Rada Ministrów 29 października przyjęła projekt zmiany ustawy o systemie oświaty zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Maturzystów 2025 ucieszy jeden zapis: ten o braku wymaganego progu 30 proc. z egzaminów z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym.
Jak co roku zanim nadejdzie maj i prawdziwa „próba dojrzałości” dla tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych (przypomnijmy: termin egzaminów maturalnych w 2025: 5-24 maja 2025), uczniowie mają możliwość przystąpienia do próbnych egzaminów maturalnych. Opublikowany został ich harmonogram.
Cięcia w podstawach programowych spowodowały lawinę dalszych zmian. To już nie będzie ta sama matura. Do arkuszy egzaminacyjnych nie mogą trafić treści usunięte z podstawy. Wiele zadań eksperci muszą wręcz wymyślić na nowo, a pozostawionym w programie zagadnieniom nadać inne znaczenie: większe lub mniejsze.
O rady poprosiliśmy typową „humanistkę” (dzieli się wskazówkami na temat egzaminu z matematyki) oraz typowego „ścisłowca” (egzamin z języka polskiego). Oboje maturę (zdaną na 100%!) mają już za sobą.
Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym składa się z kilku części: rozumienia tekstów czytanych, rozumienia tekstów słuchanych, pracy pisemnej oraz zadań leksykalno-gramatycznych. Aby osiągnąć dobry wynik, niezbędne jest systematyczne i konsekwentne przygotowanie.
Wokół matury z języka polskiego co roku narasta gruby las mitów i fałszywych historii, które spędzają sen z powiek zdającym na długo przed dniem egzaminu. Dlatego też należy raz na zawsze rozprawić się z tymi fantastycznymi tworami, powstałymi z plotek, złośliwości czy kiepskich żartów.
Masz wrażenie, że wolisz alerty RCB od alertów ze słowem MATURA, jakimi raczą cię wszyscy dokoła? Spokojnie! Spisaliśmy poradnik na podstawie rozmowy z Joanną Szulc, psycholożką i ekspertką projektu Młode głowy Fundacji UNAWEZA.
Wykształcenie zdobyte w Wielkiej Brytanii otwiera drzwi w każdym zakątku świata. Uczelnie brytyjskie sa uznane na całym świecie przez innowacyjne podejście do nauczania. Mają to czego potrzebujesz, aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał.
Czy wiesz, że istnieją szybkie i proste sposoby na to, by uniknąć typowych błędów popełnianych na egzaminie maturalnym z matematyki? To dzięki nim podwyższysz swoje szanse na dobry wynik z przedmiotu, którego co roku obawia się najwięcej maturzystów. Zacznij je stosować już na próbnych egzaminach, dzięki czemu w maju będziesz mieć wypracowane właściwe nawyki.
Wiesz już, co będziesz zdawać na maturze jako przedmiot dodatkowy/przedmioty dodatkowe? Masz pewność, że to dobry wybór, który przyniesie optymalny wynik i punkty w rekrutacji? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeczytaj rady naszego eksperta.
Dziś o sukcesie na rynku pracy coraz częściej decyduje nie dyplom, ale konkretne umiejętności, które możemy wykorzystać bez względu na to, czy planujemy pracę w dużej korporacji, własną działalność, czy startup.
Na początek dobra wiadomość: żadne analizy nie wskazują na to, by rozwój sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI) miał doprowadzić do końca ludzkiej pracy. Jak jednak dobrze poprowadzić swoją edukacyjną ścieżkę, by jej efektem był zawodowy sukces?
Na jednej szalce wagi masz swoje zainteresowania, talenty, predyspozycje, na drugiej zaś twarde dane o rynku pracy, nagłówki krzyczące o zawodach przyszłości i technologicznym rozwoju świata. Co wybrać? Iść za głosem serca (pasje, talent) czy rozsądku (dane o rynku pracy)? O wskazówki poprosiliśmy ekspertów z dwóch uczelni − ogólnoakademickiej (uniwersytet) i technicznej.
Czyli 5 strategii skutecznego budowania wiedzy. Ćwiczenia pamięci i pewności siebie.
Siedzę przed pustą kartką, nic nie pamiętam – ten zły sen maturzysty pozostanie snem, jeśli zadbamy o nasz mózg, by z nami współpracował. Poniżej propozycje, jak to zrobić.
Studia to bardzo ważny etap w Twoim życiu. Jaki kierunek studiów i którą uczelnię wybrać? Studiować po polsku czy po angielsku? Wybrać studia dzienne czy zaoczne? Jakie perspektywy czekają na Ciebie jako absolwenta wybranej uczelni i czy uda Ci się znaleźć dobrą pracę?
Uczestnicy tegorocznego Salonu Maturzystów Perspektywy 2024 będą mogli otrzymać bezpłatnie (po wypełnieniu Ankiety Maturzysty) bestseller Perspektyw - „Informator dla Maturzystów 2025”. To już 34. (!) edycja publikacji przygotowana z myślą o uczniach ostatnich klas szkół ponadpodstawowych i kandydatach na studia na rok akademicki 2025/2026.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała harmonogram egzaminu dojrzałości 2025. Matura 2025 zostanie przeprowadzona w dniach 5-24 maja. Egzaminy pisemne zaplanowano w dniach 5-22 maja, a ustne od 9 do 24 maja.
30 261 kandydatów, 56 009 zapisów – 22 lipca zostały ogłoszone wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia (Psychology), a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski.
W roku akademickim 2023/2024 liczba studentów wzrosła o 1,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tego, jak będzie wyglądać sytuacja po obecnie trwającej rekrutacji, dowiemy się najwcześniej za rok (GUS publikuje te dane co roku w czerwcu), tymczasem by pomóc kandydatom na studia w wyborze, przeanalizowaliśmy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pod kątem najlepszych w każdym województwie uczelni.
Wyniki matur 2024 poznamy już 9 lipca, a następnie ruszą rekrutacje na polskich uczelniach. Od lat w TOP 10 najchętniej wybieranych dyscyplin niewiele się zmienia. Perspektywy radzą, gdzie najlepiej jest studiować to, co cieszy się największym powodzeniem wśród kandydatów na studia.
O studiowaniu w Chinach, międzynarodowej karierze naukowej oraz inicjatywie „International Expert” z Małgorzatą Wyszkowską, która zdobyła już 100 tysięcy dolarów w formie stypendiów.
Fundacja Zwolnieni z Teorii przeprowadziła eksperyment, w którym Prymus - specjalnie przygotowany model językowy AI - zdał maturę z języka polskiego! Zrobił to w około 30 minut i osiągnął niezłe wyniki. Czy chcemy, żeby szkoła była skoncentrowana wokół tego, co już potrafią maszyny?
Zastanawiasz się, jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym? To naprawdę nie jest trudne! W wielu uczniach polskich szkół obowiązkowa matura z matematyki wywołuje lęk. Czy naprawdę jest się czego bać? Nie, pod warunkiem że się do tego odpowiednio przygotujesz. Na początek mity, które wokół matematyki w szkole narosły.
Fundacja Legii i Collegium Novum, zapraszają na bezpłatne warsztaty maturalne, które odbędą się w dniach 27 - 28 kwietnia na stadionie Legii Warszawa w strefie Premium.
Sztuka pisania to sztuka skracania. Im krótszy tekst, tym lepszy. Jednak nie na egzaminie maturalnym. W edukacji szkolnej wciąż ceni się długie prace.
Żeby nie zwariować w pracy, musimy mieć poczucie sensu tego, co robimy. Jak je znaleźć? Kluczem są nasze predyspozycje.
Studiowanie w Polsce, szczególnie w ostatnich 20 latach, jest powszechne, co oznacza, że ten etap i rodzaj edukacji wybiera znaczna część młodych ludzi kończących szkoły średnie. Pod koniec 2022 roku na polskich uczelniach kształciło się ponad 1 200 000 studentów, to rzesza ludzi! Studia wydają się zatem atrakcyjnym i naturalnym wyborem dla wielu maturzystów.
Zero punktów za język! To musiało zaboleć. Większość odwołań od wyników matury z języka polskiego w roku 2023 dotyczyła właśnie oceny za język.
Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni szkołom materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego, klasy V technikum oraz klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023.
Kilka lat temu Zofia Hryhorowicz, ówczesna dyrektor OKE w Poznaniu, podzieliła się z maturzystami sposobem na sukces na maturze. Wygląda na to, że jest on wciąż aktualny!
Po raz kolejny - już 17! - matura „spotkała się” ze studiami, a maturzyści zapoznali się z poradami ekspertów na temat egzaminów maturalnych, ale także strategii wyboru dalszej edukacji czy właściwego planowania kariery zawodowej. Ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2023 przeszła do historii. Z dumą ogłaszamy jej sukces!
O skomentowanie arkusza maturalnego z chemii poprosiliśmy dr Monikę Tomczyk, adiunkt w Zakładzie Chemii Organicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Geografia - jeden z popularniejszych przedmiotów dodatkowych – za nami. O komentarz do arkusza poprosiliśmy dr hab. Elżbietę Szkurłat, prof. UŁ z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Arkusz ocenia dr Tomasz Greczyło, prof. UWr z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Arkusz maturalny z historii ocenia dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ, dyrektor kierunków w Instytucie Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wos jest od lat jednym z popularniejszych przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie rozszerzonym. O komentarz do tegorocznego arkusza poprosiliśmy prof. dr. hab. Roberta Alberskiego, dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Arkusz z biologii na poziomie rozszerzonym, który dziś rozwiązywali maturzyści, skomentowały dla Perspektyw dr Mirosława Orłowska i mgr Justyna Brańska-Januszewska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zadania “tylko dla orłów”? Prof. Marcin Marciniak, prodziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, komentuje “na gorąco” arkusz maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym.
Banalnie prosty czy bardzo trudny – jaki był tegoroczny egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym?
Maturzyści są już po dwóch dniach egzaminów pisemnych: z języka polskiego i obcego na poziomie podstawowym.
Aneta Korycińska, czyli Baba od polskiego na naszym kanale YouTube pomoże rozwiać wątpliwości, jak Wam poszło na maturze z języka polskiego. Oglądajcie!
Pierwszy dzień matur za nami. O 13.00 zakończył się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
W III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni już w poniedziałek 1 maja br. rozpoczęła się maturalna sesja egzaminacyjna. Dziś do zdających dołączyło ponad 270 tysięcy maturzystów, którzy na pierwszy ogień muszą zmierzyć się z arkuszami z języka polskiego. Za wszystkich – trzymamy kciuki!
W związku ze zmianą podstawy programowej matura w nowej formule będzie wyglądać inaczej niż dotychczasowe. Co się zmienia w przedmiotach obowiązkowych na poziomie podstawowym?
28 września, na stronie internetowej tvn24, Justyna Suchecka opublikowała artykuł pod jakże klikalnym tytułem, „Oblali matematykę, a muszą zdawać język polski. <Promocja maturalna się skończyła>". Dwa tygodnie wcześniej Nataniel Brożnowicz z serwisu sprzedającego kursy maturalne, na ten sam temat nagrał Tik Toka „Największy absurd maturalny” i chwalił się ogromnymi zasięgami. Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz radzi uczniom odwołanie się do UE i mówi o łamaniu praw człowieka. Nasza edukacja ma swoje wady i wiele w niej absurdów, ale czy to jest jeden z nich? Moim zdaniem - nie.
Nowy rok szkolny rozpoczęty. Dla części uczniów to ostatnie miesiące w szkolnych ławkach, w dodatku bardzo intensywne, bo matura zbliża się wielkimi krokami. Wszystkie kwestie dotyczące przeprowadzania egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2022/2023 zostały już uregulowane. Co wiadomo o technicznych aspektach matury?
Koniec sierpnia to czas, kiedy maturzyści, którzy nie zdali jednego z egzaminów w pierwszym terminie, mają swoją drugą szansę. W tym roku do egzaminów poprawkowych, które ruszyły 23 sierpnia o godz. 9.00, miało prawo podejść 41 587 maturzystów, czyli 15,5% wszystkich maturzystów 2022. Wyniki egzaminów poprawkowych będą ogłoszone 9 września.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów maturalnych w 2023 roku, dotyczący zarówno „nowej matury”, jak i tej w Formule 2015.
W końcu, po ponad miesiącu niecierpliwego oczekiwania, maturzystki i maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów maturalnych. Ze wstępnych danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że maturę zdało 78,2% wszystkich absolwentów 2022, prawo do poprawki ma 15,5%, a matury nie zdało 6,3% absolwentów. Warto wiedzieć, że każdy ma prawo wglądu do swojej pracy egzaminacyjnej. I dobrze jest z tego prawa skorzystać, jeśli tylko macie jakiekolwiek wątpliwości, co do wyników.
30 czerwca, w Warszawie miała miejsce Gala Wręczenia Stypendiów Our Future Foundation – organizacji polskich studentów zagranicznych uczelni, pomagającej młodym licealistom w rekrutacji na najlepsze zachodnie uniwersytety. Zarząd i Rada Fundacji wyłoniła 25 laureatów, którzy przez następny rok będą objęci Programem Mentoringowym, dzięki któremu przygotują się do podjęcia studiów i wyboru ścieżki kariery. Wśród zwycięzców znalazło się troje młodych licealistów z Ukrainy.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki egzaminu maturalnego w maju 2022. Egzamin pozytywnie zakończyło 78,2 % tegorocznych maturzystów; prawo do poprawki ma 15,5 % osób, nie zadało 6,3 % absolwentów. CKE podało także parametry statystyczne wyników egzaminów z poszczególnych przedmiotów: egzamin z języka polskiego zdało 95 proc. zdających, z egzaminem z matematyki poradziło sobie 82 proc. maturzystów, a egzamin z języka angielskiego zdało 94 proc. zdających.
Język polski, matematyka, język obcy i tylko jeden obowiązkowy przedmiot dodatkowy to polski maturalny standard. Na ambitniejszą maturę - kilka przedmiotów dodatkowych - decyduje się zaledwie parę procent zdających. Pozostali przyjmują, że i tak dostaną się na jakieś studia…
Maturalny maraton osiągnął metę. Ostatni, trzeci tydzień matur nie budził już takich emocji jak w pierwsze dni. Co nie znaczy, że nie był ważny. Teraz odliczamy dni do 5 lipca.
Mniej osób pisało egzaminy i tylko z przedmiotów dodatkowych. Najwięcej zdających przystąpiło do egzaminu z geografii (ponad 22% tegorocznych absolwentów), znacznie mniej do chemii, historii i fizyki, informatyki czy historii sztuki. Wychodzący z sal egzaminacyjnych oceniali - na ogół – arkusze egzaminacyjne jako przyjazne.
Wkraczamy w trzeci tydzień matury. Większość tegorocznych maturzystów ma już wszystkie egzaminy za sobą. Teraz aż do 5 lipca pozostaje czekać. Nie jest to łatwe. Zapewne wielu potrafi zapełnić czas czekania realizacją swoich pasji, zrobieniem czegoś, na co zawsze brakowało czasu, po prostu odpoczywając czy też podejmując pracę. Wszystko, o czym wspominamy, jest dobre, byle ni9e czekać bezczynnie.
Matematyka podobno była łatwa, angielski także. Amelia i Magda mają już za sobą główną część egzaminacyjnego maratonu i zaczynają myśleć o przyszłości…
Mamy już za sobą egzaminy obowiązkowe na poziomie podstawowym. Wynik tych egzaminów (co najmniej 30%) zdecyduje o otrzymaniu 5 lipca świadectwa dojrzałości.
Egzaminem z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczął się drugi tydzień matury 2022. Po zmaganiach z przedmiotami obowiązkowymi w zeszłym tygodniu, rozpoczęła się sesja egzaminów z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Najpopularniejszym przedmiotem z tego „koszyka” jest język angielski, który wybrało ponad 66 proc. zdających.
Przed nami maturalny maraton. Od środy (4 maja) do piątku (20 maja) codziennie (bez sobót i niedziel) przeprowadzone zostaną dwie sesje egzaminacyjne, pierwsze o godzinie 9:00, druga o 14:00. Wyniki matury poznamy 5 lipca.
Jak co roku o tej porze zaczynamy maturalny maraton. Po dwóch latach pandemii wreszcie w normalnych warunkach, chociaż jeszcze ze śladem covidowym. We środę 4 maja o godzinie 9:00 wszyscy tegoroczni maturzyści przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, następnego dnia czeka już matematyka, a w piątek język angielski. W kolejnych dwóch tygodniach przewidziane są po dwa egzaminy dziennie, wszystkie na poziomie rozszerzonym. A to oznacza, że przystępują do nich tylko ci, którzy je wybrali.
Już po raz trzeci Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w cyklu wykładów z wiedzy o społeczeństwie W tegorocznej edycji cyklu przygotowanych zostało osiem wykładów, które pozwolą uczniom zgłębić wiedzę z obszarów prawa i postępowania karnego, praw człowieka oraz działalności organizacji pozarządowych.
