MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 
Uniwersytet Otwarty UAM uruchamia specjalną, wyjątkową edycję zajęć, w ramach której zaplanowano wykłady poświęcone historii Ukrainy i stosunkom polsko-ukraińskim. W ofercie znalazły się też zajęcia dedykowane nauczycielom.

Trwają zapisy na prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny kursy języka polskiego dla studentów z Ukrainy, którzy chcą kontynuować naukę w Polsce. Na rozpoczynające się 1 maja 2022 roku bezpłatne zajęcia mogą aplikować osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie, studiujący na tamtejszych uczelniach w roku akademickim 2021/2022, które przybyły do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku. Kursy potrwają do 30 września 2022 r.

Collegium Civitas uruchamia studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim, który ma zachęcić młode osoby pochodzące z Ukrainy do rozpoczęcia studiów w Polsce

Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - Collegium Medicum stworzyła projekt #DrCrisis, którego celem jest pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.

Punkt pomocy weterynaryjnej, w którym pracują weterynarze z Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz leczenie zwierząt z Ukrainy w klinikach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej – tak wrocławska uczelnia angażuje się w pomoc zwierzętom uchodźców.

W Politechnice Białostockiej rozpoczęły się kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed konfliktem zbrojnym. W pierwszych grupach łącznie jest niemal 120 osób. To zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

I Liceum Ogólnokształcące i. B. Limanowskiego w Warszawie jako jedna z pierwszych szkół przystąpiło do działania ws. zapewnienia nauki nastolatkom z zaatakowanej Ukrainy.

Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w nowym roku akademickim 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie w j. ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem. Na kierunkach budownictwo i transport będzie ich kształcił Wydział Inżynierii Lądowej (WIL) PK. – Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr – deklaruje prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej (WIL) PK. Studia będą miały unikatową formułę, niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W jej przygotowanie i realizację są zaangażowani m.in. ukraińscy nauczyciele akademiccy Politechniki, studiujący już na PK Ukraińcy oraz firmy partnerskie WIL PK.

Краківська Політехніка має намір розпочати у новому навчальному році 2022/2023 безкоштовне навчання інженерів українською мовою для кандидатів, що мають українське громадянство, а також для осіб іншого громадянства, що втікають від війни та говорять українською. На напрямках «Будівництво» та «Транспорт» навчання буде проводитись на Будівельному Факультеті Політехніки. – Країні, спустошеній війною, знадобиться багато професіоналів для її відновлення. Ми хочемо допомогти у підготовці таких кадрів, – заявляє проф. Анджей Шарата, декан Будівельного Факультету (БФ) КП. Навчання матиме унікальну формулу, безпрецедентну в польській системі вищої освіти. У його підготовці та реалізації беруть участь, серед інших українські університетські викладачі Політехніки, українці, які вже навчаються в КП, та компанії-партнери БФ КП.

Od kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, do Polski przybyło ponad milion osób. Wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy najprawdopodobniej będą kontynuować naukę w polskich szkołach. Dla wielu z nich może to być niezwykle stresujące. Będą zastanawiali się, jak zareaguje na nich polska młodzież, lub jak poradzą sobie w innej szkole. Młodzi ludzie chcą pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, dlatego powstała akcja społeczna #SztamazUkrainą. W jej ramach uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film, w którym deklarują swoim ukraińskim rówieśnikom konkretne wsparcie mentalne.

Chwila uśmiechu i zabawy dla dzieci, a dla ich Mam i Opiekunów – trochę spokoju i odpoczynku. To pragniemy zaoferować uchodźcom z Ukrainy, którzy po dramatycznych przeżyciach w swoim kraju i  trudnej podróży przez granicę są już bezpieczni w naszym mieście. Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni Klubu Akademickiego IQ, gdzie ciekawe zajęcia i opiekę znajdą dzieci i młodzież, a dorośli będą mogli spokojnie usiąść i napić się kawy. Nasze zaproszenie brzmi: „Przyjdź i odpocznij”.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie oferuje możliwość zatrudnienia ukraińskich naukowców i nauczycieli akademickich z obszaru informatyki i matematyki, a także programistów i grafików komputerowych.

41 sojuszy Uniwersytetów Europejskich, reprezentujących 300 uczelni, w tym 14 z Polski, wystąpiło przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę!

Jak podaje portal euobserver.com w tekście „Foreign students in Ukraine excluded from EU refugee law”, europejscy ministrowie spraw wewnętrznych osiągnęli 3 marca jednomyślne porozumienie dające większości uciekających z Ukrainy bezpieczne schronienie i przedłużające prawo pobytu w Unii Europejskiej do jednego roku. Dotyczy to w szczególności studentów zagranicznych, którzy byli w Ukrainie na pełnych studiach (kończących się dyplomem). Prawo do rocznego pobytu w UE nie odnosi się to natomiast do studentów, którzy przebywali w Ukrainie na wymianach krótkoterminowych.

Rosyjska napaść na Ukrainę już odbija się na międzynarodowej wymianie studenckiej i dotyczy to nie tylko Rosji i Ukrainy.

Olena Shapovalova prowadzi na Ukrainie program "Study in Ukraine" i była kilkakrotnie gościem "Perspektyw" na konferencjach "Study in Poland".  Olena mogła wyjechać, ale została w Kijowie... Informuje o ciężkiej sytuacji.

Nieprzyjaciel, na rozkaz naczelnego dowództwa, używa przeciwko ludności cywilnej broni zakazanej przez konwencje, nikczemnie łamiąc prawa i zwyczaje wojenne - informuje Politechnika Kijowska.

- Codziennie robię obchód po schronach na terenie uczelni i kampusu. Schrony są w tych warunkach najlepiej wyposażone i zaopatrzone w wodę, żywność, podstawowe artykuły pierwszej potrzeby -  mówi Wołodymyr Oniszczenko, rektor Politechniki Połtawskiej.

- Teraz cały kraj jest walczy ramię w ramię. Każdy ma swój front, każdy robi, co może. Politechnika Dnipro jest ponownie forpocztą Dniepru. Profesorowie uniwersyteccy, podobnie jak w 2014 roku, masowo dołączają do Sił Zbrojnych Ukrainy i Obrony Terytorialnej - informuje Uniwersytet Technologiczny w Dnipro.

W semestrze letnim bieżącego roku akademickiego studenci z Ukrainy studiujący na na Uniwersytecie w Białymstoku zostaną zwolnieni z opłat za studia. Mają również zagwarantowane nieodpłatne zakwaterowanie w domu studenckim.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt