REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Uniwersytet Otwarty UAM uruchamia specjalną, wyjątkową edycję zajęć, w ramach której zaplanowano wykłady poświęcone historii Ukrainy i stosunkom polsko-ukraińskim. W ofercie znalazły się też zajęcia dedykowane nauczycielom.

Trwają zapisy na prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny kursy języka polskiego dla studentów z Ukrainy, którzy chcą kontynuować naukę w Polsce. Na rozpoczynające się 1 maja 2022 roku bezpłatne zajęcia mogą aplikować osoby posiadające obywatelstwo ukraińskie, studiujący na tamtejszych uczelniach w roku akademickim 2021/2022, które przybyły do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku. Kursy potrwają do 30 września 2022 r.

Collegium Civitas uruchamia studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim, który ma zachęcić młode osoby pochodzące z Ukrainy do rozpoczęcia studiów w Polsce

Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - Collegium Medicum stworzyła projekt #DrCrisis, którego celem jest pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.

Punkt pomocy weterynaryjnej, w którym pracują weterynarze z Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz leczenie zwierząt z Ukrainy w klinikach Wydziału Medycyny Weterynaryjnej – tak wrocławska uczelnia angażuje się w pomoc zwierzętom uchodźców.

W Politechnice Białostockiej rozpoczęły się kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed konfliktem zbrojnym. W pierwszych grupach łącznie jest niemal 120 osób. To zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Краківська Політехніка має намір розпочати у новому навчальному році 2022/2023 безкоштовне навчання інженерів українською мовою для кандидатів, що мають українське громадянство, а також для осіб іншого громадянства, що втікають від війни та говорять українською. На напрямках «Будівництво» та «Транспорт» навчання буде проводитись на Будівельному Факультеті Політехніки. – Країні, спустошеній війною, знадобиться багато професіоналів для її відновлення. Ми хочемо допомогти у підготовці таких кадрів, – заявляє проф. Анджей Шарата, декан Будівельного Факультету (БФ) КП. Навчання матиме унікальну формулу, безпрецедентну в польській системі вищої освіти. У його підготовці та реалізації беруть участь, серед інших українські університетські викладачі Політехніки, українці, які вже навчаються в КП, та компанії-партнери БФ КП.

Politechnika Krakowska zamierza uruchomić w nowym roku akademickim 2022/2023 bezpłatne studia inżynierskie w j. ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem. Na kierunkach budownictwo i transport będzie ich kształcił Wydział Inżynierii Lądowej (WIL) PK. – Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr – deklaruje prof. Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej (WIL) PK. Studia będą miały unikatową formułę, niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W jej przygotowanie i realizację są zaangażowani m.in. ukraińscy nauczyciele akademiccy Politechniki, studiujący już na PK Ukraińcy oraz firmy partnerskie WIL PK.

I Liceum Ogólnokształcące i. B. Limanowskiego w Warszawie jako jedna z pierwszych szkół przystąpiło do działania ws. zapewnienia nauki nastolatkom z zaatakowanej Ukrainy.

Od kiedy rozpoczęła się wojna w Ukrainie, do Polski przybyło ponad milion osób. Wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy najprawdopodobniej będą kontynuować naukę w polskich szkołach. Dla wielu z nich może to być niezwykle stresujące. Będą zastanawiali się, jak zareaguje na nich polska młodzież, lub jak poradzą sobie w innej szkole. Młodzi ludzie chcą pomóc im w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, dlatego powstała akcja społeczna #SztamazUkrainą. W jej ramach uczestnicy olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii nakręcili film, w którym deklarują swoim ukraińskim rówieśnikom konkretne wsparcie mentalne.

Chwila uśmiechu i zabawy dla dzieci, a dla ich Mam i Opiekunów – trochę spokoju i odpoczynku. To pragniemy zaoferować uchodźcom z Ukrainy, którzy po dramatycznych przeżyciach w swoim kraju i  trudnej podróży przez granicę są już bezpieczni w naszym mieście. Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni Klubu Akademickiego IQ, gdzie ciekawe zajęcia i opiekę znajdą dzieci i młodzież, a dorośli będą mogli spokojnie usiąść i napić się kawy. Nasze zaproszenie brzmi: „Przyjdź i odpocznij”.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie oferuje możliwość zatrudnienia ukraińskich naukowców i nauczycieli akademickich z obszaru informatyki i matematyki, a także programistów i grafików komputerowych.

41 sojuszy Uniwersytetów Europejskich, reprezentujących 300 uczelni, w tym 14 z Polski, wystąpiło przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę!

Jak podaje portal euobserver.com w tekście „Foreign students in Ukraine excluded from EU refugee law”, europejscy ministrowie spraw wewnętrznych osiągnęli 3 marca jednomyślne porozumienie dające większości uciekających z Ukrainy bezpieczne schronienie i przedłużające prawo pobytu w Unii Europejskiej do jednego roku. Dotyczy to w szczególności studentów zagranicznych, którzy byli w Ukrainie na pełnych studiach (kończących się dyplomem). Prawo do rocznego pobytu w UE nie odnosi się to natomiast do studentów, którzy przebywali w Ukrainie na wymianach krótkoterminowych.

