Studia w zasięgu ręki. Poznaj najlepsze według Perspektyw uczelnie w swoim regionie

W roku akademickim 2023/2024 liczba studentów wzrosła o 1,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tego, jak będzie wyglądać sytuacja po obecnie trwającej rekrutacji, dowiemy się najwcześniej za rok (GUS publikuje te dane co roku w czerwcu), tymczasem by pomóc kandydatom na studia w wyborze, przeanalizowaliśmy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pod kątem najlepszych w każdym województwie uczelni.

Czytaj więcej »

Gdzie studiować? Najpopularniejsze kierunki 2024

Wyniki matur 2024 poznamy już 9 lipca, a następnie ruszą rekrutacje na polskich uczelniach. Od lat w TOP 10 najchętniej wybieranych dyscyplin niewiele się zmienia. Perspektywy radzą, gdzie najlepiej jest studiować to, co cieszy się największym powodzeniem wśród kandydatów na studia.

Czytaj więcej »

FAKTY i MITY, czyli o matematyce na maturze

Zastanawiasz się, jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym? To naprawdę nie jest trudne! W wielu uczniach polskich szkół obowiązkowa matura z matematyki wywołuje lęk. Czy naprawdę jest się czego bać? Nie, pod warunkiem że się do tego odpowiednio przygotujesz. Na początek mity, które wokół matematyki w szkole narosły.

Czytaj więcej »

Studia - na czym polegają i czy można się do nich przygotować?

Studiowanie w Polsce, szczególnie w ostatnich 20 latach, jest powszechne, co oznacza, że ten etap i rodzaj edukacji wybiera znaczna część młodych ludzi kończących szkoły średnie. Pod koniec 2022 roku na polskich uczelniach kształciło się ponad 1 200 000 studentów, to rzesza ludzi! Studia wydają się zatem atrakcyjnym i naturalnym wyborem dla wielu maturzystów.

Czytaj więcej »

Matura próbna to tylko diagnoza

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni szkołom materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego, klasy V technikum oraz klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023.

Czytaj więcej »

Wzór na sukces

Kilka lat temu Zofia Hryhorowicz, ówczesna dyrektor OKE w Poznaniu, podzieliła się z maturzystami sposobem na sukces na maturze. Wygląda na to, że jest on wciąż aktualny!

Czytaj więcej »

Salon Maturzystów: 17-latek na medal!

Po raz kolejny - już 17! - matura „spotkała się” ze studiami, a maturzyści zapoznali się z poradami ekspertów na temat egzaminów maturalnych, ale także strategii wyboru dalszej edukacji czy właściwego planowania kariery zawodowej. Ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2023 przeszła do historii. Z dumą ogłaszamy jej sukces!

Czytaj więcej »

Matura z geografii – opinia

Geografia  - jeden z popularniejszych przedmiotów dodatkowych – za nami. O komentarz do arkusza poprosiliśmy dr hab. Elżbietę Szkurłat, prof. UŁ z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj więcej »

Matura z biologii – opinia

Arkusz z biologii na poziomie rozszerzonym, który dziś rozwiązywali maturzyści, skomentowały dla Perspektyw dr Mirosława Orłowska i mgr Justyna Brańska-Januszewska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Czytaj więcej »

Powrót ustnego na maturze. Tylko bez paniki!

28 września, na stronie internetowej tvn24, Justyna Suchecka opublikowała artykuł pod jakże klikalnym tytułem, „Oblali matematykę, a muszą zdawać język polski. <Promocja maturalna się skończyła>". Dwa tygodnie wcześniej Nataniel Brożnowicz z serwisu sprzedającego kursy maturalne, na ten sam temat nagrał Tik Toka „Największy absurd maturalny” i chwalił się ogromnymi zasięgami. Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz radzi uczniom odwołanie się do UE i mówi o łamaniu praw człowieka. Nasza edukacja ma swoje wady i wiele w niej absurdów, ale czy to jest jeden z nich? Moim zdaniem - nie.

Czytaj więcej »

MATURA 2023

Nowy rok szkolny rozpoczęty. Dla części uczniów to ostatnie miesiące w szkolnych ławkach, w dodatku bardzo intensywne, bo matura zbliża się wielkimi krokami. Wszystkie kwestie dotyczące przeprowadzania egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2022/2023 zostały już uregulowane. Co wiadomo o technicznych aspektach matury?