Geografia – lubię to to inicjatywa studentów SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych w SGH skierowana do licealistów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z geografii. W tym roku organizujemy projekt już po raz piąty. Naszym celem jest zarówno pomoc uczniom w uporządkowaniu wiedzy przed maturą jaki i samodoskonalenie się oraz zdobywanie umiejętności w prowadzeniu zajęć. Nasze spotkania odbywają się co tydzień począwszy od końca lutego, aż do egzaminu z geografii i prowadzone są przez członków koła w formie wykładu z elementami ćwiczeń.
Pewnie czujesz już na plecach dreszcz maturalnych emocji. Nic dziwnego, egzamin dojrzałości niedługo. To pora, aby wszystko sobie w głowie poukładać, a jeśli są jakieś deficyty – koniecznie nadrobić. Nie wiesz jak? Weź udział w projekcie Matura 2022 z Uczelniami Vistula. Otrzymasz profesjonalne wsparcie i to zupełnie za darmo. Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja Perspektywy, a patronem medialnym portal otouczelnie.pl.
Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe (LuTEN) i Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują cykl bezpłatnych zajęć dla maturzystów.
Matura to niewątpliwie jeden z najbardziej stresujących dla uczniów egzaminów. W jaki sposób obniżyć poziom napięcia i stresu? Wystarczy dobrze się przygotować! Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, szczególnie gdy materiału jest dużo, a czasu coraz mniej. Z pomocą przychodzą Wyższe Szkoły Bankowe oraz Iza Kasperek z kanału YouTube – Wiedza z Wami, którzy zapraszają na przedmaturalną megapowtórkę z języka polskiego.
Do egzaminu maturalnego jeszcze kilka miesięcy. Termin odległy, ale biorąc pod uwagę ilość materiału, który obejmie jeden z ważniejszych w życiu egzamin, warto już teraz pomyśleć o poukładaniu dotychczas zdobytej wiedzy i uzupełnieniu ewentualnych braków. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wyższe Szkoły Bankowe zapraszają do udziału w spotkaniu „Jak zdać maturę na 100 procent?” z Izą Kasperek, polonistką i autorką kanału „Wiedza z Wami”!
Maturę zdało 83 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Dane uwzględniają zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
273 419 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników) przystąpiło do egzaminu maturalnego w maju. Zdały 203 593 osoby (74,5 proc.). Do poprawki 24 sierpnia przystąpi 48 366 abiturientów, którym noga powinęła się „tylko” na jednym egzaminie. Czy jest się z czego cieszyć?
Matura z niemieckiego ma opinię trudnej, ale naprawdę nie musi taka być. To egzamin, który kompleksowo sprawdza Twoje kompetencje językowe – według klucza, którego zrozumienie może okazać się pomocne, jeśli zależy Ci na wysokim wyniku. Co dokładnie jest oceniane w poszczególnych zadaniach? Jak należy zaplanować swoją pracę z arkuszem, by maksymalnie wykorzystać czas? Tłumaczymy!
Absolwentka III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, klasa o profilu mat.-geo.-ang. (ekonomiczna), organizatorka Local Conference of Youth Poland, delegatka na COP-25 w Madrycie, założycielka stowarzyszenia Młodzi dla Klimatu.
Absolwent Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu, klasa mat.-inf. z rozszerzonym językiem angielskim i fizyką, przewodniczący samorządu szkoły, członek kółka zainteresowań Teatralni.pl, jeden z inicjatorów i autor scenariusza filmiku z podziękowaniem dla nauczycieli szkoły na zakończenie edukacji.
Absolwent II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku w klasie matematyczno-fizycznej, przewodniczący Samorządu Szkolnego. Gra w koszykówkę, a jego celem jest występowanie w drużynie Politechniki Warszawskiej.
Absolwent I LO im. M. Kopernika w Gdańsku, klasa o profilu mat.-fiz., współorganizator Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich Rhetorica, jeden z bohaterów książki Young Power J. Sucheckiej, inicjator akcji #Mójzestawmaturalny2020 na Facebooku
Absolwentka klasy matematyczno-fizycznej w II LO im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Podczas studniówki wcieliła się w postać patronki szkoły. Jeździ konno, ma czworo rodzeństwa, które poznała lepiej dzięki pandemii...