Rosyjska napaść na Ukrainę już odbija się na międzynarodowej wymianie studenckiej i dotyczy to nie tylko Rosji i Ukrainy.

Olena Shapovalova prowadzi na Ukrainie program "Study in Ukraine" i była kilkakrotnie gościem "Perspektyw" na konferencjach "Study in Poland".  Olena mogła wyjechać, ale została w Kijowie... Informuje o ciężkiej sytuacji.

Nieprzyjaciel, na rozkaz naczelnego dowództwa, używa przeciwko ludności cywilnej broni zakazanej przez konwencje, nikczemnie łamiąc prawa i zwyczaje wojenne - informuje Politechnika Kijowska.

- Codziennie robię obchód po schronach na terenie uczelni i kampusu. Schrony są w tych warunkach najlepiej wyposażone i zaopatrzone w wodę, żywność, podstawowe artykuły pierwszej potrzeby -  mówi Wołodymyr Oniszczenko, rektor Politechniki Połtawskiej.

- Teraz cały kraj jest walczy ramię w ramię. Każdy ma swój front, każdy robi, co może. Politechnika Dnipro jest ponownie forpocztą Dniepru. Profesorowie uniwersyteccy, podobnie jak w 2014 roku, masowo dołączają do Sił Zbrojnych Ukrainy i Obrony Terytorialnej - informuje Uniwersytet Technologiczny w Dnipro.

W semestrze letnim bieżącego roku akademickiego studenci z Ukrainy studiujący na na Uniwersytecie w Białymstoku zostaną zwolnieni z opłat za studia. Mają również zagwarantowane nieodpłatne zakwaterowanie w domu studenckim.

Na Politechnice Śląskiej trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy.

Beneficjenci, którzy w ramach dofinansowanych projektów realizują mobilności w Ukrainie lub w Rosji, mogą w możliwie najbardziej elastyczny sposób odwołać, odłożyć w czasie lub zmienić miejsce działań zaplanowanych w obu krajach.

Apel do środowisk akademickich i elit intelektualnych w związku z agresją Rosji na Ukrainę

- W imieniu instytucji przedstawicielskich nauki i szkolnictwa wyższego oraz podpisanych instytucji nauki apelujemy do środowisk akademickich i elit intelektualnych o podjęcie wszelkich działań zmierzających do pokojowego zakończenia eskalującej agresji militarnej na Ukrainie – napisali we wspólnym liście szefowie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, Rady Młodych Naukowców, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Parlamentu Studentów RP oraz Akademii Młodych Uczonych.

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego w przyjętej uchwale zamroził do odwołania współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi.

Rektor SGH Piotr Wachowiak wystosował do ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy list, w którym potępił działania zbrojne Rosji wymierzone w Ukrainę.

Politechnika Białostocka włącza się do akcji Urzędu Miasta Białystok i organizacji pozarządowych regionu „Białystok pomaga Ukrainie”.

Chcę, aby na studia na uczelniach w Polsce przyjmowani byli studiujący do tej pory na Ukrainie bez względu na to, czy są Polakami czy Ukraińcami - powiedział PAP szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że dąży do tego, by polscy studenci medycyny, uczący się Ukrainie, byli przyjmowani automatycznie.

3 marca o godz.  18.00 w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się czytanie performatywne połączone ze zbiórką niezbędnych artykułów i pieniędzy dla mieszkańców Ukrainy.

Politechnika Opolska aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uczelnia oferuje wsparcie lokalowe, psychologiczne, organizuje także zbiórkę ubrań, żywności oraz środków higienicznych.

Powinna być kontynuowana dotychczasowa dobra wieloletnia współpraca ze środowiskami akademickimi na Ukrainie oraz obecność studentów, doktorantów i pracowników ukraińskich wśród członków naszej społeczności akademickiej - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nie martwicie się zaliczeniami. Zapewniam, że znajdziemy prawne rozwiązania, które pozwolą Państwu na spokojne kontynuowanie nauki - podkreślił w swoim oświadczeniu prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wszyscy jesteśmy dzisiaj wspólnotą, wszyscy chcemy pomóc. Również na UPWr – wiele się już zadziało, ogrom pracy i mobilizacji jeszcze przed nami.

Na Uniwersytecie Warszawskim organizowane są akcje pomocy dla osób pochodzących z Ukrainy. Zbierana jest m.in. żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Dostępna jest także bezpłatna pomoc prawna.

Pracownicy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zdecydowali o przeznaczeniu 25 tys. euro pochodzących z nagrody European Innovation Procurement Awards (EUIPA) na wsparcie działań pomocowych na rzecz Ukrainy.