Czytaj więcej »

Ruszyły maturalne egzaminy poprawkowe

Koniec sierpnia to czas, kiedy maturzyści, którzy nie zdali jednego z egzaminów w pierwszym terminie, mają swoją drugą szansę. W tym roku do egzaminów poprawkowych, które ruszyły 23 sierpnia o godz. 9.00, miało prawo podejść 41 587 maturzystów, czyli 15,5% wszystkich maturzystów 2022. Wyniki egzaminów poprawkowych będą ogłoszone 9 września.

Czytaj więcej »

Wgląd do matury – pierwszy krok do odwołania się od wyników.

W końcu, po ponad miesiącu niecierpliwego oczekiwania, maturzystki i maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów maturalnych. Ze wstępnych danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki wynika, że maturę zdało 78,2% wszystkich absolwentów 2022, prawo do poprawki ma 15,5%, a matury nie zdało 6,3% absolwentów. Warto wiedzieć, że każdy ma prawo wglądu do swojej pracy egzaminacyjnej. I dobrze jest z tego prawa skorzystać, jeśli tylko macie jakiekolwiek wątpliwości, co do wyników.

Czytaj więcej »

Gala wręczenia stypendiów dla polskiej i ukraińskiej młodzieży

30 czerwca, w Warszawie miała miejsce Gala Wręczenia Stypendiów Our Future Foundation – organizacji polskich studentów zagranicznych uczelni, pomagającej młodym licealistom w rekrutacji na najlepsze zachodnie uniwersytety. Zarząd i Rada Fundacji wyłoniła 25 laureatów, którzy przez następny rok będą objęci Programem Mentoringowym, dzięki któremu przygotują się do podjęcia studiów i wyboru ścieżki kariery. Wśród zwycięzców znalazło się troje młodych licealistów z Ukrainy.

Czytaj więcej »

CKE - wstępne wyniki egzaminu maturalnego

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki egzaminu maturalnego w maju 2022. Egzamin pozytywnie zakończyło 78,2 % tegorocznych maturzystów; prawo do poprawki ma 15,5 % osób, nie zadało 6,3 % absolwentów. CKE podało także parametry statystyczne wyników egzaminów z poszczególnych przedmiotów: egzamin z języka polskiego zdało 95 proc. zdających, z egzaminem z matematyki poradziło sobie 82 proc. maturzystów, a egzamin z języka angielskiego zdało 94 proc. zdających.

Czytaj więcej »

Maturzysta polski: mało ambitny czy praktyczny?

Język polski, matematyka, język obcy i tylko jeden obowiązkowy przedmiot dodatkowy to polski maturalny standard. Na ambitniejszą maturę  - kilka przedmiotów dodatkowych - decyduje się zaledwie parę procent zdających. Pozostali przyjmują, że i tak dostaną się na jakieś studia…

Czytaj więcej »

Matura 2022: jak było?

Maturalny maraton osiągnął metę. Ostatni, trzeci tydzień matur nie budził już takich emocji jak w pierwsze dni. Co nie znaczy, że nie był ważny. Teraz odliczamy dni do 5 lipca.

Mniej osób pisało egzaminy i tylko z przedmiotów dodatkowych. Najwięcej zdających przystąpiło do egzaminu z geografii (ponad 22% tegorocznych absolwentów), znacznie mniej do chemii, historii i fizyki, informatyki czy historii sztuki. Wychodzący z sal egzaminacyjnych oceniali  - na ogół – arkusze egzaminacyjne jako przyjazne.

Czytaj więcej »

Matura 2022: teraz trzeba czekać

Wkraczamy w trzeci tydzień matury. Większość tegorocznych maturzystów ma już wszystkie egzaminy za sobą. Teraz aż do 5 lipca pozostaje czekać. Nie jest to łatwe. Zapewne wielu potrafi zapełnić czas czekania realizacją swoich pasji, zrobieniem czegoś, na co zawsze brakowało czasu, po prostu odpoczywając czy też podejmując pracę. Wszystko, o czym wspominamy, jest dobre, byle ni9e czekać bezczynnie.

Czytaj więcej »

Matura na półmetku

Mamy już za sobą egzaminy obowiązkowe na poziomie podstawowym. Wynik tych egzaminów (co najmniej 30%) zdecyduje o otrzymaniu 5 lipca świadectwa dojrzałości.