Absolwentka II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, klasa dwujęzyczna z językiem angielskim o profilu medialnym, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, zaangażowana też w Ruch Protestujących Maturzystów.
Drodzy maturzyści! 10 edycja Ogarnij Gegrę! już za niecały miesiąc! Samorząd Studentów Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych organizuje cykl wykładów cieszący się ogromną popularnością wśród uczniów szkół średnich.
Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyszedł z inicjatywą dla maturzystów, którzy muszą się przygotować do egzaminu z chemii. Od wtorku 17 marca ruszają webinaria z chemii przygotowane przez naukowców z UJ: dr. Michała Płotka, dr. Karola Dudka-Różyckiego i mgr. Tomasza Wichura.
Indeks Start2Star to program stypendialny, którego głównym celem jest zapewnienie środków finansowych na odbycie studiów grupie najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów pochodzących z niezamożnych rodzin. W tym roku odbędzie się jego XIII edycja.
Stowarzyszenie Cognitis już po raz XI organizuje konkurs „Talent za talent” stworzony dla maturzystów angażujących się w życie szkolne i nie tylko. Jeżeli kończysz w tym roku szkołę średnią, a na koncie masz już sporo sukcesów i udzielasz się w różnych organizacjach i projektach – ta inicjatywa jest właśnie dla Ciebie. „Talent za talent” doceni Twoje dotychczasowe działania, aktywność i zaangażowanie społeczne oraz nagrodzi za to, co już osiągnąłeś.
Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie zaprasza na bezpłatne warsztaty, przygotowujące do matury z języka polskiego. Omówienie zagadnień i skutecznych sposobów na naukę pozwolą sprawniej przyswoić wiedzę konieczną do zdania egzaminu.
30 września – to pierwszy ważny termin dla maturzystów 2020. Do tego dnia muszą bowiem złożyć wstępną deklarację maturalną – dokument, w którym zaznaczają, z jakich przedmiotów i na jakim poziomie zamierzają zdawać egzamin maturalny. Co zatem trzeba wiedzieć, zanim zadeklarujemy?
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju, czerwcu i sierpniu 2019 r. Do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju i czerwcu 2019 roku przystąpiło 248 054 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Dziś młodzi ludzie o swojej przyszłości muszą myśleć nie w momencie zdawania matury, lecz znacznie wcześniej. Dowodem na to może być wzrastająca liczba chętnych do zdawania matury międzynarodowej. Stanowi ona przepustkę na najlepsze światowe i polskie uczelnie, ale jednocześnie jest planem dla naprawdę ambitnych, odpowiedzialnych i pracowitych młodych ludzi.
Dyrektor CKE Marcin Smolik zaprezentował wstępne wyniki matur. - Maturę zdało 80,5 proc. zdających. 12,9 proc. uczniów może przystąpić do poprawki w sierpniu. W liceach maturę zdało 86,4 proc. zdających. W technikum maturę zdało 70,5 proc. absolwentów - poinformował dyrektor CKE.
W tym roku do egzaminów maturalnych przystąpiło ponad 269 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Teraz wielu z nich staje przed kolejną ważną decyzją: jak dobrze wybrać uczelnię i kierunek studiów?
Matura tuż, tuż. To już ostatnie dni na powtórkę materiału dla maturzystów przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Uczniowie odczuwają dużą presję – to od jego wyników zależy dostanie się na wymarzone studia. Wiele osób odkłada naukę na ostatnią chwilę, jednakże trudno powtórzyć cały materiał z matematyki w zaledwie kilka dni. Jak wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości? Uczyć się, czy odpoczywać?
Planami na przyszłość po maturze prawie trzykrotnie chętniej dzieliły się z nami dziewczyny niż chłopcy. Panowie są bardziej tajemniczy, czy tez jeszcze nie mają sprecyzowanych planów?
Aż 95 proc. respondentów ma w planach podjęcie studiów w roku akademickim 2019/20. Blisko 20 proc. preferuje studia niestacjonarne, by łączyć je z pracą. Swoją drogą z ogólnopolskich badań wiemy, że ponad 60 procent studiujących (stacjonarnie lub w innych formach) łączy naukę z wolontariatem i działalnością zarobkową. Decyduje o tym bieżąca potrzeba sfinansowania studiów, ale także chęć nabycia kompetencji i zbudowania kontaktów ważnych dla dobrego wejścia na rynek pracy.
Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki ( i nie tylko!).
Wtorek i środa, 21 i 22 sierpnia, znów należą do maturzystów. Ale tych, którzy w maju br. oblali jeden z przedmiotów obowiązkowych. W tych dniach zdają egzamin poprawkowy.
Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie podsumowały wyniki matury 2018. Z danych z całej Polski wynika, że egzamin maturalny w roku 2018 zdało 79,7 proc. zdających. To oznacza, że co piąta osoba pisząca maturę niestety nie poradziła sobie z egzaminem. Podobnie było w 2017 roku, wówczas maturę zdało 78,5 proc. maturzystów.
Już 4 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. Absolwenci obowiązkowo przystąpią do dwóch egzaminów ustnych i czterech pisemnych. Tuż po majówce sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, a 7 maja z matematyki. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, najwięcej problemów sprawia uczniom właśnie królowa nauk. Jak zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku w tej dziedzinie?
Jedynym sposobem na to, aby uniknąć demoralizującego skutku bycia chwalonym, jest kontynuowanie pracy – powiedział Albert Einstein. Projektowi „Matura na 100 procent”, który realizuje Fundacja Zawsze Warto, przyświeca idea uhonorowania tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. Chodzi o kształtowanie i wspieranie rozwoju przyszłych elit naszego kraju przez system stypendiów i nagród, mających być dodatkową motywacją dla młodzieży.
W tym roku Uniwersytet Jagielloński promuje studiowanie na uczelni pod hasłem "Spotkanie z Mistrzem". W ramach działań pojawią się komentarze pracowników naukowych UJ do wybranych zadań maturalnych z poszczególnych przedmiotów. Nie będą to jednak zwykłe odpowiedzi do pytań z arkuszy egzaminacyjnych! Komentarze Mistrzów UJ skupią się na wyjaśnieniu wybranych aspektów
Ponad 280 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do matury. Nie wiemy jaka ona będzie, czy okaże się łatwiejsza lub trudniejsza od tej z poprzednich lat, ale już wiemy, że uczelnie podkręcają śrubę... Mniej będzie miejsc, więc UWAGA na wyższe progi (punktowe), które staną się naturalnym filtrem odsiewającym kandydatów przeciętnych i słabych. To świadoma strategia obliczona na podniesienie jakości szkolnictwa wyższego.
Aż 77 procent przyszłorocznych maturzystów planuje podjęcie studiów stacjonarnych. Decyzję o studiowaniu w trybie umożliwiającym jednocześnie pracę zarobkową deklaruje 17 proc. badanych. 4-procent pytanych wybierze zaraz po szkole pójście do pracy lub zrealizuje inne swoje plany, na przykład kursy specjalistyczne, naukę języka, gap year.
Kanon lektur szkolnych nigdy nie cieszył się uznaniem młodzieży. Nie znam osoby, która przyznałaby się, że przeczytała wszystko od deski do deski. Powąchała, liznęła, uszczknęła stronę czy dwie, zapoznała się ze streszczeniem albo wysłuchała kilku minut audiobooka – to mogło się zdarzyć. Ale przecież nie więcej.
Oni już się postarali: Jerzy Wojcieszak, nauczyciel języka polskiego i filozofii, wychowawca wielu olimpijczyków w XIII LO w Szczecinie – najlepszym liceum w Rankingu 2017 – i jego uczniowie.
Możesz poprawić pozycję swojej szkoły w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, jeśli dobrze zdasz maturę. A na razie – sprawdź, jak uplasowała się w tym roku.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła sprawozdanie z tegorocznej matury. Do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej egzaminu maturalnego w maju i czerwcu 2016 przystąpiło 259 398 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu przystąpiło 45 903 absolwentów. Były to osoby, które w maju/czerwcu przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej.
Maturzyści 2017 doczekali się poważnej zmiany – od 2017 r. będą mogli odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ostateczną decyzję dotyczącą kwestionowanych wyników będą podejmować doświadczony egzaminator i przedstawiciel środowiska akademickiego.
Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki (i nie tylko!).
27 maja zakończyły się egzaminy maturalne pisemne i ustne w terminie głównym. Ale to jeszcze nie koniec emocji, które towarzyszą uczniom i rodzicom od 4 maja – pierwszego dnia matur. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniach od 1 do 17 czerwca odbędą się egzaminy w terminie dodatkowym. Mogą go zdawać maturzyści, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Wyniki egzaminu maturalnego 2016 zostaną ogłoszone 5 lipca br.
