziesięć kategorię B+ – mówił tuż po ogłoszeniu ostatecznych wyników ewaluacji prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok, obecnie rektor UO. – Daje nam to pełną autonomię dydaktyczną, co oznacza, że możemy sami podejmować decyzje dotyczące kierunków kształcenia, które chcemy zaproponować młodym ludziom.

Ewaluacja przeprowadzana była za okres 2017-2021. Jak wyjaśniało na swojej stronie internetowej ministerstwo, jest to „ocena jakości działalności naukowej, którą przeprowadza się w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie. Przy ocenie bierze się pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C. Od nich zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów. A także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa”.

– Takie wyniki ewaluacji to rezultat zbiorowego wysiłku bardzo wielu naszych pracowników. Fantastyczny rezultat! – podsumował wówczas prof. dr hab. Jacek Lipok. – Po kolejnym, czteroletnim okresie ewaluacji, na pewno chcemy być na co najmniej tak dobrym poziomie, jaki reprezentujemy dzisiaj. Będziemy podejmowali wiele działań, by tak się stało. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jest szereg czynników, niezależnych od nas, które na to wpłyną.

W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 Uniwersytet Opolski znalazł się na 8. miejscu wśród uniwersytetów i 26. wśród uczelni akademickich w kraju. Ósmą lokatę UO zajmuje w tegorocznym rankingu ex aequo z Uniwersytetem Śląskim. Podobnie jak 26. miejsce w rankingu uczelni akademickich, które dzielimy także z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Przed Uniwersytetem Opolskim w tegorocznym zestawieniu znalazły się: Uniwersytet Warszawski (miejsce 1.), Uniwersytet Jagielloński (miejsce 2.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (miejsce 3.), Uniwersytet Gdański (miejsce 4.), Uniwersytet Wrocławski (miejsce 5.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (miejsce 6.) i Uniwersytet SWPS (miejsce 7.).

W zestawieniach w ramach poszczególnych kryteriów ocenianych przez kapitułę Uniwersytet Opolski zajął w tegorocznym rankingu 3. miejsce w kraju pod względem publikacji i 7. miejsce pod względem efektywności naukowej.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani ósmym miejscem w tegorocznym rankingu. Ta pozycja w zestawieniu sprawia, że wciąż jesteśmy w doborowym towarzystwie – mówi prof. dr hab. Jacek Lipok. – Po raz kolejny doceniono jakość prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim badań naukowych, kształcenia i organizacji umiędzynarodowienia. Traktujemy wyniki tego rankingu także jako wskazanie, co możemy poprawić w funkcjonowaniu uczelni. Dlatego te kategorie, w których uplasowaliśmy się na niższych pozycjach, z pewnością będziemy dogłębnie analizowali.

W rankingu kierunków studiów w top 10 w swoich kategoriach znalazły się następujące kierunki studiów na UO:

  • Kierunki medyczne i o zdrowiu – kosmetologia – 3. miejsce w Polsce
  • Kierunki społeczne – politologia – 5. miejsce w Polsce
  • Kierunki teologiczne – teologia – 6. miejsce w Polsce
  • Kierunki ścisłe – informatyka – 9. miejsce w Polsce
  • Kierunki medyczne i o zdrowiu – pielęgniarstwo – 9. miejsce w Polsce
  • Kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne – architektura krajobrazu – 9. miejsce w Polsce
  • Kierunki humanistyczne – historia – 10. miejsce w Polsce

Ranking przygotowany został przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 25. W ostatnich latach UO zanotował w nim znaczny awans. W 2016 roku największa opolska uczelnia sklasyfikowana była na 15 miejscu wśród uniwersytetów i w szóstej dziesiątce (miejsca 50-60) akademickich uczelni publicznych; w 2020 r. na miejscu 11 wśród uniwersytetów i 38 w zestawieniu uczelni akademickich, a w 2022 roku –  na 9 miejscu wśród uniwersytetów i 30 miejscu wśród uczelni akademickich.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!