Czytaj więcej »

Matura: drugi tydzień walki o punkty

Egzaminem z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym rozpoczął się drugi tydzień matury 2022. Po zmaganiach z przedmiotami obowiązkowymi w zeszłym tygodniu, rozpoczęła się sesja egzaminów z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Najpopularniejszym przedmiotem z tego „koszyka” jest język angielski, który wybrało ponad 66 proc. zdających.

Czytaj więcej »

Matura 2022 – zaczynamy! Trzymamy kciuki

Jak co roku o tej porze zaczynamy maturalny maraton. Po dwóch latach pandemii wreszcie w normalnych warunkach, chociaż jeszcze ze śladem covidowym. We środę 4 maja o godzinie 9:00 wszyscy tegoroczni maturzyści przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, następnego dnia czeka już matematyka, a w piątek język angielski. W kolejnych dwóch tygodniach przewidziane są po dwa egzaminy dziennie, wszystkie na poziomie rozszerzonym. A to oznacza, że przystępują do nich tylko ci, którzy je wybrali.

Czytaj więcej »

WOS Online w Koźmińskim - Warszataty dla licealistów

Już po raz trzeci Akademia Leona Koźmińskiego zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w cyklu wykładów z wiedzy o społeczeństwie  W tegorocznej edycji cyklu przygotowanych zostało osiem wykładów, które pozwolą uczniom zgłębić wiedzę z obszarów prawa i postępowania karnego, praw człowieka oraz działalności organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej »

Geografia – lubię to, czyli maturalna powtórka z geografii

Geografia – lubię to to inicjatywa studentów SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych w SGH skierowana do licealistów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z geografii. W tym roku organizujemy projekt już po raz piąty. Naszym celem jest zarówno pomoc uczniom w uporządkowaniu wiedzy przed maturą jaki i samodoskonalenie się oraz zdobywanie umiejętności w prowadzeniu zajęć. Nasze spotkania odbywają się co tydzień począwszy od końca lutego, aż do egzaminu z geografii i prowadzone są przez członków koła w formie wykładu z elementami ćwiczeń.

Czytaj więcej »

Matura 2022 z Uczelniami Vistula

Pewnie czujesz już na plecach dreszcz maturalnych emocji. Nic dziwnego, egzamin dojrzałości niedługo. To pora, aby wszystko sobie w głowie poukładać, a jeśli są jakieś deficyty – koniecznie nadrobić. Nie wiesz jak? Weź udział w projekcie Matura 2022 z Uczelniami Vistula. Otrzymasz profesjonalne wsparcie i to zupełnie za darmo. Partnerem strategicznym projektu jest Fundacja Perspektywy, a patronem medialnym portal otouczelnie.pl.

Czytaj więcej »

UMCS pomoże w maturze z fizyki

Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe (LuTEN) i Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują cykl bezpłatnych zajęć dla maturzystów.

Czytaj więcej »

„Matura z polskiego jest jak pudełko czekoladek” – powtórka do matury z Izą Kasperek

Matura to niewątpliwie jeden z najbardziej stresujących dla uczniów egzaminów. W jaki sposób obniżyć poziom napięcia i stresu? Wystarczy dobrze się przygotować! Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, szczególnie gdy materiału jest dużo, a czasu coraz mniej. Z pomocą przychodzą Wyższe Szkoły Bankowe oraz Iza Kasperek z kanału YouTube – Wiedza z Wami, którzy zapraszają na przedmaturalną megapowtórkę z języka polskiego. 

Czytaj więcej »

Jak zdać maturę na 100 procent?

Do egzaminu maturalnego jeszcze kilka miesięcy. Termin odległy, ale biorąc pod uwagę ilość materiału, który obejmie jeden z ważniejszych w życiu egzamin, warto już teraz pomyśleć o poukładaniu dotychczas zdobytej wiedzy i uzupełnieniu ewentualnych braków. Jak to zrobić? Od czego zacząć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wyższe Szkoły Bankowe zapraszają do udziału w spotkaniu „Jak zdać maturę na 100 procent?” z Izą Kasperek, polonistką i autorką kanału „Wiedza z Wami”!

Czytaj więcej »

Ostateczne wyniki matury 2021

Maturę zdało 83 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Dane uwzględniają zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Czytaj więcej »

Wyniki matury 2021: podobno jest dobrze

273 419 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników) przystąpiło do egzaminu maturalnego w maju. Zdały 203 593 osoby (74,5 proc.). Do poprawki 24 sierpnia przystąpi 48 366 abiturientów, którym noga powinęła się „tylko” na jednym egzaminie. Czy jest się z czego cieszyć?