Akademia Leona Koźmińskiego uruchamia zbiórkę środków finansowych, dzięki której uczelnia będzie mogła pomóc tym, którzy zwrócą się z prośbą o wsparcie.

Inwazja na Ukrainę, która nastąpiła dzisiejszej nocy, zburzyła poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na pokój w Europie. 

Rektor Politechniki Warszawskiej powołał sztab kryzysowy, którego celem jest planowanie i nadzór nad realizacją skoordynowanych i systemowych działań pomocowych Uczelni dla narodu ukraińskiego oraz pochodzących z Ukrainy członków społeczności akademickiej.

Pragnę wyrazić, z całą stanowczością naszą niezgodę na agresję militarną Rosji, którą został dotknięty Naród Ukraiński.

Dotarła do nas tragiczna wiadomość. 1 marca w obwodzie kijowskim w wyniku odniesionych ran zmarł Oleksii Morklianyk, student studiów I stopnia SGH. Samochód, którym się przemieszczał, został trafiony odłamkami pocisku.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wyraża pełną gotowość do pomocy studentom i naukowcom z Ukrainy. Doświadczenia w niesieniu pomocy Białorusinom po represjach związanych z niedemokratycznymi wyborami pokazują nam jednoznacznie, że polskie środowisko akademickie i naukowe musi być solidarne ze swoimi sąsiadami będącymi w potrzebie. Rozwój nauki jest możliwy tylko przy poszanowaniu podstawowych praw humanitarnych. Rosyjskie działania wojenne jednoznacznie to uniemożliwiają.

W związku z bezprecedensową agresją zbrojną Rosji na Ukrainę władze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podjęły działania mające na celu wsparcie społeczności ukraińskiej – studentów, doktorantów i pracowników. Tekst będzie na bieżąco aktualizowany.

Zaprzestajemy współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki; oznacza to wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i z ośrodkami badawczymi - poinformował we wtorek wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

W poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, na Politechnice Białostockiej ruszyła zbiórka darów dla Ukrainy.

W poniedziałek 28 lutego Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyjął stanowisko w sprawie solidarności z Narodem Ukraińskim.

W związku z panującą na Ukrainie wojną, Politechnika Śląska w dowód solidarności i wsparcia dla ambicji edukacyjnych ukraińskiej młodzieży uruchomiła specjalny program skierowany do młodych obywateli Ukrainy – aktualnie studiujących i tych, którzy zechcą podjąć studia na dostępnych w ofercie edukacyjnej Politechniki Śląskiej kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim.

Instytut Konfucjusza w Krakowie znosi opłaty za kursy dla wszystkich studentów i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego z Ukrainy.

- Przyjaciele Ukraińcy, rozumiemy Wasz dramat, łączymy się w oburzeniu i proteście wobec agresji rosyjskiego reżimu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc - czytamy w oświadczeniu wydanym przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego.

- Każda wojna zaprzecza uniwersalnym wartościom – podkreślił prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jednocześnie poinformował o dostępnej pomocy terapeutycznej dla ukraińskich studentów.

- Z całą mocą potępiam bezprawną napaść na niezależne, niepodległe Państwo – podkreśliła w swoim oświadczeniu, prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego

- Jestem wstrząśnięty ogromem zła, które spotyka Waszą ojczyznę – zwrócił się do studentów z Ukrainy prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

- W imieniu Uniwersytetu Wrocławskiego chcemy zadeklarować pełne wsparcie dla naszych ukraińskich przyjaciół, koleżanek i kolegów – oświadczył rektor Uniewersytetu Wrocławskiego, Przemysław Wiszewski.

Jako UAM dołożymy wszelkich starań, by choć trochę ulżyć Państwu w tym trudnym momencie – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zwracając się do ukraińskich studentów.

- Sytuacja zmieniła się dramatycznie. Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami - powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego podczas posiedzenia Senatu UG.

- Polska jako kraj «frontowy» powinna mieć scenariusz działania na wypadek kryzysu migracyjnego – podkreślił niedawno w rozmowie z "Kulturą Liberalną" wybitny znawca polityki migracyjnej prof. Maciej Duszczyk.

SGGW jest Waszą uczelnią, ale też bezpiecznym domem – podkreślił prof. Michał Zasada rektor SGGW.

Możecie liczyć na nasze wsparcie w tych trudnych dla Was, Waszych Rodzin i Przyjaciół chwilach – zwrócił się do ukraińskich studentów prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytet Jagiellońskiego.

- Z niepokojem i smutkiem obserwujemy to, co dzieje się na granicach i terytorium tego państwa, a sytuację tę odbieramy osobiście – podkreślił prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Politechnika Białostocka jest uczelnią, w której demokracja, równość i wolność są fundamentami współczesnego świata – czytamy w oświadczeniu dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB rektor Politechniki Białostockiej.

W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy - czytamy w oświadczeniu.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!