MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 
Zaprzestajemy współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki; oznacza to wstrzymanie kontaktów z rosyjskimi naukowcami, uczelniami i z ośrodkami badawczymi - poinformował we wtorek wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wyraża pełną gotowość do pomocy studentom i naukowcom z Ukrainy. Doświadczenia w niesieniu pomocy Białorusinom po represjach związanych z niedemokratycznymi wyborami pokazują nam jednoznacznie, że polskie środowisko akademickie i naukowe musi być solidarne ze swoimi sąsiadami będącymi w potrzebie. Rozwój nauki jest możliwy tylko przy poszanowaniu podstawowych praw humanitarnych. Rosyjskie działania wojenne jednoznacznie to uniemożliwiają.

W poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, na Politechnice Białostockiej ruszyła zbiórka darów dla Ukrainy.

W poniedziałek 28 lutego Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyjął stanowisko w sprawie solidarności z Narodem Ukraińskim.

W związku z panującą na Ukrainie wojną, Politechnika Śląska w dowód solidarności i wsparcia dla ambicji edukacyjnych ukraińskiej młodzieży uruchomiła specjalny program skierowany do młodych obywateli Ukrainy – aktualnie studiujących i tych, którzy zechcą podjąć studia na dostępnych w ofercie edukacyjnej Politechniki Śląskiej kierunkach prowadzonych w języku polskim i angielskim.

Instytut Konfucjusza w Krakowie znosi opłaty za kursy dla wszystkich studentów i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego z Ukrainy.

- Przyjaciele Ukraińcy, rozumiemy Wasz dramat, łączymy się w oburzeniu i proteście wobec agresji rosyjskiego reżimu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc - czytamy w oświadczeniu wydanym przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego.

- Każda wojna zaprzecza uniwersalnym wartościom – podkreślił prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jednocześnie poinformował o dostępnej pomocy terapeutycznej dla ukraińskich studentów.

- Z całą mocą potępiam bezprawną napaść na niezależne, niepodległe Państwo – podkreśliła w swoim oświadczeniu, prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego

- Jestem wstrząśnięty ogromem zła, które spotyka Waszą ojczyznę – zwrócił się do studentów z Ukrainy prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

- W imieniu Uniwersytetu Wrocławskiego chcemy zadeklarować pełne wsparcie dla naszych ukraińskich przyjaciół, koleżanek i kolegów – oświadczył rektor Uniewersytetu Wrocławskiego, Przemysław Wiszewski.

Jako UAM dołożymy wszelkich starań, by choć trochę ulżyć Państwu w tym trudnym momencie – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zwracając się do ukraińskich studentów.

- Sytuacja zmieniła się dramatycznie. Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami - powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego podczas posiedzenia Senatu UG.

- Polska jako kraj «frontowy» powinna mieć scenariusz działania na wypadek kryzysu migracyjnego – podkreślił niedawno w rozmowie z "Kulturą Liberalną" wybitny znawca polityki migracyjnej prof. Maciej Duszczyk.

SGGW jest Waszą uczelnią, ale też bezpiecznym domem – podkreślił prof. Michał Zasada rektor SGGW.

Możecie liczyć na nasze wsparcie w tych trudnych dla Was, Waszych Rodzin i Przyjaciół chwilach – zwrócił się do ukraińskich studentów prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytet Jagiellońskiego.

- Z niepokojem i smutkiem obserwujemy to, co dzieje się na granicach i terytorium tego państwa, a sytuację tę odbieramy osobiście – podkreślił prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Politechnika Białostocka jest uczelnią, w której demokracja, równość i wolność są fundamentami współczesnego świata – czytamy w oświadczeniu dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB rektor Politechniki Białostockiej.

W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy - czytamy w oświadczeniu.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt