MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Podjęcie decyzji o tym, jakie studia i praca będą dla ciebie odpowiednie, spędza ci sen z powiek? Są strategie, które ułatwią to zadanie!

Szkoła wymaga ciągłego uczenia się nowych rzeczy, ale nie uczy JAK się uczyć.  I chociaż to temat rzeka, jest kilka punktów, które warto zrealizować rozpoczynając „proces” nauki.

Do matury tylko chwila. To czas sporego wysiłku, ale nie stresujcie się, eksperci Uczelni Vistula są z wami. Przez ostatnie miesiące odkrywali przed maturzystami tajniki skutecznego uczenia się. Teraz, gdy jesteście na ostatniej prostej, nadal możecie na nich liczyć. Podczas kwietniowych, bezpłatnych webinarów nadrobicie to, co wam umknęło i nabierzecie pewności siebie. To będzie wasze maturalne „last minute”. Projekt Matura 2021 jest realizowany we współpracy z magazynem „Perspektywy” jako partnerem strategicznym.

Pozwólcie mi zdać maturę, to pojadę walczyć do Afganistanu za Polskę - taką ofertę otrzymali egzaminatorzy, sprawdzający maturęz języka polskiego. To tylko jeden z wielu przykładów kreatywności  abiturientów. Zobaczcie, co wypisywali wasi poprzednicy! Liczący na zdanie matury nieprzygotowani absolwenci szkół ponadgimnazjalnych byli w stanie napisać niemal wszystko, by przekonać do siebie sprawdzających.

Dobre notatki to niezbędnik każdego ucznia w przygotowaniu do testów, sprawdzianów czy egzaminów.  Wiadomo – dobre notatki to fundament do systematyzowania, zapamiętywania i utrwalania informacji. Nauka z cudzych notatek – praktyka stara jak świat, a co najmniej tak stara, jak wynalazek kserografu. No i siadamy, na chwilę przed egzaminem, nad stertą niewyraźnych i niezrozumiałych kserokopii. I okazuje się, iż notatki kolegi pełne skrótów i odnośników są zrozumiałe wyłącznie dla ich autora. Co robić?!

Jak pisał Mikołaj Gogol: Nie można powiedzieć człowiekowi: nie postępujesz jak należy, nie wskazawszy mu równocześnie właściwej drogi. To jedna z ważniejszych prawd wychowawczych. Owa odpowiedzialność oraz pomoc w poszukiwaniu i planowaniu życiowej drogi spoczywa nie tylko na rodzicach uczniów, ale również na barkach nauczycieli, wychowawców, pedagogów.

Pilnuj porządku na biurku, ucz się systematycznie, wyznaczaj sobie cele do osiągnięcia – wszyscy znamy te dobre rady, dzięki którym każdy egzamin ma być zdany na piątkę. Jeśli później się nie udaje – nic dziwnego – te sposoby są bowiem nieskuteczne! Przepis na to, jak skutecznie się uczyć, zmienia się wraz z duchem czasów – potwierdzają to także  najnowsze odkrycia psychologów. Przykładowo zamiast jednego kącika do nauki, warto zmieniać otoczenie, w którym się uczymy - nowe miejsce pomaga przyswajać wiedzę szybciej. 

Egzamin maturalny to Big Bang, z którego wyłaniają się studenci. Wizję przyszłego studiowania psuje konieczność zdania tego egzaminu na odpowiednio wysokim poziomie. Matura, o której mnóstwo ludzi mówi, że jest śmiesznie prosta, bywa przewrotna.

O planowaniu przyszłości, nieuleganiu niemądrym pokusom, a także o różnych drogach, które mogą prowadzić do życiowego sukcesu mówi Joanna Brzoskowska, pedagog, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gdańsku. Nie masz jeszcze świadectwa dojrzałości, ale wszyscy oczekują, że podejmiesz dojrzałe decyzje dotyczące swojej przyszłości. Być może masz już plan na całe swoje życie, a być może nie wiesz nawet, jaki będzie Twój następny krok. I jeden, i drugi stan jest całkiem normalny!

W dwóch poprzednich latach zapewne obserwowałeś, jak inni zdają maturę. W tym roku to ty - uczeń klasy maturalnej - będziesz bacznie obserwowany: przez nauczycieli, koleżanki i kolegów, rodzinę, a także przez własne sumienie. Nie możesz zatem pozwolić sobie na luksus biernego patrzenia - to już masz za sobą. Teraz trzeba przejść do czynu i podjąć się działań, które zapewnią Ci zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do zdania matury.

Większość ludzi ma wiedzę pokawałkowaną i chaotyczną. Z tego powodu przed ważnym egzaminem zaczynają się bać, myśląc, że nic nie pamiętają. Takie uczucia nie znaczą wcale, że uczniowie nic nie umieją. Wprost przeciwnie: wiedzą i umieją już wystarczająco dużo, ale brakuje im pewności siebie, ponieważ nie uporządkowali zgromadzonych informacji. Jeśli więc nie chcę, aby lęk o wynik egzaminu całkowicie mnie zniszczył, muszę przestać zwyczajnie wkuwać.

Szkoła rzadko bywa skarbnicą wiedzy. Częściej jest oazą znudzenia i pustynią intelektu, przyczyną stresu i źródłem depresji, wylęgarnią ofiar i fabryką męczenników, miejscem straconych lat i areną nieustającej głupoty... Jeśli myślisz podobnie, znaczy to, że znalazłeś się w klasie maturalnej. Czeka cię ciężki rok! Nieraz dostaniesz w kość, uszy zwiędną ci od uwag nauczycieli, upadniesz i podniesiesz się, raz będzie ci wszystko jedno, innym razem pot zaleje czoło, a nie przestaniesz zakuwać. No cóż, musisz się w tym roku wiele nauczyć.

Reakcje człowieka zależą od informacji, jakie otrzymuje. Ponieważ mój organizm informuje mnie, że serce bije równomiernie, płuca pracują bez nadmiernego wysiłku, temperatura ciała nie wzrasta ponad normę, a z zewnątrz nie nadchodzą żadne zagrożenia, mogę spokojnie siedzieć przy komputerze i pisać ten tekst. Czuję się doskonale, ponieważ mam pewność, że nic złego mi się nie stanie.

Maturzyści z roku na rok są coraz bardziej pomysłowi podczas zdawania ustnego egzaminu z języka polskiego. Abiturienci przebierają się za bohaterów lektur, wcielają w pisarzy z dawnych epok, posługują się najbardziej niezwykłymi rekwizytami, korzystają z nowoczesnej techniki. Krótko mówiąc, stają na głowie, aby olśnić komisję.Czegoś takiego szkoła nigdy nie widziała! Wielu licealistom rzeczywiście udaje się zachwycić egzaminatorów, czego efektem jest upragnione zdanie "na maksa", czyli na 100%.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (Вавада) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация, рабочие зеркала. Актуальное Леон бет зеркало всегда под рукой для ставок в любое время.