Czytaj więcej »

Matura z niemieckiego – czy jest się czego bać?

Matura z niemieckiego ma opinię trudnej, ale naprawdę nie musi taka być. To egzamin, który kompleksowo sprawdza Twoje kompetencje językowe – według klucza, którego zrozumienie może okazać się pomocne, jeśli zależy Ci na wysokim wyniku. Co dokładnie jest oceniane w poszczególnych zadaniach? Jak należy zaplanować swoją pracę z arkuszem, by maksymalnie wykorzystać czas? Tłumaczymy!

Czytaj więcej »

Eryk Kowalczyk: Pandemia nie miała wpływu na moje plany

Absolwent Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu, klasa mat.-inf. z rozszerzonym językiem angielskim i fizyką, przewodniczący samorządu szkoły, członek kółka zainteresowań Teatralni.pl, jeden z inicjatorów i autor scenariusza filmiku z podziękowaniem dla nauczycieli szkoły na zakończenie edukacji.

Czytaj więcej »

Przygotuj się do matury z chemii z naukowcami z UJ

Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyszedł z inicjatywą dla maturzystów, którzy muszą się przygotować do egzaminu z chemii. Od wtorku 17 marca ruszają webinaria z chemii przygotowane przez naukowców z UJ: dr. Michała Płotka, dr. Karola Dudka-Różyckiego i mgr. Tomasza Wichura. 

Czytaj więcej »

Maturzysto, odważ się marzyć!

Indeks Start2Star to program stypendialny, którego głównym celem jest zapewnienie środków finansowych na odbycie studiów grupie najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów pochodzących z niezamożnych rodzin. W tym roku odbędzie się jego XIII edycja.

Czytaj więcej »

Jesteś maturzystą i czujesz się liderem? Aplikuj do „Talent za talent”

Stowarzyszenie Cognitis już po raz XI organizuje konkurs „Talent za talent” stworzony dla maturzystów angażujących się w życie szkolne i nie tylko. Jeżeli kończysz w tym roku szkołę średnią, a na koncie masz już sporo sukcesów i udzielasz się w różnych organizacjach i projektach – ta inicjatywa jest właśnie dla Ciebie. „Talent za talent” doceni Twoje dotychczasowe działania, aktywność i zaangażowanie społeczne oraz nagrodzi za to, co już osiągnąłeś.

Czytaj więcej »

Jak wypełnić deklarację maturalną

30 września – to pierwszy ważny termin dla maturzystów 2020. Do tego dnia muszą bowiem złożyć wstępną deklarację maturalną – dokument, w którym zaznaczają, z jakich przedmiotów i na jakim poziomie zamierzają zdawać egzamin maturalny. Co zatem trzeba wiedzieć, zanim zadeklarujemy?

Czytaj więcej »

Wyniki egzaminu maturalnego 2019

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju, czerwcu i sierpniu 2019 r. Do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju i czerwcu 2019 roku przystąpiło 248 054 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj więcej »

Matura międzynarodowa – większe możliwości na starcie w dorosłość

Dziś młodzi ludzie o swojej przyszłości muszą myśleć nie w momencie zdawania matury, lecz znacznie wcześniej. Dowodem na to może być wzrastająca liczba chętnych do zdawania matury międzynarodowej. Stanowi ona przepustkę na najlepsze światowe i polskie uczelnie, ale jednocześnie jest planem dla naprawdę ambitnych, odpowiedzialnych i pracowitych młodych ludzi.

Czytaj więcej »

Matura to nie bzdura – jak zdać i o czym warto pamiętać?

Matura tuż, tuż. To już ostatnie dni na powtórkę materiału dla maturzystów przed jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Uczniowie odczuwają dużą presję – to od jego wyników zależy dostanie się na wymarzone studia. Wiele osób odkłada naukę na ostatnią chwilę, jednakże trudno powtórzyć cały materiał z matematyki w zaledwie kilka dni. Jak wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości? Uczyć się, czy odpoczywać?

Czytaj więcej »

Maturzyści 2019 – Portret staty(sty)czny

Planami na przyszłość po maturze prawie trzykrotnie chętniej dzieliły się z nami dziewczyny niż chłopcy. Panowie są bardziej tajemniczy, czy tez jeszcze nie mają sprecyzowanych planów?

95 proc. respondentów ma w planach podjęcie studiów w roku akademickim 2019/20. Blisko 20 proc. preferuje studia niestacjonarne, by łączyć je z pracą. Swoją drogą z ogólnopolskich badań wiemy, że ponad 60 procent studiujących (stacjonarnie lub w innych formach) łączy naukę z wolontariatem i działalnością zarobkową. Decyduje o tym bieżąca potrzeba sfinansowania studiów, ale także chęć nabycia kompetencji i zbudowania kontaktów ważnych dla dobrego wejścia na rynek pracy.

Czytaj więcej »

MATEMATYKA jest do zdania!

Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki ( i nie tylko!).

Czytaj więcej »

Matury poprawkowe 2018

Wtorek i środa, 21 i 22 sierpnia, znów należą do maturzystów. Ale tych, którzy w maju br. oblali jeden z przedmiotów obowiązkowych. W tych dniach zdają egzamin poprawkowy.

Czytaj więcej »

Wstępne wyniki matur 2018 Trochę lepiej niż w ubiegłym roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie podsumowały wyniki matury 2018.  Z danych z całej Polski wynika, że egzamin maturalny w roku 2018 zdało 79,7 proc. zdających. To oznacza, że co piąta osoba pisząca maturę niestety nie poradziła sobie z egzaminem. Podobnie było w 2017 roku, wówczas maturę zdało 78,5 proc. maturzystów.

Czytaj więcej »

Jak zdać maturę z matematyki?

Już 4 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. Absolwenci obowiązkowo przystąpią do dwóch egzaminów ustnych i ‎czterech pisemnych. Tuż po majówce sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, a 7 maja z matematyki. Jak pokazują statystyki z ostatnich lat, najwięcej problemów sprawia uczniom właśnie królowa nauk. Jak zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku w tej dziedzinie?

Czytaj więcej »

Matura na 100 procent

Jedynym sposobem na to, aby uniknąć demoralizującego skutku bycia chwalonym, jest kontynuowanie pracy  – powiedział Albert Einstein. Projektowi „Matura na 100 procent”, który realizuje Fundacja Zawsze Warto, przyświeca idea uhonorowania tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne. Chodzi o kształtowanie i wspieranie rozwoju przyszłych elit naszego kraju przez system stypendiów i nagród, mających być dodatkową motywacją dla młodzieży.

Czytaj więcej »

Mistrzowie komentUJą maturę 2017

W tym roku Uniwersytet Jagielloński promuje studiowanie na uczelni pod hasłem "Spotkanie z Mistrzem". W ramach działań pojawią się komentarze pracowników naukowych UJ do wybranych zadań maturalnych z poszczególnych przedmiotów. Nie będą to jednak zwykłe odpowiedzi do pytań z arkuszy egzaminacyjnych! Komentarze Mistrzów UJ skupią się na wyjaśnieniu wybranych aspektów

Czytaj więcej »

Matura i... wysokie progi uczelni

Ponad 280 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło do matury.  Nie wiemy jaka ona będzie, czy okaże się łatwiejsza lub trudniejsza od tej z poprzednich lat, ale już wiemy, że uczelnie podkręcają śrubę... Mniej będzie miejsc, więc UWAGA na wyższe progi (punktowe), które  staną się naturalnym filtrem odsiewającym kandydatów przeciętnych i słabych. To świadoma strategia obliczona na podniesienie jakości szkolnictwa wyższego.

Czytaj więcej »

Jacy są maturzyści 2017?

Aż 77 procent przyszłorocznych maturzystów planuje podjęcie studiów stacjonarnych. Decyzję o studiowaniu w trybie umożliwiającym jednocześnie pracę zarobkową deklaruje 17 proc. badanych. 4-procent pytanych wybierze zaraz po szkole pójście do pracy lub zrealizuje inne swoje plany, na przykład kursy specjalistyczne, naukę języka, gap year.

Czytaj więcej »

Lektury do matury

Kanon lektur szkolnych nigdy nie cieszył się uznaniem młodzieży. Nie znam osoby, która przyznałaby się, że przeczytała wszystko od deski do deski. Powąchała, liznęła, uszczknęła stronę czy dwie, zapoznała się ze streszczeniem albo wysłuchała kilku minut audiobooka – to mogło się zdarzyć. Ale przecież nie więcej.

Czytaj więcej »

Sprawdź pozycję swojej szkoły!

Oni już się postarali: Jerzy Wojcieszak, nauczyciel języka polskiego i filozofii, wychowawca wielu olimpijczyków w XIII LO w Szczecinie – najlepszym liceum w Rankingu 2017 – i jego uczniowie.

Możesz poprawić pozycję swojej szkoły w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, jeśli dobrze zdasz maturę. A na razie – sprawdź, jak uplasowała się w tym roku.

Czytaj więcej »

Wyniki matury 2016

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła sprawozdanie  z tegorocznej matury. Do egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej egzaminu maturalnego w maju i czerwcu 2016 przystąpiło 259 398 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu przystąpiło 45 903 absolwentów. Były to osoby, które w maju/czerwcu przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej i nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej.

Czytaj więcej »

Egzamin majowy odsłona 2017

Maturzyści 2017 doczekali się poważnej zmiany – od 2017 r. będą mogli odwołać się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ostateczną decyzję dotyczącą kwestionowanych wyników będą podejmować doświadczony egzaminator i przedstawiciel środowiska akademickiego.

Czytaj więcej »

MATEMATYKA jest do zdania!

Wydaje Ci się, że tego wszystkiego, czyli maturalnego materiału jest za dużo? Pamiętaj, że masz przecież jeszcze mnóstwo czasu. Nic nie jest trudne, jeśli rozłożymy to na mniejsze etapy. Im szybciej podejdziesz serio do przygotowań, tym łatwiej wszystko zrealizujesz zgodnie z planem. Nie oglądaj się na innych, tylko sam zawalcz o swój sukces na maturze z matematyki (i nie tylko!). 

Czytaj więcej »

A teraz matura w terminie dodatkowym

27 maja zakończyły się egzaminy maturalne pisemne i ustne w terminie głównym. Ale to jeszcze nie koniec emocji, które towarzyszą uczniom i rodzicom od 4 maja – pierwszego dnia matur. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniach od 1 do 17 czerwca odbędą się egzaminy w terminie dodatkowym. Mogą go zdawać maturzyści, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wyniki egzaminu maturalnego 2016 zostaną ogłoszone 5 lipca br.

Czytaj więcej »

Egzamin w dobrym guście

Dobór tekstów zawartych w arkuszu egzaminacyjnym wiele może powiedzieć o jego twórcy. Przez wiele lat Centralna Komisja Egzaminacyjna preferowała dzieła patriotyczne, mocno osadzone w polskiej kulturze, do bólu tradycyjne, raczej wiejskie niż miejskie, romantyczne, martyrologiczne, powstańcze, wojenne, okupacyjne, z lekką nutą pracy u podstaw w tle.

Czytaj więcej »

Problem pustej głowy

Uczucie pustki w głowie przytrafia się każdemu, kto przystępuje do egzaminu. Dopada zarówno tych, którzy nie szczędzili trudu, aby dobrze się przygotować, jak i całą resztę mniejszych bądź większych leni, zdolnych i przeciętnych. Bowiem pustka to stan psychiki, nagłe poczucie intelektualnej zapaści w obliczu stresu egzaminacyjnego, a nie obiektywny stan wiedzy. Poza tym można  zwyczajnie mieć pecha i nie trafić w temat. Pustka najczęściej mija po paru sekundach.

Czytaj więcej »

Opanuj stres i wykorzystaj mowę ciała podczas egzaminu ustnego!

Na matmie znowu Twoje nazwisko zostało wywołane do odpowiedzi. Prezentacja ostatniego tematu na historii przed całą klasą. Próbna matura ustna z języka polskiego – stoisz przed komisją, która zaraz zada Ci wybrane przez siebie pytania, „nic nie umiem, już po mnie” – myślisz trzęsąc się. I tak można by było wymieniać długo…

Czytaj więcej »

Fenomen próbnego egzaminu

Piszę ten tekst na stojąco przy pulpicie. Przez ostatnie tygodnie  nieomal bez przerwy siedziałem na czterech literach i sprawdzałem testy maturalne. Teraz tak mnie boli, swędzi i piecze, że muszę wstawać i chodzić. Lęk przed egzaminem w nowej odsłonie jest tak duży, że uczniowie sami proszą o dodatkowe sprawdziany. Nie ma w tym ani krzty ambicji, to tylko i wyłącznie strach przed porażką. A przecież do finałowej rozgrywki zostało jeszcze parę miesięcy. Aż się boję myśleć, jak tylna część ciała będzie mnie boleć w maju.