Dobór tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym wiele może powiedzieć o jego twórcy. Przez wiele lat Centralna Komisja...
Uczucie pustki w głowie przytrafia się każdemu, kto przystępuje do egzaminu. Dopada zarówno tych, którzy nie szczędzili...
Na matmie znowu Twoje nazwisko zostało wywołane do odpowiedzi. Prezentacja ostatniego tematu na historii...
Piszę ten tekst na stojąco przy pulpicie. Przez ostatnie tygodnie nieomal bez przerwy siedziałem na czterech literach...
Czy na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się denerwować? Stres przejmuje...
Rozmowa z Zofią Wichłacz – odtwórczynią roli Biedronki w filmie Miasto 44. Rozmowa z Zofią Wichłacz...
Jak zdać maturę z matematyki? Nie ma na co czekać. Zachęcamy do systematycznej pracy, w której pomogą Wam rady Dariusza...
Co prawda opanowaliśmy tę umiejętność już we wczesnym dzieciństwie, ale teraz trzeba będzie to udowodnić przed...
Nie będziemy się zajmować czerwonymi podwiązkami, czarnymi kotami ani fundamentalną kwestią, czy wolno obcinać włosy...
Za słabe wyniki matury winni są wszyscy po trochu; przerzucanie odpowiedzialności nie ma końca. Jednak rola nauczyciela...
Niestety, nie ma się czym chwalić, ani nawet z czego cieszyć. Matematyka okazała się piętą Achillesa maturzystów 2014....
Nie boi się matury z matematyki. Uważnie obserwuje rynek pracy. Zdecydowanie – chce studiować. Nie zamierza żyć na garnuszku...
„Zapomnij o pasji i skup się na czymś poważnym!”. Praca to nie bajka – studia oznaczają koniec marzeń, a wyznaczają...
Studia, studiowanie, student – trudno zliczyć, ile razy w wypowiedziach skierowanych do maturzystów, przez rodziców,...
Studia wyższe przez całe wieki dawały nieomal gwarancję pracy. Dziś wysoki poziom bezrobocia wśród ich absolwentów...
Skąd mogę wiedzieć, że wybieram dobrze? To jedno z najważniejszych pytań, które towarzyszy nam praktycznie przez...
Człowiek nie świnia, poglądy zmienia. Przez ostatnie dwadzieścia lat przygotowywałem...
Nie ma to jak poczuć ciężar decyzji. A jeszcze lepiej, gdy samemu, a często też...
We współczesnym świecie nie ma już prostych, oczywistych ścieżek w dokonywaniu...
Egzamin maturalny nadchodzi szybkimi krokami. Uczeń, który nie rozumie i nie czuje potrzeby zrozumienia, jak się należy...
Jak bez bólu przejść z czasu letniego na czas… szkolny? Powrót do obowiązków po wakacjach nie musi być horrorem...
Nauczycieli języka polskiego martwi przegrana walka o zachowanie dobrych manier w mowie i piśmie. Coraz więcej osób akceptuje...
Rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego zajmuje najdłużej trzy godziny. Przygotowanie go – co najmniej dwa lata. Zanim wszystkie...
Autorzy testów maturalnych i uczniowie mówią wprawdzie o tym samym, ale używają...
Łatwiej się pisze pracę na zadany temat, gdy człowiek czuje, że to wszystko przeżył bądź bardzo pragnie przeżyć. Wielka miłość,...
Uczniowski pesymizm, który dochodzi do uszu znajomych, ma w sobie coś z optymizmu. Bowiem im bardziej ktoś zapewnia, że matury nie...
Sofokles? Brr! Szekspir? Brr! Kochanowski? Brr! Mickiewicz? Brr! Słowacki? Brr! Prus? Brr! Literatura...
Steroide online kaufen seriösen steroide Shop in Deutschland
Dla ambitnych osób, które szukają nowych perspektyw i wyzwań, Energycasino oferuje możliwość relaksu i rozrywki dzięki szerokiej gamie gier kasynowych online. Vavada Odpocznij od nauki z Energy Casino! Chwila relaksu od książek pełna emocji i rozrywki. Wygrywaj nagrody i wracaj do nauki z nową motywacją! Dołącz już teraz i odkryj energię gry!