Czytaj więcej »

Jak pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Czy na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się denerwować? Stres przejmuje kontrolę nad twoimi myślami? Nie przejmuj się! Jest to klasyczny objaw lęku przed wystąpieniami publicznymi. Co więcej ten powszechny problem jest możliwy do opanowania. Poznaj 7 praktycznych sposobów jak pokonać stres na maturze ustnej.

Czytaj więcej »

Zdałam maturę, mam rok przerwy

Rozmowa z Zofią Wichłacz – odtwórczynią roli Biedronki w filmie Miasto 44. Rozmowa z Zofią Wichłacz – odtwórczynią roli Biedronki w filmie Miasto 44.

- Za rolę Biedronki zdobyłaś nagrodę dla najlepszej aktorki na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jako 19-latka jesteś najmłodszą laureatką w historii! Jaki masz stosunek do tej nagrody?

Czytaj więcej »

Nie pękaj przed matmą

Jak zdać maturę z matematyki? Nie ma na co czekać. Zachęcamy do systematycznej pracy, w której pomogą Wam rady Dariusza Kulmy, nauczyciela i pasjonata „królowej nauk”. 

1. Zmień nastawienie na pozytywne.

Nie możesz myśleć, że najgorsze, co Cię czeka, to egzamin z matematyki. Trudne zadania też są do zrealizowania. Uwierz, że możesz, a będziesz mógł.

Czytaj więcej »

Naucz się mówić!

Co prawda opanowaliśmy tę umiejętność już we wczesnym dzieciństwie, ale teraz trzeba będzie to udowodnić przed komisją egzaminacyjną. Nowa formuła matury ustnej z języka polskiego to duże wyzwanie. Znam studentów, którzy zrobili licencjat nie zdając ani jednego egzaminu ustnego. Efekty są nie tyle widoczne, co słyszalne: mówimy niechlujnie, niewyraźnie, często także bez sensu i wulgarnie. Czy nowa formuła matury ustnej z polskiego poprawi ten stan rzeczy?

Czytaj więcej »

Maturalna magia

Nie będziemy się zajmować czerwonymi podwiązkami, czarnymi kotami ani fundamentalną kwestią, czy wolno obcinać włosy po studniówce. Maturalna magia – prawdziwa! – to sztuczki całkiem racjonalne.

Czerwona podwiązka na pewno nie zaszkodzi – pod warunkiem, że nie ściska nogi zbyt mocno, utrudniając przepływ krwi. Ale naprawdę skutecznie pomagają w przygotowaniach do matury (i każdego innego egzaminu) sposoby, które mają naukowe uzasadnienie. Choć nie zawsze o tym wiemy...

Czytaj więcej »

Raport: kim są nasi nauczyciele?

Za słabe wyniki matury winni są wszyscy po trochu; przerzucanie odpowiedzialności nie ma końca. Jednak rola nauczyciela nie podlega dyskusji: "to, jacy są i będą nowocześni nauczyciele, jest jednym z wyznaczników zdolności do długofalowego rozwoju kraju". Kim są ci, którzy nas uczą? Prezentujemy portret polskiego nauczyciela na podstawie badań IBE.

Czytaj więcej »

Wszystko dlatego, że...

Niestety, nie ma się czym chwalić, ani nawet z czego cieszyć. Matematyka okazała się piętą Achillesa maturzystów 2014. Egzaminu z „królowej nauk” nie zdało 25% abiturientów! Może czas najwyższy zadać sobie pytanie: Co z tą matematyką? Kto odpowiada za tak niskie wyniki tegorocznej matury z matematyki? – pisze tegoroczna maturzystka, Aleksandra Krowicka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie.

Czytaj więcej »

Portret Maturzysty 2014

Nie boi się matury z matematyki. Uważnie obserwuje rynek pracy. Zdecydowanie – chce studiować. Nie zamierza żyć na garnuszku rodziców. To tylko niektóre wnioski z ankiety wypełnionej we wrześniu br. przez 26.505 uczniów klas maturalnych, na podstawie której stworzyliśmy Portret Maturzysty 2014.

Czytaj więcej »

Byle do emerytury?

„Zapomnij o pasji i skup się na czymś poważnym!”. Praca to nie bajka – studia oznaczają koniec marzeń, a wyznaczają granicę dorosłości. Podobno – ale czy na pewno?

Jeżeli komuś powtarza się coś wystarczająco często, to na pewno w to uwierzy. A komunikat, w którym ktoś będzie twierdził, że życie jest ciężkie i praca w niczym nie przypomina marzeń, trafia się praktycznie na każdym kroku. Pomimo to, co jakiś czas prawie czcimy ludzi, którzy z tego schematu się wyłamali. Najczęściej traktuje się to jako wyjątek od reguły, a potem wraca do utartego schematu.

Czytaj więcej »

Uczelnia - zupełnie nowe życie

Studia, studiowanie, student – trudno zliczyć, ile razy w wypowiedziach skierowanych do maturzystów, przez rodziców, nauczycieli czy kolegów pojawią się te słowa. Gdyby zmierzyć częstotliwość wyrazów pojawiających się w rozmowach uczniów klas ostatnich, to pewnie te związane ze studiami ustąpiłyby jedynie tematyce maturalnej. I mogłabym się założyć, że to całe „gadanie” zaczyna się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Przypuszczenia potwierdzać może narzędzie analityczne Google Trends, które wskazuje, że właśnie we wrześniu najwięcej osób wpisuje do przeglądarki słowo „studia”.

Czytaj więcej »

Walczymy z mitami - Dyplom nie znajdzie Ci pracy, ale…

Studia wyższe przez całe wieki dawały nieomal gwarancję pracy. Dziś wysoki poziom bezrobocia wśród ich absolwentów doprowadził do przegięcia w drugą stronę: mówi się, że studia są bez sensu, skoro nie można po nich znaleźć pracy! Ani jedno, ani drugie myślenie nie jest dobre, bo oba są ekstremalne. W jaki sposób myśleć o studiach, żeby przyniosły mi korzyści? Dawno, dawno temu, żeby zostać mistrzem, trzeba było znaleźć sobie mistrza, u którego jako czeladnik człowiek uczył się zawodu. Po wielu latach terminowania czeladnik był dopuszczany do egzaminu mistrzowskiego, który polegał na wykonaniu czegoś, co byłoby demonstracją umiejętności i świadczyło o uzyskaniu poziomu mistrza.

Czytaj więcej »

Skąd mogę wiedzieć, że wybieram dobrze?

Skąd mogę wiedzieć, że wybieram dobrze? To jedno z najważniejszych pytań, które towarzyszy nam praktycznie przez całe życie. Szkoła uczy, że nauczyciel zna dobrą odpowiedź. Klucz oceny testu także ją zawiera. Wystarczy zajrzeć na koniec zbioru zadań, żeby sprawdzić, czy mamy dobrą odpowiedź. Życie to podróż. aby dojechać do celu, praktycznie cały czas korygujemy kurs. Na drodze może pojawić się objazd, wypadek lub inna przeszkoda. Może się okazać, że chcesz jechać w inne miejsce, bo po dotarciu do miejsca przeznaczenia nie wszystko Ci odpowiada.

Czytaj więcej »

Wciągnięty w sieć

Człowiek nie świnia, poglądy zmienia. Przez ostatnie dwadzieścia lat przygotowywałem uczniów do egzaminu maturalnego, korzystając z licznych książek i opracowań. Zgromadziłem tego dwie szafy i byłbym gromadził dalej, ale mi zbrzydło. Oddałem więc do recyklingu wszystkie druki i zostałem tylko z komputerem. Nie da ci ojciec, nie da ci matka, nie da ci nawet sąsiadka, co może dać ci Internet. Także wszystkie wiadomości potrzebne do zdania matury można wyssać z Sieci i nic więcej nie będzie potrzebne.

Czytaj więcej »

Walczymy z mitami - GPS kariery

Nie ma to jak poczuć ciężar decyzji. A jeszcze lepiej, gdy samemu, a często też przy pomocy otoczenia sprawimy, że ciężar ten rośnie niebotycznie. Tak właśnie łatwo zrobić w przypadku wyboru studiów, czy rozpoczynania pracy. Wystarczy sobie wyobrazić, że to, co zdecyduję teraz, wpłynie na całe moje życie i... paraliż gotowy!

Czytaj więcej »

Matura bez emocji

Łatwiej się pisze pracę na zadany temat, gdy człowiek czuje, że to wszystko przeżył bądź bardzo pragnie przeżyć. Wielka miłość,...

Czytaj więcej »

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki

Steroide online kaufen seriösen steroide Shop in Deutschland